Profesor - portret psychologiczny. Dom z papieru

 

Geniusz, introwertyk, mózg operacji - to tylko kilka sformułowań, którymi można by opisać głównego bohatera kultowego, hiszpańskiego serialu „Dom z papieru”. Profesor to postać, obok której nie można przejść obojętnie. Zaskakuje, wzbudza podziw, sympatię, a czasami nawet złość, co nie pozwala widzom oderwać się od zdumiewającej historii napadu na mennicę. 

Profesora poznajemy w momencie, kiedy ratuje on jedną z bohaterek przed aresztem. Wówczas staje się, jak sama mówi, jej „aniołem stróżem”. To świadczy o pogodnym usposobieniu Sergia, ale przede wszystkim o tym, iż wzbudza zaufanie - nie tylko Tokio, ale także innych rabusiów napadających na mennicę. Jako Salva poruszył serce samej inspektor Murillo, która dostrzegła w nim najpierw przyjaciela, a następnie przystojnego mężczyznę, który stał się jej pierwszym partnerem po rozwodzie z byłym mężem. 

 

Profesor to introwertyk, który nie lubi opowiadać o sobie i własnych przeżyciach. Od początku wprowadził zasadę wśród współpracowników, aby nie ujawniać własnych tożsamości. Z jednej strony uzasadnione było to sytuacją podbramkową, w której mógł znaleźć się każdy z rzezimieszków, mianowicie aresztowanie przez policję. W takich okolicznościach, pod wpływem przesłuchiwań, a nawet tortur, każdy członek gangu profesora mógłby się ugiąć i zdradzić dane swoich przyjaciół. Z drugiej strony, nazwy miast, które stały się pseudonimami dla rabusiów i sama nazwa „profesor” mogły być swego rodzaju ucieczką przed swoją przeszłością i własną osobowością. Są to bowiem rzeczy, którymi główny bohater niekoniecznie chciał dzielić się z innymi. 

 

Profesor łatwo się peszy i nie potrafi wyrażać własnych uczuć. W szczególności uwidoczniło się to w relacji z Raquel w 3 sezonie, kiedy wiele sytuacji doprowadzało do trudnych dyskusji i nieraz bolesnych wymian zdań. Sergio odważył się powiedzieć inspektor o tym, co czuje dopiero w sytuacji bez wyjścia, kiedy znaleźli się w lesie przepełnionym oddziałami wojska i policji. Oprócz tego Profesor łatwo peszył się na widok seksownych kobiet, a także podczas rozmów o sferze intymnej. 

 

Pomimo swojej skromności i nieudolności, Sergio Martina był niezwykle pewny siebie i swojego planu. Najbardziej ufał sobie i własnym wizjom. W 3 sezonie Profesor wraz z resztą bohaterów realizował scenariusz napisany przez swego brata Berlina, co wprowadziło go w szereg dylematów i pytań. Podczas napadu na mennicę ani razu nie zwątpił w swoją skuteczność, nawet w bardzo skomplikowanych i nieprzewidywalnych sytuacjach. Choć część z nich wydawała się nie mieć wyjścia, ufał on swojej inteligencji i przebiegłości. 

 

Profesor radzi sobie z działaniem pod presją. W każdej sytuacji, nawet skrajnej, potrafi zrobić dobrą minę do złej gry. Kiedy Raquel odkrywa jego prawdziwą tożsamość, on zachowuje zimną krew i jest wyjątkowo cierpliwy. Konsekwentnie realizuje swoje cele i potrafi poświęcić się dla dobra całej sprawy. Na jego twarzy widać masę emocji, które jako jedynie potrafią czasami zdradzić co myśli i czuje. 

Tagi

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska