Recenzja serialu „Czarny księżyc” – włoskie wydanie świata magii i czarów

 

W ostatnich miesiącach na internetowej wypożyczalni Netflix pojawiło się sporo nowości, w tym również „Czarny księżyc”. Twórcy popularnej platformy postanowili osadzić fabułę serialu w XVII-wiecznych Włoszech, gdzie trwały procesy czarownic. Kobiety żyły w ciągłym strachu przed bezwzględnymi zgrupowaniami, które torturowały i zabijały każdą oskarżoną. Czy ze względu na poruszane w serialu wątki, kinomaniacy powinni zapoznać się z włoskim serialem?

Procesy o czary były bardzo popularne pomiędzy XV a XVII wiekiem. Głównymi ofiarami polowań na czarownice były młode kobiety, które poddawano licznym torturom oraz sprawdzianom udowadniającym ich rzekomą winę. Jedną z najpopularniejszych tego typu metod była próba wody, która polegała na tym, że kobiety wrzucano do wody (np. jeziora czy rwącej rzeki). Jeśli któraś z nich utrzymywała się na powierzchni, świadczyło to o jej winie. Inną popularną metodą było odszukiwanie na ciele oskarżonej dużych znamion m.in. brodawek na twarzy, które miały być rzekomym dowodem paktowania z siłami nieczystymi. Tropiciele czarownic decydowali się również na przeszukiwanie domów oskarżonych kobiet, w których miały znajdować się podejrzane przedmioty. Wyrok skazujący na śmierć można było otrzymać za posiadanie czarnego kota, ziół i maści, a także przedmiotów związanych z astrologią i horoskopami. Niektórzy celowo podkładali niebezpieczne z punktu widzenia społeczeństwa przedmioty, aby oskarżyć niewinne kobiety.

 

O co były oskarżane? Najczęściej stawiane zarzuty to m.in. opętanie przez demony i siły nieczyste, niepłodność i brak potomstwa, zniszczenie urodzajnych plonów, a także profanacja mszy, sprowadzanie chorób na bliskich i sąsiadów, czy kradzież. Głównymi ofiarami tropicieli czarownic były kobiety, bo zdaniem mężczyzn to właśnie one pozostawały najbardziej podatne na zaklęcia i pokusy szatana. Polowania na czarownice przypadły na okres przemian gospodarczych, politycznych, a także religijnych. W szczególności wystąpienie teologa Marcina Lutra w sprawie praktyki sprzedaży odpustów spowodowało, że nastroje społeczne zostały podburzone. Część społeczeństwa nie potrafiła zrozumieć, dlaczego należy uiścić opłatę za odpuszczenie grzechów. Dzięki wystąpieniu niemieckiego teologa doszło do wprowadzenia zmian w Kościele Katolickim.

 

Historia młodej czarownicy i jej braciszek

 

Główną bohaterką „Czarnego księżyca” jest szesnastoletnia akuszerka o imieniu Ade, która wiedzie spokojne, choć ubogie życie z podstarzałą babcią i młodszym bratem. Dziewczyna żyje w czasach, gdzie z wielkim uporem są torturowane i zabijane kobiety oskarżone o paranie się magią. Ade nie zdaje sobie sprawy z tego, że na fali pogromu czarownic również jej życie zmieni się o 180 stopni. Podczas jednego z porodów doznaje mrocznej wizji, przez którą zostaje zmuszona do jak najszybszego opuszczenia domu rodzącej kobiety. Jej babcia postanawia wziąć winę na siebie, co doprowadza do tego, że kobieta otrzymuje wyrok śmierci i ginie na stosie. Pozostawiona przez sąsiadów nastolatka musi wraz z młodszym bratem opuścić swoją starą chatę. Wyjawiona przez babcię tajemnica o nadprzyrodzonych mocach Ade jest dla niej zaskakująca. Od tej pory nastolatka zamierza walczyć zarówno z własnym sumieniem, jak i z otaczającą ją rzeczywistością, która będzie za wszelką cenę chciała się jej pozbyć. Ade wraz z braciszkiem znajdą schronienie w starych ruinach zamku, gdzie w tajemnicy przed światem ukrywają się czarownice.

W nowym miejscu dziewczyna z trudem zyska sojuszników w postaci czarownic, które postarają się nauczyć ją właściwego posługiwania magią. Ade nie będzie jednak w stanie zapanować nad nadprzyrodzonymi mocami, ponieważ mroczne wizje, a także głosy cierpiących adeptek magii staną się dla niej nie do zniesienia. Bohaterka podejmie jednak próbę ich okiełznania, aby ocalić od śmierci cierpiące na torturach, młode kobiety. Dzięki temu ona i czarownice uratują coraz więcej niewiast, które zostaną odtrącone przez rodzinę i przyjaciół. Bliską osobą stanie się dla niej m.in. Tebe, która jest przywódczynią czarownic i dawną przyjaciółką matki Ade, a także Persepolis. Ona z kolei nie potrafiła na samym początku zaakceptować Ade, ale wraz z upływem czasu przekonała się do jej osoby. Życie uczuciowe głównej bohaterki będzie również burzliwe, a nawet niebezpieczne, ponieważ młoda czarownica zakocha się ze wzajemnością w Pietro. Łącząca ich zakazana miłość zostanie wielokrotnie wystawiana na próbę, ponieważ jej ukochany będzie uporczywie przekonywany przez swojego ojca do wzięcia udziału w jego mrocznym przedsięwzięciu. Ponadto parę podzieli wiele różnic, które będą wpływały na ich relacje, również te odnoszące się do ich sposobu myślenia o rzeczywistości. Pietro jest uczonym, dla którego magia jest jedynie wymysłem społeczeństwa, natomiast Ade to biedna akuszerka, która nie zdaje sobie sprawy z ludzkiej chciwości i pożądania.

 

Czy włoski serial „Luna nera” zasługuje na uwagę?

 

„Czarny księżyc” to serial historyczny, który został wyprodukowany przez Netflix we współpracy z włoskimi twórcami. Odtwórcami głównych są: Antonia Fotaras w roli Ade, Giorgio Belli w roli Pietro, Manuela Mandracchia w roli Tebe, a także Astrid Meloni w roli Ameli, Adalgisa Manfrida w roli Persepolis oraz Giada Gagliardi w roli Valente. Obsada aktorska została zdominowana przez charyzmatyczne czarownice, które są piękne, silne i odważne. Każda z nich ma inne zdolności magiczne, dzięki czemu widz będzie mógł zobaczyć magiczne widowisko z nadprzyrodzonymi mocami telekinezy, telepatii, a także kontroli nad zjawiskami pogodowymi i siłami natury. W serialu zamieszczono wiele wątków, które powinny być uważnie śledzone przez widzów. Jednym z najważniejszych motywów jest walka uciśnionych czarownic z bezwzględnymi mężczyznami, którzy byli wysłannikami Kościoła. Wraz z upływem czasu ekranowego widz dowiaduje się o tym, że niektórzy przedstawiciele władzy kościelnej są zdeprawowani i kierują się własnymi pobudkami. Warto również zauważyć, że obsada aktorska jest w głównej mierze złożona z kobiet, które są wyzwolonymi czarownicami, co nasuwa na myśl poglądy feministyczne.

Innym znaczącym wątkiem jest związek homoseksualny Tebe i Leptis, które są skrzywdzonymi przez życie czarownicami. Kobiety połączyła wielka miłość w czasach, gdy związki homoseksualne były tematami tabu. Przez wiele lat musiały one borykać się ze swoją odmiennością i mężczyznami, którzy traktowali je w podły sposób. Odwzajemnione uczucie do kobiety pozwoliło im jeszcze raz uwierzyć w prawdziwą miłość, która była bezinteresowna i szczera. Stale przewijającym się przez serial wątkiem jest również historia organizacji krwawo walczącej z czarownicami. Benandanti chwytali i torturowali młode kobiety, które ich zdaniem były winne. Czasami jedynie złośliwa plotka wystarczała, aby któraś z kobiet została uznana za czarownicę paktującą z samym diabłem. W szeregi Benandanti mogli wstąpić zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W serialu jedną z takich członkiń jest Amelia, która jest bardzo zakochana w Pietro. Ważnym wątkiem jest także kiełkujące uczucie pomiędzy Ade a Pietro – dzieli ich pozycja społeczna oraz wyznawane wartości i poglądy.

 

Jak poradzono sobie z tematyką czarownic i magii?

 

Produkcja Netflixa powstała na podstawie powieści autorstwa Tiziana Triana. Dla Netflixa jest to trzecia oryginalna włoska seria. „Czarny księżyc” może okazać się fascynującą podróżą dla każdego widza, ponieważ staje się ciekawym punktem odniesienia do zdobytej w szkole wiedzy. Jednym z najciekawszych elementów promujących serial jest jego sama nazwa – „Czarny księżyc”, która zostanie wyjaśniona w ostatnim odcinku serialu. Jest to zjawisko pogodowe, które polega na tym, że Księżyc jest w nowiu, czyli znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Cała strona Księżyca jest widoczna z Ziemi, choć pozostaje wtedy w cieniu. Do takiego zjawiska pogodowego dojdzie w finale serialu, który dla wielu widzów może okazać się sporym zaskoczeniem. Na uwagę zasługuje również muzyka. To połączenie klasycznych brzmień z nowoczesnymi piosenkami jest niespodziewanie przyjemnym połączeniem. Elementy muzyczne stanowią interesujące dopełnienie do rozgrywających się w serialu wydarzeń ukazywanych w kolejnych odcinkach. Serial składa się jedynie z 6 części trwających niecałe 45 minut, w których zawarto bardzo dużo wątków. Część z nich nie została jednak rozwinięta w wystarczający sposób, przez co widz stracił bardzo dużo z historii. Przykładem jest m.in. wątek miłosny Ade i Pietro, których ekranowa miłość nie miała szansy rozwinąć się na oczach widzów, a także historia rodziców Ade  na tyle burzliwa, że doprowadziła do zniszczenia więzi łączących matkę i ojca młodej czarownicy.

„Luna nera” może okazać się bardzo ciekawą propozycją dla osób, które interesują się tematyką czarownic, zaklęć i czarów, a także magicznych rytuałów. Historia kobiet oskarżonych o czary w XVII-wiecznych Włoszech ma szansę przyciągnąć uwagę każdego widza. Jest to bowiem jeden z nielicznych seriali, który aż tak bardzo stara się rozwinąć niezwykły świat czarownic i ich prześladowców. Życiorysy każdej bohaterki są inne w zależności od zajmowanych przez nie wcześniej pozycji społecznych, a także ze względu na osobowość i wyznawane poglądy. W szczególności bohaterka Ade zasługuje na uwagę, ponieważ musi ona podjąć decyzję, która zaważy nad całym jej życiem. Będzie musiała wybrać pomiędzy ukochanym Pietro a wypełnieniem swojego magicznego przeznaczenia. Produkcja Netflixa, w przeciwieństwie do innych seriali poruszających tę samą tematykę, ukazuje kobiece spojrzenie na znaną nam już historię. Osadzono je w starannie przygotowanych przestrzeniach, dopieszczonych pod każdym względem. Dzięki temu historie o czarownicach stały się realistycznym zrekonstruowaniem minionych czasów.

 

Jedna z najnowszych produkcji Netflixa jest bardzo ciekawa i może stać się ciekawą odskocznią od komedii romantycznych, a także horrorów. W serialu panuje mroczny klimat, który zaskakuje widza i wprawia w zastanowienie. Bohaterkami są kobiety walczące w imię własnych przekonań i wartości. Niektóre z nich nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo są wykorzystywane przez mężczyzn do ich własnych celów. Przedstawiony magiczny świat jest jedynie pretekstem do ukazania głębszych morałów, które powinien dostrzec sam widz.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska