Popularne nazwy marek – skąd się wzięły?

 

W dzisiejszych czasach istnieje dużo popularnych marek produktów, które wyróżniają się ze względu na wygląd i cechy użytkowe. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, skąd wzięły się nazwy rozchwytywanych produktów. Z pewnością, każdy z nas znajdzie w domu przynajmniej jeden produkt z pięciu przedstawionych poniżej.

Lipton – herbaciane królestwo zapachów

 

Źródło: pixabay.com

 

Koncern zawdzięcza swoją nazwę szkockiemu handlowcowi Sir Thomasowi Johnstonowi Liptonowi, od którego nazwiska firma przejęła nazwę. Podczas kilkuletnich podróży mężczyzna uzyskał duże doświadczenie i wiedzę, dzięki którym opracował innowacyjne, jak na tamte czasy, techniki marketingowe i promocyjne. Jego produkty zostały szybko dostrzeżone przez społeczeństwo, które chętnie zaczęło kupować wysokiej jakości herbaty o różnych wariacjach zapachowych i smakowych. Obecnie jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, która zajmuje się produkcją przeszło 3 000 rodzajów herbat. Najpopularniejszą z nich jest herbata czarna, która jest bardzo chętnie kupowana przez Europejczyków. Firma skupia się także, na produkcji herbaty tradycyjnej oraz mrożonej. Wprowadza unikalne techniki badania różnych rodzajów herbat, pod względem ich bezpieczeństwa dla zdrowia człowieka. Na rynku polskim Lipton pojawił się dopiero w 1993 roku.

 

Orbit – chroni nasze zęby i szkliwo

 

Źródło: pixabay.com

 

Czy możecie wyobrazić sobie życie bez gum do żucia? Oczywiście, że nie! Dzięki nim oczyszcza się nasza flora bakteryjna, a nasz zapach z ust staje się przyjemny. Na rynku jest ich niezliczona liczba. Do grona najpopularniejszych należą te wyprodukowane przez Airwaves, Winterfresh, Orbit oraz Mentos. Guma Orbit powstała w Stanach Zjednoczonych podczas II wojny światowej, a jej nazwa została zaczerpnięta od słowa sorbitol. Jest to związek chemiczny o właściwościach słodzących, który wykorzystuje się w przemyśle spożywczym. Występuje również w jabłkach, gruszkach i śliwkach. Guma Orbit dostępna jest w różnych smakach i opakowaniach, a także w różnych przedziałach wiekowych m.in. dla dzieci. Najpopularniejsza guma Orbit jest wytwarzana z świeżych liści mięty oraz mięty pieprzowej.

 

Adidas – komfort i swoboda zawsze i wszędzie

 

Źródło: pixabay.com

 

Najpopularniejszy koncern produkujący odzież sportową i rekreacyjną, został założony przez Adolfa i Rudolfa Dasslerów w 1924 roku. Niemieckie przedsiębiorstwo wytwarza najwyższej jakości obuwie i ubrania sportowe, które stały się już niemal dostępne dla wszystkich. Nazwa Adidas pochodzi od zdrobnienia imienia (Adi) i trzech pierwszych liter nazwiska (Das) pierwszego z braci. Firma koncentruje się na projektowaniu produktów, które są niezbędne do prowadzenia jak najaktywniejszego trybu życia. Wytwarza produkty wykorzystywane podczas treningów oraz innych dyscyplin sportowych, takich jak np. koszykówka, piłka nożna czy siatkówka. Znakiem rozpoznawczym firmy stały się trzy paski, które są umieszczane na produkowanych przedmiotach. Niestety niektóre firmy wykorzystują logo firmy do własnych celów, które przynoszą im zysk. Największa ilość podróbek pochodzi z Azji.

 

Dove – zmysłowy odpoczynek

 

Źrodło: pixabay.com

 

Każdy z nas uwielbia pięknie pachnące żele pod prysznic, bądź mydła chroniące i pielęgnujące nasze ciała. Na uwagę zasługuje Dove, który powstał, podobnie jak Orbit, w okresie II wojny światowej. Na większą skalę zaczął go stosować personel medyczny, który zauważył, że może oczyszczać poparzone skóry zranionych żołnierzy. Zwiększająca się liczba żołnierzy doprowadziła do opracowania specyficznej formuły składników chroniących. Nawa produktu została zaczerpnięta od angielskiego słowa „dove”, które oznacza gołąb. Marka postanowiła, że produkowane przez nią produkty będzie cechować profesjonalizm, delikatność oraz wierność zachowanej tradycji. Kostki mydła zostały wprowadzone na rynek komercyjny w 1957 roku, gdy firma rozpoczęła sprzedaż produktu pod marką Dove. Szybko dostrzeżono zalety nawilżającego naskórek mydła. Dove pojawił się na rynku polskim dopiero w latach 90., po przemianach politycznych jakie miały miejsce po upadku komunizmu w Polsce.

 

Lego – najpopularniejsze zabawki świata

 

Źródło: pixabay.com

 

Lego jest najpopularniejszą firmą produkującą zabawki dla dzieci. Choć początkowo zabawki były przeznaczone jedynie dla dzieci, to również wśród dorosłych dostrzeżono ich zamiłowanie do zabawek. Firma została założona przez duńskiego producenta zabawek Olego Kirka Christiansena w 1932 roku w Billund w Danii. Strawiony w pożarze warsztat mężczyzny doprowadził do wykonania zabawek dla jego dzieci, które miały zapomnieć o traumatycznych przeżyciach. Podczas pożaru zginęła żona i matka czwórki dzieci Olego Kirka Christiansena. Nazwa przedsiębiorstwa jest skrótem od duńskiego zwrotu „Leg godt”, oznaczającego  baw się dobrze. Twórca lego postanowił, że zabawki staną się odskocznią od tego co wzbudza w nas negatywne emocje i uczucia. Popularność zabawek doprowadziła do powstania międzynarodowego koncernu, który produkuje miliony klocków. Pracownicy firmy konstruują specjalne zestawy tematyczne, które obejmują m.in. bohaterów Marvela, kultowe filmy czy proste konstrukcje budowlane. Lego jest niesamowitym przykładem firmy, która postanowiła łączyć, a nie dzielić najbliższe osoby.

 

Na całym świecie istnieje niezliczona ilość marek, które oferują nam wybrane produkty i usługi. Czasami historia ich powstania nie jest tak interesująca, jak w przypadku innych marek. Założyciele firm zastanawiają się nad wyborem odpowiedniego loga, hasłem przewodnim oraz celem użyteczności produktu. Jedynie od nas zależy, czy dana firma przetrwa na rynku konsumenckim.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska