Podstawy pielęgnacji storczyków. Wszystko co musisz wiedzieć

 

Orchidea to jeden z piękniejszych kwiatów, który zdobi nasze wnętrza. Potrzebuje ona jednak określonych warunków, które umożliwią jej prawidłowy wzrost i rozwój. Sprawdź co zrobić, by Twój storczyk prezentował się nienagannie.

Storczykowate to liczna rodzina roślin, której sporą część stanowią rośliny ozdobne. W naturalnych warunkach występują w wielu miejscach na kuli ziemskiej. W strefie międzyzwrotnikowej rozwijają się jako epifity na drzewach. Mogą rosnąć również na skałach czy po prostu na łące, jak na przykład nasza rodzima odmiana – Kukułka. Storczyki, które znamy z naszych domów to kwiaty doniczkowe. Mają one ściśle określone warunki uprawy, z którymi warto się zapoznać jeśli mamy lub planujemy zakup storczyka.

 

Zobacz także: Kwiaty doniczkowe do domu – jakie warto mieć, a których unikać?

 

Podlewanie

Storczyki podlewamy rzadko, ale za to sporą ilością wody. Tak naprawdę powinno się je podlewać wtedy, kiedy podłoże będzie całkowicie suche. Zaobserwujemy to również po kolorze korzeni rośliny, które przestaną być zielone, a staną się bardziej siwe i mniej jędrne. Podlewając orchideę musimy jednak pamiętać, że nie lubi ona nadmiaru wody. Dlatego nie pozostawiamy jej w osłonce czy na podstawce, ale wylewamy. Okres między jednym podlewaniem, a drugim zależy w głównej mierze od gatunku rośliny, wielkości i preferencji, ale w przybliżeniu możemy go określić jako od kilku dni do dwóch tygodni. Jednym ze sposobów podlewania są kąpiele wodne. Wstawiamy doniczkę do naczynia wypełnionego wodą i zostawiamy na pół godziny. W ten sposób storczyk pobierze odpowiednią ilość wody. Następnie wyjmujemy go i ociekamy z okapującej wody. Co ważne, rośliny te podlewamy wodą o temperaturze pokojowej, a najlepiej wodą destylowaną.

 

 Fotografia: pixaby.com

 

Nasłonecznienie

Najchętniej postawilibyśmy storczyki w dobrze widocznym miejscu, tak żeby móc się nimi chwalić przed gośćmi odwiedzającymi dom czy sąsiadami widzącymi nasze okazy przez okno. Ustawiamy je w ozdobnych szklanych naczyniach, dodajemy elementy dekoracyjne, na przykład w postaci kamyczków ozdobnych. Nie zawsze jest to jednak takie proste, ponieważ musimy wybrać odpowiednie stanowisko, które zapewni roślinom właściwe dla nich warunki. W przypadku storczyków powinno być to dobrze nasłonecznione miejsce. Pamiętajmy jednak, że kwiaty te preferują rozproszone światło. Najodpowiedniejszym miejscem będzie wschodni parapet w naszym mieszkaniu. Jeśli wasze mieszkanie jest od innej strony, nie martwcie się, nie jest powiedziane, że storczyki nie przystosują się do innych warunków. Możecie je przecież ustawić na szafce, która ma dobry dostęp do światła czy stole, ważne żeby nie były one wystawione na ostre promieniowanie słoneczne.

 

 Fotografia: pixaby.com

 

Nawożenie

To równie bardzo ważny punkt w uprawie storczyków. Nawożenie ich zapewnia odpowiedni wzrost i dostarcza potrzebnych składników odżywczych. W większości sklepów ogrodniczych znajdziecie preparaty do nawożenia orchidei. Mogą mieć one postać ampułek, które wbija się w podłoże, a płyn swobodnie w nie skapuje. Mogą to być również płyny czy spray. Pamiętajmy też o odpowiednim nabłyszczeniu liści i usunięciu z nich pyłków, które możemy uzyskać za pomocą specjalnych nawilżanych chusteczek dedykowanych tym roślinom. Jeśli chodzi o częstotliwość nawożenia, to zależy ona od zapotrzebowania rośliny, głownie w okresie od wiosny do jesieni, natomiast w okresie spoczynku powinniśmy dać jej odpocząć. Na podstawie wyglądu storczyka powinniśmy być w stanie określić czy potrzebuje on dodatkowego wzmocnienia. Ciemnozielone liście świadczą o odpowiednim rozwoju. Natomiast liście o jasnym kolorze lub nawet z żółtymi przebarwieniami mogą być oznaką zbyt niskiego nawożenia.

 Fotografia: pixaby.com

 

Zobacz także: Zdrowie na talerzu. Dlaczego warto mieć swój własny ogródek?

 

Przesadzanie

W przypadku storczyków przesadzanie nie jest takie łatwe, jak w przypadku niektórych roślin, a to za sprawą odpowiedniego podłoża, które musimy im zapewnić. Innym powodem do przesadzenia może być wzrost rośliny i zapotrzebowanie na większą doniczkę. Warto więc ograniczyć przesadzanie do momentu, kiedy naprawdę zajdzie taka konieczność – ziemia będzie zbyt nasolona i zbita, przez co przepływ powietrza będzie uniemożliwiony. Najlepszą opcją wydaje się zakup gotowego podłoża w sklepie ogrodniczym, ponieważ przygotowanie takiej mieszanki samodzielnie dla hodowców amatorów może być nie lada wyzwaniem. W składzie podłoża powinny się znaleźć: kora sosnowa, węgiel, kwaśny torf oraz inne elementy potrzebne storczykom do wzrostu. Rośliny powinny być wsadzane w przezroczyste doniczki z dużymi otworami, które zapewnią swobodny odpływ nadmiaru wody.

 

  Fotografia: pixaby.com

 

Szkodniki

Tak jak wszystkie rośliny, storczyki również narażone są na pojawianie się szkodników. Najczęściej występującymi są: wciornastki, tarczniki, przędziórki, ziemórki, misezniki czy mszyce. Orchidea jest narażona również na choroby bakteryjne  jak szara pleśń czy zgorzel zgnilakowa, a także wirusowe, np. plamistość. Co wiec zrobić gdy zauważymy niepożądanych gości? Uważnie obserwujemy i niezwłocznie udajemy się do sklepu po odpowiedni preparat do walki ze szkodnikami. Po opisaniu nieprawidłowości doradca powinien nam zaproponować odpowiedni środek i wyjaśnić jak go stosować. W punkcie tym warto również wspomnieć, że może się zdarzyć zakup już zarażonego okazu. Warto wiec kupować w sprawdzonych miejscach, a kiedy skusimy się na niską cenę storczyka z marketu sprawdźmy wcześniej czy wszystko z nim w porządku.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska