Pies plus dziecko – rozwiązanie idealne

 

Przygotowanie psa do pojawienia się w domu nowego, małego osobnika jest niezmiernie ważne. Skutek pozytywnego zaznajomienia czworonoga z zasadami może być tylko jeden – wzmocnienie zaufania do swoich ludzi. A ponadto budowanie trwałej i przyjaznej relacji z dzieckiem.

Dziecko i pies budzi skrajne emocje i wiele wątpliwości. W mediach nieraz słyszymy o przykrych incydentach, gdzie czworonożny staje się tym złym, bo przecież pogryzł. Jednak mało kto stara się zrozumieć zwierzę i jego zachowania. Do wielu negatywnych incydentów w relacji psa z dzieckiem można nie dopuścić, wystarczy skorzystać z pomocy doświadczonych osób. Ponadto wprowadzając psa do domu, powinniśmy od małego uczyć go konkretnych zasad. Pupil w lokum to nie małe dziecko, a osobnik innego gatunku, który wymaga jasnych i czytelnych znaków, do których będzie mógł się dostosować. Oprócz tego on sam wymaga też opieki i zainteresowania.

 

Dziecko od małego również powinno być uczone szacunku dla zwierzęcia. Kontakt psa z dorosłym człowiekiem i relacje temu towarzyszące z biegiem lat stają się trwałą więzią, a korzyści z takiego „związku” jest całe mnóstwo. Nie od dziś wiadomo, że pies doskonale odstresowuje swojego właściciela. 

 

Obawy na temat tego, czy dziecko powinno wychowywać się z psem, na pewno pojawiają się w głowach rodziców.  Jeśli oni sami spędzili dzieciństwo ze zwierzakiem, nie powinni mieć wątpliwości, że relacja pupila z dzieckiem również wnosi w ich życie wiele korzyści. Przede wszystkim dzieci wychowujące się psami, poprzez naśladownictwo uczą się znacznie szybciej, dlatego m.in. nauka chodzenia przychodzi im z łatwością. Ponadto wzmacnia się ich wrażliwość, opiekuńczość oraz odpowiedzialność, czy nawet panowanie nad emocjami. Ważne jest też to, że dzieci poprzez kontakt z psem rozwijają się poznawczo, a ich umiejętności społeczne również wzrastają.

 

 

Taka relacja jest bardzo ważna jeśli chodzi też o dzieci niepełnosprawne. Kontakt ze zwierzęciem ma często zbawienny wpływ na ich zdrowie. Bardzo często słyszymy o dogoterapii, czyli psiej rehabilitacji. Przede wszystkim to fizyczne obcowanie z psem silnie oddziałuje na ich kontakt ze światem i wzmacnia doświadczenia emocjonalne.

 

Aneta Awtoniuk – behawiorystka zwierzęca, trenerka psów oraz edukatorka z udziałem zwierząt (AAE) podaje: „Każdy poprawny kontakt człowieka z psem można nazwać terapeutycznym. Zbawienny wpływ mają zwierzęta nie tylko na ludzi chorych. Udowodniono naukowo, że zabawa ze zwierzakiem powoduje uruchomienie pozytywnych reakcji chemicznych w organizmie człowieka. Badania potwierdziły także, że budowanie dobrych kontaktów ze zwierzętami wspomaga budowę więzi międzyludzkich. Głaskanie psa obniża ciśnienie krwi i przeciwdziała odczuwaniu stresu. Zaryzykuję więc stwierdzenie, że każdy socjalny, dobrze wychowany pies to terapeuta dla swojego opiekuna. Miliony psów na świecie każdego dnia czynią lepszym życie swoich właścicieli. Bo nie trzeba badań naukowych, aby stwierdzić, że obcowanie z psem korzystnie wpływa na wszystkie sfery rozwoju i funkcjonowania człowieka, zwłaszcza młodego. Dzieci wychowywane w domu, gdzie jest pies lepiej się koncentrują, stają się bardziej spostrzegawcze, nawiązują lepsze kontakty interpersonalne, nabierają śmiałości i pewności siebie. Obcowanie z psem poprawia sposób komunikacji z innymi, uczy opanowania emocji i ograniczenia wybuchów agresji. Mało tego, naukowcy z Londynu udowodnili nawet, że psy mieszkające w domu z dziećmi pomagają obniżyć ryzyko dziecięcej otyłości. Czas spędzony z psem jest jednym z najlepszych doświadczeń człowieka w ogóle”.

 

 

Niezmiernie ważna jest w tym wszystkim rola rodziców i opiekunów – odpowiedzialne i zdroworozsądkowe podejście dorosłych do całej sytuacji, w której na świat przychodzi dziecko, a lokum zamieszkuje już pies. Noworodek nie jest żadną przeszkodą dla pupila pod warunkiem, że odpowiednio się do takiej sytuacji przygotujemy. Budowanie relacji psa z dzieckiem może okazać się również fascynującym doświadczeniem dla samych rodziców. Pomocne mogą być w tym warsztaty, które organizują behawioryści. Na najbliższe, które organizuje Aneta Awtoniuk oraz AZORRES Szkoła dla Psów, Terapia behawioralna, Domowy Hotel można się jeszcze zapisać, klikając.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska