Polskie klasyki filmowe. Te produkcje powinien znać każdy kinoman

16/07/2019

 

Każdy z nas kocha zagraniczne produkcje. Te efekty specjalne, humor… Zapominamy jednak, że takie same, albo nawet lepsze, emocje mogą wywołać w nas nasze rodzime produkcje. Żeby wam to udowodnić, przygotowaliśmy dla was listę filmów, które naszym zdaniem są polskimi klasykami, a swoim kunsztem przewyższają nie jedną zagraniczną produkcję.

Dzień świra
Tytułowy świr to Adam Miauczyński-zblazowany nauczyciel języka polskiego, który mimo szczerych chęci nie potrafi wyrwać się ze swojego monotonnego życia. Adam, grany przez niezastąpionego Marka Konrada, choruje na nerwicę natręctw, co objawia się tym, że każda czynność musi być wykonana określoną liczbę razy. “Dzień świra” to komedia, która przypadnie do gustu nawet największemu sceptykowi. Niech was jednak nie zmyli komediowy charakter filmu. Marek Koterski, reżyser, wyolbrzymiając pewne polskie przywary, stworzył kompleksowy przekrój przez całe nasze społeczeństwo.

 

 

Zobacz także: Najlepsze blogi i vlogi filmowe, które warto znać

Ogniem i mieczem
To kinowa adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Dzięki tej ekranizacji przenosimy się do XVII wieku, gdzie wśród wojennej zawieruchy rozkwita płomienna miłość między Janem Skrzetuskim a Heleną Kurcewiczówną. I to taka, która zdarza się tylko w filmach. Nic jednak nie może trwać wiecznie, więc para kochanków zostaje rozdzielona, a wszystkie ich działania sprowadzają się do tego, aby znów się połączyć. “Ogniem i mieczem” to też prawdziwa gratka dla wszystkich fanów historii. Warto zobaczyć go również dla samych efektów specjalnych, które tworzone były przez firmę “Machine Shop”. Tą samą, która wcześniej pracowała też na planach wielu hollywoodzkich filmów jak np. Terminator 2.

 

 Zobacz także: Wybitne role filmowe, które na trwałe zapisały się w pamięci kinomaniaków


Znachor
To gratka dla wszystkich fanów kina, którzy w filmach szukają prawdziwych emocji. Właśnie taki jest ten film-prawdziwy, bez przesadnych przejaskrawień czy efektów specjalnych. Opowiada on o losach chirurga, który na skutek życiowych turbulencji traci pamięć i przybiera zupełnie inną osobowość. Od tej pory jego życie to ciągła tułaczka i przypadkowa praca. Pewnego dnia w jego życiu pojawia się młoda Maria i od tej chwili jego życie diametralnie się zmieni. Jeśli lubicie się wzruszać, koniecznie musicie zobaczyć go do końca! Ostania scena w sali sądowej na pewno wyciśnie z was nie jedną łzę! Dodatkowym atutem filmu jest młoda Anna Dymna. Tego filmu po prostu nie można ominąć.

 

 Zobacz także: Wakacyjne premiery kinowe – najbardziej oczekiwane premiery lipcaRejs
Czy wiedzieliście, że istnieje fan club tego filmu, a jego członkowie znają każdą kwestię na pamięć? To tylko utwierdza nas w opinii co do wielkości tego dzieła. Film opowiada o losach mężczyzny, który przez pomyłkę dostał się na pokład statku pływającego po Wiśle i wzięty za kogoś, kim nie jest, musi animować jego pasażerów. Co z resztą robi z przyjemnością. Z biegiem wydarzeń, sytuacja na statku staje się coraz bardziej absurdalna, co nikomu jednak nie przeszkadza. Oglądając ten film, nie odbierajcie go zbyt dosłownie. Za dziką zabawą i absurdalnością tak naprawdę ukryta jest krytyka wszelkiego zniewolenia. Twórcom filmu udało się uzyskać też wrażenie spontaniczności, co w kinie zdarza się bardzo rzadko. Wszystko to zasługa licznych improwizacji aktorów. Jeśli dalej nie jesteście pewni, może przekona was fakt, że film ten w plebiscycie przeprowadzonym przez tygodnik “Polityka” został uznany za najlepszy polski film wszechczasów.

 

 

 

Zobacz także: Polskie seriale historyczne - 7 najlepszych produkcji


Jak rozpętałem drugą wojnę światową.
Chyba nie ma wśród nas nikogo, kto nie znałby kultowego Franka Dolasa i jego licznych przygód. Jeśli jednak nic nie mówi ci to imię, spieszymy z wyjaśnieniami. Franek Dolas to pechowy szeregowiec, któremu marzą się jednak wielkie czyny. Gdy wybucha II wojna światowa, zbieg okoliczności doprowadza do tego, że Dolas przekonany jest, że to właśnie on stoi za jej wybuchem. Od tej chwili stara się zrobić wszystko by jej zapobiec i wsławić się w boju. Jak łatwo można się domyślić, wychodzi mu to z różnym skutkiem. Komizmu dodaje fakt, że życiem Dolasa w dużej mierze rządzi przypadek, który niejednokrotnie uratował go od śmierci. Niezastąpiony Marian Kociniak w roli głównej utwierdza nas tylko w przekonaniu, że takich komedii już się nie kręci.

 Zobacz także: Najlepsze filmy polskie z lat 70. Te filmy każdy Polak powinien znać!​

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska