Pocałunkowy know-how

28/11/2017

W każdej kulturze pocałunek jest nośnikiem głębokiego znaczenia. Bywają one nieraz bardzo odmienne i warto je znać, by nie popełnić towarzyskiej gafy… lub nie trafić do więzienia. Przedstawiamy pocałunkową mapę świata.

Hiszpania

Pocałunek w policzek na powitanie jest na porządku dziennym. Całujemy 2 razy, ale, żeby uniknąć niezręcznej sytuacji, musimy też wiedzieć, od którego policzka zacząć! Otóż mieszkaniec Hiszpanii nadstawi najpierw swój prawy policzek, co wymaga zwrócenia naszej głowy najpierw w lewą stronę. Brzmi skomplikowanie, ale wystarczy raz spróbować i już wiadomo. Warto również pamiętać, że tak jak w Polsce podanie ręki w formie „zdechłego śledzia” może być źle odebrane, tak w Hiszpanii unikajmy niepewnych buziaków bez żadnego kontaktu fizycznego. Jedno takie przywitanie i możemy dostać etykietkę „niepewnego elementu społecznego”.

 

Włochy

Tak samo jak w Hiszpanii, tylko odwrotnie – zaczynamy od lewego policzka. Natomiast znany u nas gest ucałowania kobiecej ręki jest oznaką szacunku. Bardzo staroświecką, ale jednak.

 

 

Szwajcaria

Całowanie kobiety w rękę podobnie jak we Włoszech jest staroświeckim wyrazem szacunku, zanikającym, lecz eleganckim.

 

Czechy

Należy być bardziej ostrożnym, jeśli chodzi o całowanie w rękę – Czesi mogą ten gest odebrać jako wyraz szacunku, a także jako intymny gest świadczący o zażyłej relacji.

 

Litwa i Niemcy

Nie ma zwyczaju całowania w rękę. Znany jest jednak ten gest, więc ryzyko zszokowania mieszkańców tych krajów jest niewielkie.

 

Holandia

Holendrzy nie całują kobiet po rękach. Jednak ważniejsze do zapamiętania jest to, że głęboki francuski pocałunek, jeżeli jest wymuszony, pociąga jego autora do takiej samej odpowiedzialności karnej co gwałt.

 

Belgia

Całusy „w powietrzu” na przywitanie. Witają się tak nie tylko koleżanki, ale i poważni panowie. Nie są to jednak tak kontaktowe całusy jak na południu Europy, gdyż te uchodzą za nieco pozbawione higieny.

 

Kraje islamskie

Nawet niewinny pocałunek w rękę może być uznany za gwałt. Zakazane jest także publiczne okazywanie sobie uczuć za pomocą pocałunków nawet pomiędzy małżonkami. Dotyczy to w równym stopniu mniej rozwiniętych krajów muzułmańskich, co wysoko rozwiniętych, jak np. Zjednoczone Emiraty Arabskie. Tutaj publiczny pocałunek to szybka droga do aresztu.

 

Indie

Także tutaj obowiązuje zakaz publicznej wymiany pocałunków.

 

RPA

Zakaz całowania w miejscach publicznych dotyczy osób, które nie ukończyły jeszcze 16-go roku życia.

 

Niemuzułmańskie kraje Afryki

Głównie te, w których żywe są jeszcze plemienne wierzenia. Wiele z nich prawnie zabrania publicznej wymiany pocałunków w usta. Teoretycznie z powodów moralnych, praktycznie jest to pokłosie starych wierzeń na temat tego, że pocałunek w usta jest niebezpieczny bo zabiera duszę.

 

Chiny

Pocałunek w usta dokonywany publicznie jest uznawany za gorszący, więc zaleca się wstrzemięźliwość w tej materii.

 

Japonia

To kraj kontrastu jeśli chodzi o pocałunkowe reguły. Z jednej strony obdarzanie się pocałunkami wszelkiego rodzaju jest uznane za grę wstępną, a więc nie nadającą się do widoku publicznego. Z drugiej jednak japońskie nastolatki przodują w wymyślaniu nowych mód – ostatnia taką modą jest… lizanie gałek ocznych na przywitanie. Wysokie ryzyko zapalenia spojówek, więc nie polecamy.

 

Brazylia

Tu wracamy do całusów w policzek w geście powitania. Możemy spodziewać się 1 lub 3 buziaków.

 

Kanada, Grenlandia, Malezja, Filipiny

Na terenie tych krajów możemy się spotkać z popularnym gestem pocierania się nosami, czyli pocałunkiem „eskimoskim”. U nas raczej jest znany jako forma okazania czułości dzieciom, jednak na tych terenach to gest czułości pomiędzy dorosłymi w bliskiej relacji intymnej.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska