Pisanki, kraszanki...

 

Wielkanoc tuż tuż, a stale towarzyszącym elementem tego święta jest ozdabianie pisanek. Rodzinne zawody na najpiękniejsze skorupki już ruszają w tradycyjnych polskich domach. Przepięknie malowane, ozdabiane, drapane i wyklejane jajka to, obok baranka czy babki, stały punkt Wielkanocy.Wielkanocne jaja to niezbędny element święconki. To symbol nowego życia więc idealnie odzwierciedlają istotę Zmartwychwstania. Jajka dekorujemy w przeróżny sposób, często bywa, że mylimy ich nazwy. Pisanki, kraszanki, drapanki czy oklejanki goszczą w naszych domach ozdabiając przy tym stoły i talerze. Jak je wykonać, efektownie udekorować i odpowiednio nazywać?

Pisanki
To najpopularniejsze kolorowo zdobione w przeróżny sposób skorupki. Bardzo często pisankami nazywamy wszystkie barwnie zdobione i powstałe w ciekawy sposób jaja. Pisankami początkowo nazywano skorupki, które zdobiono gorącym woskiem i następnie zatapiano w barwniku. Wosk nanosimy bezpośrednio nakrapiając lub używając do tego igły czy patyczka. Obecnie ta metoda również ma swoich wielbicieli. Jednak najbardziej popularnymi pisankami są te zdobione farbkami, wyklejane czy skrobane.

 


Kraszanki
To skorupki jaj barwione naturalnie. Są jednobarwne, wyglądają pięknie a ich odcienie są intensywne i nadają im wyjątkowy  charakter. Najczęściej kraszanki powstają podczas gotujących łupin cebuli. Ale można użyć też innych naturalnych składników, by pięknie ozdobić skorupki. Takimi ekologicznymi barwnikami może też być:
-burak, który zabarwi nam skorupki na czerwono;
-owoce czarnego bzu, czerwona kapusta, czy kwiat hibiskusa, te składniki zabarwią nam skorupki na fioletowo;
-nać pietruszki, szpinak, pokrzywa i trawa, zabarwią skorupki na zielono;
-a dzięki kurkumie, zielonej herbacie i skórkom pomarańczy uzyskamy żółte kraszanki.

 

 

 Drapanki
To specjalnie wydrapywane kraszanki. Potrzeba zaostrzonego nożyka i dużo precyzji do ich wykonania. Skrobiemy skorupki w oryginalne wzory, kreski czy napisy.

 


Wydmuszki
Wydmuszka to nie lada wyzwanie, potrzeba precyzji, cierpliwości i odpowiedniego sposobu by uzyskać lekkie skorupkowe ozdoby. A jak je wykonać? Potrzebujemy surowego jajka, na jego końcach, np. grubszą igłą drążymy dziurki. Następnie wydmuchujemy z jednego końca surową zawartość jajka. Tak bardzo delikatne skorupki ozdabiamy jak tylko chcemy. Farbki, wyklejanki, cekiny, kolorowe piórka to tylko kilka pomysłów na udekorowanie wydmuszek.
Wydmuszki malowane farbą akrylową nazywamy ażurkami.


Pisanki są nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych. To tradycja, którą ciągle pielęgnujemy w naszych rodzinach. Pomysłów na ich wykonanie jest tyle ile rąk, które je zdobią. Czy już zebraliście oryginalne pomysły na swoje pisanki?

 

 

Korekta: Justyna.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska