Najważniejsze wydarzenia w 2018. Z tego zapamiętamy ten rok

31/12/2018

 

Rok 2018 powoli dobiega końca. Czas na podsumowanie najważniejszych wydarzeń z Polski i ze Świata.

W 2018 roku w Polsce bardzo dużo się wydarzyło. Wielkie wydarzenie polityczne, już w pierwszych dniach stycznia – rekonstrukcja rządu Premiera Mateusza Morawieckiego. W marcu odbył się „Czarny Piątek”  czyli protest kobiet przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. W największych polskich miastach kobiety dumnie wyszły na ulicę i otwarcie prezentowały swój sprzeciw. Ponadto to właśnie na początku 2018 roku rozpoczął się spór Polski z Komisją Europejską o Sąd Najwyższy, rok się kończy, a spór trwa nadal. W październiku i listopadzie w naszym kraju odbyły się wybory samorządowe. Polacy świętowali również setną rocznicę odzyskania niepodległości, przez cały 2018 rok z tej okazji organizowanych było wiele wydarzeń i uroczystości. W 2018 roku wiele wydarzyło się w świecie sportu. Mieliśmy wiele powodów do uśmiechu. Kamil Stoch zdominował poprzedni sezon skoków narciarskich. Na początku roku wyrównał rekord Svena Hannawalda, który jako jedyny wygrał wszystkie konkursy Turnieju Czterech Skoczni. Następnie zdobył kolejny medal olimpijski dużej skoczni w Pjongczangu. Wygrał również cykl Willingen Five, Raw Air i Planica 7. A na sam koniec zdobył kolejną Kryształową Kulę. Został okrzyknięty „Królem Sezonu” i bez wątpienia zasłużył na ten tytuł. We wrześniu nasi siatkarze obronili tytuł mistrzów świata, jeszcze przed mistrzostwami każdy polski kibic nawet bał się pomarzyć o takim wyniku. Jednak ostatecznie udało się i przez najbliższe cztery lata to nasza reprezentacja będzie dumnie nosiła ten tytuł. Polscy piłkarze wystąpili na Mistrzostwach Świata w Rosji. Nadzieje były ogromne, startowaliśmy z wysokiego 8 miejsca w rankingu FIFA, ostatecznie nasza reprezentacja nie wyszła z grupy i pożegnała się z Mistrzostwami. Mimo wszystko już sam występ na tak wielkiej sportowej imprezie możemy uznać za sukces. Jednak nie wszystkie wydarzenia były pozytywne. Agnieszka Radwańska ogłosiła koniec kariery sportowej. Kibice podziękowali jej za kilkanaście lat pracy i uszanowali jej decyzję, lecz smutek w ich sercach pozostał. Teraz wytrwale czekamy na jej godnego następcę.

 

Zobacz także: Życie Kamila Stocha przedstawione w serialu
 

W 2018 roku sporo działo się w świecie polityki. W Rosji odbyły się wybory prezydenckie, po raz kolejny wygrał Władimir Putin. Poparło go 76,69% Rosjan, a frekwencja wyniosła 67%. Członkowie Komisji stwierdzili, że wybory były uczciwe i w pełni demokratyczne. Jednak niezależne organizacje, które bacznie obserwowały przebieg całych wyborów w Rosji, nie mają wątpliwości, że wynik został sfałszowany. Mimo to Władimir Putin będzie prezydentem Rosji przez najbliższe lata. W lipcu spotkał się on z Donaldem Trumpem w Helisinkach, zdjęcia z tego wydarzenia obiegły świat i rozpoczęły falę wielkich spekulacji. Rozmowy obu przywódców dotyczyły m.in. walki z terroryzmem, wojny w Syrii, ingracjacji Rosji w wybory prezydenckie w USA. Prezydent USA stwierdził również, że „USA mają szansę dokonania wielkich rzeczy wspólnie z Rosją. W niemieckiej polityce również stało się coś, czego przewidzieć nie było można. Angela Merkel zrezygnowała z przewodzenia CDU i publicznie ogłosiła, że po upływie obecnej kadencji zakończy karierę polityczną i nie będzie starała się o urząd kanclerski. Z kolei Wielka Brytania szykuje się do wyjścia z Unii Europejskiej. Odbyło się spotkanie z 27 przywódcami państw członkowskich, któremu przewodniczył Donald Tusk. Zatwierdził on umowę rozwodową z Wielką Brytanią i przekazał decyzję Theresie May, zaznaczył przy tym, że nie ma mowy o wprowadzeniu jakichkolwiek zmian. Mimo to brytyjski parlament nadal nie przyjął tej umowy.

 Fotografia:YouTube/NTDTV


Z wielkich i pozytywnych akcentów politycznych warto wspomnieć, że w 2018 roku Unia Europejska podpisała swoją największą jak do tej pory umowę handlową z Japonią. Na jej mocy powstanie strefa wolnego handlu na świecie, która odpowiadać będzie za około 30% światowego PKB. Dzięki tej decyzji UE zaoszczędzi miliardy dolarów, które wydawała na cła na rzecz Japonii. Koniec roku kojarzy się nam mniej pozytywnie. Francja, zamieszki i protesty „żółtych kamizelek”. Od 17 listopada w każdy weekend, niemal w każdym francuskim mieście odbywają się protesty. Kilka razy doszło do starć z policją i wiele osób przez nie ucierpiało. Konflikt coraz bardziej się zaognia. Wszystko zaczęło się od podwyżki podatków na paliwo i wprowadzenia podatku węglowego. Te decyzje skłoniły francuzów do wyjścia na ulice. Ich protesty poniekąd przyniosły skutek. Rząd wycofał się z wprowadzenia podwyżki paliwowej, ale to wcale nie uspokoiło obywateli.
 

 Fotografia:YouTube/Radio WNET


Rok 2018 wyjątkowo zapisze się w historii brytyjskiej monarchii. Ślub księcia Harrego i Meghan Markle to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku. Amerykańska aktorka i brytyjski książę, czegoś takiego jeszcze nie było. Meghan na zawsze zmieni oblicze brytyjskiej monarchii. Jeszcze kilkanaście lat temu taki związek nie mógłby mieć miejsca. Meghan nie pochodzi z Wielkiej Brytanii, jest rozwódką i aktorką. W dodatku starszą od księcia. Ślub odbył się w maju, a do dziś ciągle słyszymy o tym wydarzeniu. Na ceremonii zjawiło się wielu wyjątkowych gości, a suknia Meghan wyglądała zjawiskowo. Obecnie książę i księżna Sussexu spodziewają się pierwszego dziecka. W 2018 roku w rodzinie królewskiej bardzo dużo się działo. Księżna Kate urodziła trzecie dziecko. W kwietniu na świat przyszedł książę Luis Arthur Charles. Ponadto w październiku za mąż wyszła wnuczka królowej Elżbiety – Eugenia.
 

 

 

Zobacz także: Brytyjska rodzina królewska – ciekawostki. Miłosne ekscesy i wyrzeczenia w imię władzy
 

Ten rok dostarczył nam wszystkim wielu emocji, na szczęście większość z nich była pozytywna. Mieliśmy bardzo dużo powodów do świętowania i do dumy. Oczywiście stało się również wiele złego, jednak to właśnie te pozytywne akcenty bardziej wpisały się w naszą pamięć.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska