Postanowienia noworoczne – jak skutecznie je realizować?

04/01/2019

 

I stało się... Mamy już nowy rok, a to oznacza, że w głowach wielu osób narodziło się mnóstwo noworocznych postanowień. Liczysz na to, że tym razem uda Ci się zrealizować cele, które wyznaczyłeś/aś sobie już jakiś czas temu, ale nie doszły do skutku. Istnieje jednak kilka prostych metod mogących pomóc Ci krok po kroku realizować Twoje plany. Musisz tylko zacząć wcielać je w swoje życie.

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne dotyczą zmiany sposobu odżywania i rozpoczęcia aktywności fizycznej. Ludzie pragną też mniej wydawać, obiecują sobie, że będą więcej czytać, planują rzucić palenie i spożywać mniej alkoholu. Inni zaś w nowym roku próbują przeznaczyć więcej czasu na sen, zaczynają starania o zmianę pracy, ale chcą też koniecznie nauczyć się nowego języka i poznać ciekawych ludzi.

 

Realizacja celu w każdym z tych wypadków stanie się możliwa, kiedy uświadomisz sobie poniższe uniwersalne prawdy.

 

Bądź konkretny/a i ustal hierarchię

 

Samo myślenie o swoich celach nie jest tak motywujące, jak ich zapisanie. Na początek zadaj sobie pytanie, czy rzeczywiście masz realne szanse i możliwości, by osiągnąć to, co sobie zamierzyłeś/aś.

 

 

Zobacz także: Postanowienia noworoczne – syzyfowa praca bez happy endu?

 

Twoje postanowienia powinny być też konkretne, więc zamiast pomysłu, że w tym roku chcesz zaoszczędzić więcej pieniędzy, ustal lepiej, jaką dokładnie zamierzasz uzyskać kwotę. Cele trzeba jasno określać, ponieważ ludzie są na nich wówczas bardziej skoncentrowani.

 

Kolejnym krokiem jest ustalenie priorytetów i podzielenie postanowień na te krótko i długoterminowe. Pamiętaj więc, że niektóre z dalekosiężnych celów, np. znalezienie nowej pracy, wymagają więcej czasu i realizowania celów pośrednich, takich jak odbycie szkoleń czy kursów, które są niezbędne do osiągnięcia finalnego efektu.

 

Czerp radość

 

Zadbaj o to, by twoja droga do celu przynosiła Ci satysfakcję. Pomyśl, że zamiast po prostu oszczędzać pieniądze, możesz je przeznaczyć na jakąś ciekawą ideę, np. wymarzone wakacje w egzotycznym kraju. Sama myśl o Twoim postanowieniu musi wywoływać w Tobie niegasnącą ekscytację. Zobaczysz, że pozytywne emocje pomogą zachować Ci motywację w chwilach, gdy coś będzie próbowało odciągnąć Cię od zrealizowania celu.

 

 

Zobacz także: Najlepsze postanowienia noworoczne na 2019 rok w wersji facebookowej

 

Nie rób nic wbrew sobie i innym

 

Nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele osób nie osiąga tego, co sobie założyło, ponieważ nie zwraca uwagi na to, czy ich cele ze sobą nie kolidują. Wydaje się oczywiste, że jeśli dążysz do awansu w pracy, a chcesz również poświęcić czas rodzinie, to „przegrasz” albo na jednym, albo na drugim polu.

 

 

Zobacz także: Typowe postanowienia noworoczne

 

Dlatego przemyśl to, czy czas i wysiłek, które musisz poświęcić, jeśli chcesz zrealizować swoje postanowienia, przyczyni się to Twojego rozwoju, czy doprowadzi do pojawienia się problemów w innej dziedzinie życia.

 

Przygotuj się na... zmianę planów

 

Badania psychologiczne pokazują, że stosowanie myślenia zapobiegawczego – „Jeśli X się wydarzy/nie wydarzy, to zrobię Y” zachęca nas do bycia bardziej elastycznym i kreatywnym, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów. To ważne, bo Twoja zdolność do zmiany planów jest absolutnie kluczem do sukcesu.

 

 

Życzę Ci spełnienia wymarzonych postanowień – niezależnie od tego, na jakim etapie jesteś. I pamiętaj, że „dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”.


 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska