Pogoda na niepogodę

13/06/2017

 

 

 

Słońce. Raczej rzadko spotykamy osoby, które, jak to się mówi „z ręką na sercu”, przyznają, że nie lubią tej dającej ciepło, żółtej gwiazdy.  Każdy uśmiecha się na samą myśl o tym słowie, które kojarzy się z latem, relaksem, wakacjami, wodą, odpoczynkiem. To taki błogi czas… Paradoksalnie na swoją drugą połówkę również czule mówimy „słoneczko”, a „dziewczyny lubią brąz”. Raczej czujemy dyskomfort, kiedy jest nam zimno, a zimę lubimy tylko z powodu świąt.

Puentując, dochodzimy do wniosku, że pogoda na nas wpływa. I to bardzo. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę – niemniej jest to faktem. Dodatkowo, oglądając prognozę pogody w TV, zdarza nam się usłyszeć – „biometr niekorzystny”. Warto wiedzieć, że pod koniec lat 90. liczba „chorych na pogodę” wzrosła aż do 70 proc., a zależność pomiędzy naszym zdrowiem a klimatem jest interesująca. Za pierwszego badacza tej dziedziny podaje się Hipokratesa, który definiował tą zależność, na co wpływało z pewnością mniej aroganckie zachowanie człowieka w stosunku do natury. Dzisiejsi badacze do tej pory nie stwierdzili, jak pogoda wpływa na nasz organizm; niemniej sugestie przychylają się w stronę tzw. stresu pogodowego. Co ciekawe, według niektórych badań, w czasie pełni Księżyca zdarza się więcej wypadków drogowych, ataków serca, częściej wzywane jest
pogotowie, dochodzi do nasilenia zaburzeń psychicznych i nerwowych. Niemniej, badacze i lekarze co do jednego są zgodni – jedyną receptą jest aktywność fizyczna – oczywiście uzależniona od wieku i formy pacjenta. Być może, nie każdy to lubi, ale metoda jest skuteczna.

 

 

 

 

Cytując Halinę Frąckowiak:

„Nie wszyscy wielcy już przestali grać,

choć powiał wiatr pogodą dla bogaczy,
złe czarne fortepiany nie chcą spać,
żyje w nich stary blues”.

Wiec niech uśmiech nie schodzi nam z twarzy, a czy w deszcz, czy słońce tańczmy! ;)

 

 

 

korekta: Monika Mroczek

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska