Plastik – dlaczego opakowania plastikowe są zagrożeniem XXI wieku?

23/07/2018

 

Plastik otacza nas wszędzie. Kupujemy wodę w plastikowych butelkach, nosimy zakupy w plastikowych, jednorazowych reklamówkach, używamy plastikowych kubeczków i sztućców. Należy jednak pamiętać, że plastic is NOT fantastic i stanowi wielkie zagrożenie dla zdrowia i środowiska. Jakie? 

1. Powstawanie śmieciowych wysp

Fotografia: pexels.com 

 

W wyniku zanieczyszczenia środowiska powstała tzw. Śmieciowa Wyspa na Pacyfiku. Waży ona ponad 45 tys. ton, a jej powierzchnia wynosi aż 1,6 mln km². Ponadto naukowcy wyliczyli, że 99% jej masy stanowi plastik. Na niektórych śmieciach zebranych przez uczonych ciągle dało się odczytać datę produkcji – jeden pochodził z 1977 r., siedem z lat 80., 17 z lat 90., a 25 już z XXI w. Jednak nie wszystkie odpady dryfują w wielkich wyspach (podobna znajduje się na Atlantyku). Na powierzchni oceanu unoszą się tylko te o odpowiedniej wyporności. Część plastiku, który spływa z lądów i statków do oceanu, opada na morskie dno, a inne plastikowe śmieci „wmrażają się” w lód w Arktyce i na Antarktydzie.

 

Zobacz także: Żyj bez śmieci i żyj lepiej

 

2. Śmierć morskich zwierząt

Fotografia: pexels.com

 

Plastik, który trafia co roku do oceanów, zabija ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków. Jak pokazują badania, aż 54% gatunków morskich, znajdujących się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych IUCN, zostało dotkniętych problemem plastikowych odpadów. Zwierzęta mylą śmieci z pokarmem – żółwie zjadają torebki foliowe, myśląc że mają do czynienia z meduzami, ptaki mylą cząstki plastiku z rybami, albatrosy spożywają plastikowe nakrętki. Co więcej, zdarza się, że z powodu połknięcia zbyt dużej liczby toreb plastikowych umierają nawet walenie.

 

Zobacz także: Olej palmowy  NIE KUPUJĘ

 

3. Negatywny wpływ plastiku na zdrowie

Fotografia: pexels.com

 

Od dawna mówi się o tym, że plastikowe opakowania, w których przechowujemy lub kupujemy jedzenie i napoje, nie są korzystne dla naszego organizmu. Substancje chemiczne użyte do wyprodukowania plastikowego opakowania mogą przenikać do żywności, a ich wpływ na zdrowie nie jest widoczny od razu, ale może uaktywnić się dopiero po wielu latach. Ponadto długotrwałe narażenie na działanie substancji chemicznych w żywności może być częściowo odpowiedzialne za wzrost wskaźników chorób przewlekłych, takich jak rak, autyzm, niepłodność, a także otyłość, cukrzyca czy nadpobudliwość ruchowa. 

 

Zobacz także: Codzienne nawyki, które warto w sobie wyrobić

 

4. Generowanie kosztów

Fotografia: pexels.com 

 

Morskie śmieci generują także poważne koszty dla regionów przybrzeżnych. Komisja Europejska szacuje, że w samej tylko UE sprzątanie wybrzeża i plaż z tego, co fale wyrzuciły na brzeg, pochłania 630 mln euro. Straty dla rybołówstwa wynoszą zaś rocznie 60 mln euro.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska