Polskie seriale historyczne - 7 najlepszych produkcji

14/05/2019

 

Nikt nie pisze lepszych scenariuszy niż historia. Doskonale wiedzą o tym polscy twórcy seriali, którzy coraz częściej czerpią inspirację z burzliwych losów naszego kraju. Mają w czym wybierać. Przecież nasza historia pełna jest krwawych wydarzeń, niesamowitych postaci i trzymających w napięciu zwrotów akcji. Skutkiem tego jest wciąż rosnąca popularność polskich seriali historycznych. My wybraliśmy dla was 7 propozycji, które naszym zdaniem powinien znać każdy.

1. "Czterej pancerni i pies"

Serial opowiada o losach załogi czołgu “Rudy”, której towarzyszy Szarik, tytułowy pies. Oprócz wojennej zawieruchy porusza problemy typowe dla młodego pokolenia, ich miłosne rozterki i przyjacielskie perypetie. Chociaż serial powstał w 1966 roku, a wielu krytyków zarzuca mu kłamstwa historyczne i propagandę komunistyczną, wciąż zachwyca kolejne pokolenia. Chyba nie ma chłopca, który w podwórkowej zabawie nie chciał być Jankiem Kosem ani dziewczynki, która nie zaplatała warkoczyków, aby choć trochę wyglądać jak Marusia.

Zobacz także: Najlepsze seriale historyczne

 

2. "Stulecie Winnych"

To najnowsza produkcja TVP, oparta na trylogii o tym samym tytule autorstwa Ałbeny Grabowskiej. Serial opowiada o wielopokoleniowej rodzinie Winnych, która oprócz zwykłego wiejskiego życia, musi zmierzyć się z tragicznymi wydarzeniami XX wieku. Oprócz wątków historycznych serial porusza też temat trudnych relacji rodzinnych i walki o miłość. Twórcy chcąc przekazać nam pełen obraz tamtejszego społeczeństwa, poruszyli też tematy, które dzieliły Polaków od wewnątrz jak na przykład podziały klasowe czy homoseksualizm. 

 Zobacz także: Książka inspiracją dla serialu


3. "Czarne chmury"

W tym roku serial obchodzi swoje 46. urodziny i jest uważany za pierwszy polski serial z kategorii “płaszcze i szpady”. Akcja toczy się w XVII wieku, a głównym bohaterem jest Krzysztof Dowgird, wzorowany na prawdziwej postaci Krystiana Ludwika Kalksteina. Trzymające w napięciu odcinki opowiadają o losach Polaków walczących o utrzymanie Prus Książęcych przy Rzeczpospolitej. Ale spokojnie! Fani wątków miłosnych też odnajdą w nim coś dla siebie. Warto wspomnieć, że serial stał się przepustką do kariery dla wielu początkujących wówczas aktorów. To właśnie w nim debiutowali Krystyna Janda czy Bogusław Linda.

 

 

Zobacz także: Stare polskie seriale

 

4. "Drogi wolności"

Serial opowiada o burzliwych losach trzech sióstr Biernackich, które tuż przed zakończeniem I wojny światowej decydują się założyć w Krakowie tygodnik “Iskra”. Ma on być kobiecym komentarzem na temat problemów, z jakimi zmagała się wtedy Polska. Burzliwa historia kraju przeplata się tu z walką o przetrwanie gazety i miłosnymi perypetiami sióstr. Twórcy serialu przyznali, że inspiracją do stworzenia serialu stały się pamiętniki znalezione na dnie rodzinnej skrzyni jednego z nich, a autorkami tych tekstów były Polki żyjące w XX wieku. 

 

 

 

Zobacz także: Aktorzy znani wyłącznie z seriali

 

5. "Ogniem i mieczem"

To serialowa adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule, która powstawała równocześnie z jego kinową wersją. Różnice między nimi są niemal niezauważalne. Jedyna rozbieżność polega na sposobie montowania, który musiał zostać zmieniony, aby zachować specyficzną dynamikę serialu. Nie brakuje w nim bitew, pojedynków, nagłych zwrotów akcji i wątków miłosnych. Próba stłumienia powstania Chmielnickiego przez polskie wojska i inne problemy polityczne kraju przeplatają się w nim z losami Jana Skrzetuskiego i jego wiernych przyjaciół. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów twórczości Sienkiewicza!

 

 

Zobacz także: Miejsca znane z polskich seriali

 

6. "Czas honoru"

Serial opowiada o rozdziale polskiej historii dotyczącym polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Główni bohaterowie to grupa młodych, przeszkolonych w Anglii polskich żołnierzy, którzy zostali przerzuceni do Polski, aby walczyć z okupantem. Kolejne odcinki pokazują nam, jak potoczyło się życie bohaterów zarówno w czasie wojny, jak i tuż po niej, kiedy stali się żołnierzami wyklętymi, a władze podpisały na nich wyrok śmierci. Po sukcesie serialu twórcy stworzyli specjalny sezon “Czas honoru: Powstanie”, będący powrotem do wydarzeń dziejących się podczas Powstania Warszawskiego.

 

Zobacz także: Najlepsze polskie seriale obyczajowe

 

7. "Stawka większa niż życie"

Nasze zestawienie zamyka kultowy już serial “Stawka większa niż życie”, opowiadający o losach polskiego Jamesa Bonda. Główny bohater, Stanisław Kolicki lepiej znany jako Hans Kloss, to agent wywiadu działający podczas II wojny światowej, który samodzielnie doprowadził do jej ostatecznego wyniku. Serial szybko skradł serca Polaków, a jego sława wyszła daleko poza granice kraju. Jest to kolejna produkcja, której nie uszły na sucho zakłamania historyczne. Trzeba pamiętać jednak, że serial powstał w 1966 roku, czyli w czasach kiedy prawda nie była zbyt cenioną wartością.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska