Polscy laureaci Oscara. Kto z Polaków zdobył nagrodę Akademii?

 

Już 24 lutego odbędzie się 91. gala rozdania Oscarów. Film Pawła Pawlikowskiego „Zimna Wojna” będzie walczyć o trzy statuetki, w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsza reżyseria oraz najlepsze zdjęcia. Czy „Zimna wojna” ma realne szanse na wygraną? Dzieło Pawlikowskiego uzyskało już wiele nagród oraz uznanie polskich i zagranicznych krytyków. W rodzimym dorobku kinematograficznym zapisało się już wiele twórców, którzy mogą pochwalić się statuetkami Oscarów.

Leopold Stokowski – założyciel American Symphony Orchestra

 

 

Dzięki Leopoldowi Stokowskiemu świat amerykańskiego kina ponownie usłyszał o przedwojennej Polsce. W wieku 23 lat brytyjski kompozytor polskiego pochodzenia wyjechał do USA, gdzie początkowo pracował jako organista i kierownik chóru w nowojorskim kościele św. Bartłomieja. Następnie skupił się na pracy dyrygenta w nowojorskich orkiestrach symfonicznych. W 1939 roku postanowił podpisać umowę z Waltem Disneyem – amerykańskim producentem filmowym  w celu skomponowania ścieżki dźwiękowej do filmu „Fantazja”. Akademia Filmowa uznała, że Stokowski wraz z Disneyem powinni otrzymać Oscara honorowego za „stworzenie nowej formy zwizualizowanej muzyki i rozszerzenie zakresu rozrywki filmowej jako formy sztuki”.

 

Roman Polański – uznany na całym świecie polski reżyser

 

 

Niewątpliwie Roman Polański, obok Andrzeja Wajdy, jest najbardziej znanym i cenionym polskim reżyserem filmowym. W wieku 29 lat otrzymał pierwszą nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny „Nóż w wodzie”. W swojej dotychczasowej karierze otrzymał m.in. Nagrodę Akademii Filmowej za najlepszą reżyserię, trzy Złote Globy, trzy Nagrody BAFTA oraz sześć Cezarów – francuskich nagród filmowych. Niestety Polański nie miał szczęścia w życiu osobistym. Jego druga żona, amerykańska aktorka Sharon Tate, będąc w ósmym miesiącu ciąży, została brutalnie zamordowana wraz ze znajomymi przez sektę Charlesa Mansona. Reżyser długo nie mógł otrząsnąć się z tragicznych przeżyć.

 

Paweł Pawlikowski twórca „Idy” i „Zimnej wojny”

 

 

Po głośnym filmie „Ida” z 2013 r. obwołano go najbardziej obiecującym twórcą i wyróżniono Oscarem – nagrodą Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Paweł Pawlikowski sam przyznał, że nie spodziewał się tak cenionej i wyjątkowej nagrody. Brytyjski reżyser polskiego pochodzenia to prawdopodobnie jeden z ciekawszych reżyserów nowego europejskiego kina. „Zimna wojna” jest jego kolejnym dziełem filmowym , które zaskakuje wykorzystaną techniką cyfrową i środkami wyrazu. Za „Zimną wojnę” Paweł Pawlikowski otrzymał w konkursie głównym na 71. MFF w Cannes, Złotą Palmę za najlepszą reżyserię jako pierwszy polski twórca w historii tej nagrody. W minionym roku „Zimna wojna” została okrzyknięta najlepszym europejskim filmem roku.

 

Janusz Kamiński – dwukrotny laureat Oscara

 

 

Polski operator filmowy, mieszkający w Stanach Zjednoczonych, jest najbardziej znany ze zdjęć do filmów: „Player one”, „Motyl i skafander”, „Lincoln”, „BFG: Bardzo Fajny Gigant” czy „Czwarta władza”. Janusz Kamiński zdobył dwa Oscary za filmy „Lista Schindlera” i „Szeregowiec Ryan”, a także nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej i Brytyjskiego Stowarzyszenia Operatorów. Stale współpracuje z wybitnym amerykańskim reżyserem Stevenem Spielbergiem. To właśnie za zdjęcia zrobione do jego filmów „Lista Schindlera” i „Szeregowiec Ryan” Kamiński otrzymał statuetki Oscara. W 2000 r. Janusz Kamiński wyreżyserował swoje pierwsze dzieło „Stracone dusze”.

 

Jan A.P. Kaczmarek – genialny kompozytor i twórca niewkaczu

 

 

Mężczyzna jest jednym z najbardziej cenionych i nagradzanych kompozytorów muzyki filmowej na świecie. Jan A.P. Kaczmarek to członek Amerykańskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej. Jest pomysłodawcą i dyrektorem Transatlantyk Festival oraz twórcą Instytutu Rozbitek we wsi Rozbitek. W 2005 r. został uhonorowany Oscarem za muzykę do filmu „Marzyciel”. Kaczmarek stworzył wiele kompozycji symfonicznych, ścieżki dźwiękowe do ponad 60 filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz wyreżyserował trzy spektakle multimedialne. Kompozytor za zasługi artystyczne został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2006 r. Muzyk stale współpracuje z Agnieszką Holland, do której filmów stworzył ścieżki dźwiękowe.

 

Andrzej Wajda – wybitny reżyser polskiej szkoły filmowej

 

 

Andrzej Wajda to wybitna osobowość polskiej kinematografii. Reżyser otrzymał Oscara Honorowego za całokształt twórczości w 2000 roku. Ponadto zdobył nagrody na najważniejszych konkursach filmowych, m.in. nagrody BAFTA, nagrody na FPFF w Gdyni czy nagrody na MFF w Cannes. Do najsłynniejszych filmów reżysera należy „Człowiek z marmuru” i jego kontynuacja „Człowiek z żelaza”, „Kanał” oraz „Popiół i diament”. Zekranizował klasyki polskiej literatury, m.in. „Wesele”, „Ziemię obiecaną”, „Panny z Wilka” oraz „Pana Tadeusza”. Ostatnim wyreżyserowanym dziełem Andrzeja Wajdy były „Powidoki”. W rolę artysty i teoretyka filmowego Władysława Strzemińskiego wcielił się wielokrotnie nagradzany aktor Bogusław Linda.

 

Urodzeni w Polsce reżyserzy, operatorzy czy kompozytorzy filmowi zdobyli w sumie ponad 60 Oscarów. Pierwszą kobietą uhonorowaną Oscarem była scenarzystka Sonya Levien, urodzona na terenach dzisiejszej Litwy. Natomiast pierwszym polskim scenarzystą, który zdobył statuetkę Oscara był Heinz Herald z Międzychodu. Paul Muni to pierwszy polski aktor wyróżniony nagrodą Akademii Filmowej. Mimo że polska kinematografia jest wspaniała i wyjątkowa, to nie każdy z nas ma świadomość, jak bardzo… Powinniśmy jak najszybciej to zmienić.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska