Recenzja serialu "Ragnarok" - nordyckie mity we współczesnym wydaniu

 

Niedawno na Netflixie pojawił się kolejny serial młodzieżowy zatytułowany „Ragnarok”, w którym zamieszczono wątki z mitologii nordyckiej. Choć jest to kolejna teen drama, w przeciwieństwie do swoich poprzedników porusza problematykę ekologiczną zarówno w Norwegii, jak i na całym świecie. Głównymi bohaterami serialu są uczniowie szkoły, którzy mają przed sobą pełno tajemnic. Serial „Ragnarok” jest więc jednym z zaskakujących odkryć ostatnich miesięcy.

Co przedstawiają nordyckie opowieści i mity?

 

Klimat skandynawskich powieści i filmów już od jakiegoś czasu jest bardzo popularny wśród odbiorców, którzy uwielbiają poznawać niesamowite historie o superbohaterach, przestępcach, a także seryjnych mordercach. Dużą popularność zyskali norwescy i szwedzcy pisarze, którzy są autorami bardzo dobrze recenzowanych powieści kryminalnych. Współcześnie jednym z najpopularniejszych norweskich pisarzy jest Jo Nesbq, który dzięki wielkiej popularności swoich książek, rozsławił Norwegię na cały świat. Obok niego, bardzo popularnym pisarzem jest również Jørn Lier Horst – były policjant śledczy, który zadebiutował powieścią „Nøkkelvitnet” w 2004 roku. Natomiast najsłynniejszym superbohaterem jest Thor, czyli jeden z najważniejszych nordyckich bogów. Thor słynął ze swojej wielkiej siły, sprawiedliwości, a także piorunów. Jego atrybutem był młot Mjqlner, który budził strach wśród jego wszystkich wrogów. Nordycki bóg był wielokrotnie zdradzany przez swojego brata Lokiego, który był bogiem oszustwa, przebiegłości i sprytu. Bracia nieustannie toczyli walkę o władzę, a także bogactwa.

Wątki z mitologii nordyckiej mogliśmy już zobaczyć w „Wikingach”, które przedstawiały podboje nieustraszonego wikinga Ragnara Lothbroka, czy w niektórych filmach z Uniwersum Marvela, które przedstawiały historię Thora i jego brata Lokiego. Nordycki bóg pomagał innym superbohaterom w obronie świata, natomiast jego brat knuł spiski przeciwko niemu i ludzkości. Czym zaś więc jest tytułowy „Ragnarok”, który znajduje się w tytule filmu Uniwersum Marvela, a także w nowej produkcji Netflixa? To los bogów w mitologii skandynawskiej, a także ostateczna walka pomiędzy wszystkimi bogami kierowanymi przez Thora a olbrzymami, które były kierowane przez fałszywego Lokiego. W wyniku tej walki miał nastąpić kres Asgardu – niesamowitej boskiej krainy zamieszkiwanej przez najważniejsze bóstwa nordyckie. Do tego miejsca można było jedynie trafić za pomocą tęczowego Mostu Bifrost, który w trakcie ostatecznej walki został jednak zniszczony, gdy weszły na niego olbrzymy. Zaś dla niektórych Ragnarok miał być początkiem uchwalenia nowego porządku, a porzucenia tego, co było już stare i przeżyte. Dlatego też posługiwanie się stwierdzeniem, że Ragnarok to koniec świata, może niektórych wprowadzić w mylne myślenie.

 

Zobacz także: Netflix w czasach koronawirusa - jakie seriale obejrzeć?

 

O czym jest serial młodzieżowy „Ragnarok”?

 

Serial „Ragnarok” przedstawia historię z pewnego norweskiego miasteczka Edda. Już na samym początku serialu widz dowiaduje się, że Edda jest ostatnim miastem w Norwegii, w którym odrzucono pogańskie wierzenia. W mieście miało dojść również do ostatecznej walki pomiędzy bogami a olbrzymami, którzy łaknęli władzy i bogactw. Obecnie jest to jednak prowincjonalne miasteczko, w którym ludzie wiodą proste życie. Większość z nich pracuje w miejscowej fabryce, która prawdopodobnie przyczynia się do skażenia otaczającej ich okolicy. Głównym bohaterem serialu „Ragnarok” jest nastoletni Magne, który wraz z matką i bratem przenieśli się do tego miasteczka. Rodzina już wcześniej tutaj mieszkała, ale wyjechała z powodu traumatycznych przeżyć. Po przyjeździe na miejsce nastolatek poznaje tajemniczą kobietę, która w niewyjaśniony sposób sprawia, że Magne odkrywa w sobie nadprzyrodzone moce, m.in. następuje u niego poprawa wzroku, nabiera nadprzyrodzonych sił witalnych, a także umie przewidywać nadchodzące zmiany pogodowe. Chłopak nie potrafi się jednak odnaleźć w nowej rzeczywistości, a jedyna osoba, która z nim rozmawia to Isolde – koleżanka ze szkolnej ławki. Wraz z upływem czasu Magne dostrzega, że w miasteczku żyją osoby, którym nie jest na rękę obecność Magne.

Twórcą serialu „Ragnarok” jest Adam Pierce, który stworzył interesujący projekt filmowy, w którym został wyeksponowany skandynawski klimat w swojej surowej, ale majestatycznej postaci. Mityczne nordyckie wątki zostały połączone z norweskimi krajobrazami, które składają się na przyrodę fikcyjnej Eddy. Tło wypełnia znakomita muzyka, ponieważ postanowiono połączyć niektóre piosenki z muzyki współczesnej, z poważnym melodiami z muzyki klasycznej. Ponadto wprowadzenie wątku związanego z ekologią jest bardzo odświeżające, gdyż Norwegia jest jednym z państw, które od lat przodują w dziedzinie ochrony środowiska. Serial pokazuje, że to wrażenie może być jednak mylne, ponieważ wielkie przedsiębiorstwa, takie jak np. fabryka Jutulów, tuszują pewne sprawy przed członkami społeczeństwa. Nie obchodzi ich zdrowie mieszkańców, ponieważ większą uwagę przywiązują zaspokojeniu własnych potrzeb i zachcianek. Jeśli dochodzi do wypłynięcia jakiś nieprzychylnych informacji, które rzutują na ich wizerunku, starają się je zatuszować za wszelką cenę. W serialu wielokrotnie uchodzą płazem decyzje Jutulów, którzy zatrudniają większość mieszkańców z Eddy, nawet mamę Magne i Lauritsa. I choć niektórzy twierdzą, że „Ragnarok” to kolejna teen drama, którą przedstawiono jak kolejną mdłą historię z problematycznymi nastolatkami, którzy popełniają błędy mdłości, jest to jednak film inny niż wszystkie.

 

Czy serial „Ragnarok” może przyciągnąć uwagę widza?

 

Przede wszystkim osadzenie planu zdjęciowego w mroźnej Norwegii pozwala na poznanie innej rzeczywistości, która jest nam zazwyczaj serwowana w amerykańskich filmach i serialach. Ponadto jest to serial stworzony we współpracy z Norwegami, którzy zaakcentowali swoje zwyczaje, tradycję, a także światopogląd. W serialu następuje również zestawienie poglądów wpływowych i bogatych mieszkańców, z szarymi i przeciętnymi obywatelami, którzy muszą dorywczo pracować, aby zapewnić godne warunki bytowe swojej rodzinie. Bohaterowie mieszkają również w prowincjonalnym miasteczku, w którym każdy jego mieszkaniec bardzo dobrze zna swojego sąsiada z okolicy. Mieścina jest jednak tajemnicza, a to, co jest nielogiczne do wyjaśnienia, zostaje zatuszowane bądź zlekceważone. Funkcjonariusze policji nie zdają się widzieć problemów w miasteczku, które jest opanowane przez wpływy miejscowych bogaczy. Moim zdaniem, na uwagę zasługują także role głównych bohaterów, w tym m.in. uczniów lokalnej szkoły, czyli Magne, Luritsa, Gry, czy Isolde, Fjora i Saxy, a także ich rodziców, którzy znają się już od bardzo dawna. Dla niektórych aktorów z obsady serial „Ragnarok” był pierwszym występem w tak dużym projekcie serialowym. Mimo niewielkiego doświadczenia, młodzi aktorzy nieźle poradzili sobie z odgrywanymi przez siebie postaciami. Zdaję jednak sobie sprawę z tego, że poświęcenie im większej ilości czasu mogłoby zaowocować zróżnicowaną grą aktorską.

Mimo jednak swojego małego aktorskiego zaplecza, przyciągają uwagę widza, który domaga się rozwinięcia niektórych wątków fabuły. Przyjazd Magne i jego brata sprawia, że bracia spędzają ze sobą coraz mniej czasu, ponieważ Magne staje się odludkiem, a Laurits dołącza do rodzeństwa Saxy i Fjora, których matka jest dyrektorką lokalnej szkoły, a ojciec właścicielem miejscowej fabryki. Jutulowie budzą u Magne niepokojące uczucia, które ujawniają się z każdym kolejnym odcinkiem. Gdy nastolatek uzyskuje nieprzychylne informacje o Jutulach, decyduje się na niebezpieczną grę, w której przyjdzie mu walczyć o dobro swojej rodziny i znajomych. W niektórych jednak momentach zostaje na siłę wyeksponowany wątek związany z ekologią i ochroną środowiska. Moim zdaniem, widz sam powinien zastanowić się nad pewnymi kwestiami i samodzielnie wyciągnąć pewne wnioski. Twórcy serialu powinni przedstawić tę kwestię w sposób subtelny i niejednoznaczny, dzięki czemu jeszcze bardziej podziała na wyobraźnię odbiorcy, ponieważ konsekwencje ludzkiej ingerencji w środowisko naturalne są stale eksponowane we wszystkich mediach masowych. Warto również zauważyć, że z każdym kolejnym odcinkiem widz wręcz domaga się, aby zostały ukazane nadprzyrodzone moce Magne w pełnej krasie. Niestety ze względu na bardzo niski budżet ograniczono je jedynie do kilkuminutowych albo nawet kilkusekundowych akcji. Zapowiedź drugiego sezonu „Ragnarok” pozwala dać nadzieję na to, że twórcy serialu podkręcą klimat i jeszcze bardziej wciągną widza w całą historię.

 

Zobacz także: Netflix w czasach koronawirusa - jakie seriale obejrzeć? - część 2

 

Moim zdaniem, serial „Ragnarok” to jedna z ciekawszych pozycji na Netflixie, ponieważ pozwolił mi zapoznać się z kulturą i tradycją norweską. Większość seriali młodzieżowych jest osadzona w amerykańskich serialach, przez co mylnie kreuje się obraz szkolnych realiów. Mimo niektórych uchybień w serialu walka mieszkańców prowincjonalnego miasteczka z wpływowymi ludźmi jest na tyle ciekawa i wciągająca, że widz domaga się jej kontynuacji. Ponadto zawarty w serialu wątek ekologiczny może edukować niektórych widzów, jak powinni dbać o środowisko naturalne. Zaś topniejący lodowiec jest symbolem końca pewnej epoki, a nastania czegoś nowego. Los nad światem leży w rękach ludzi, którzy zdecydują się, po której stronie mają się opowiedzieć.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska