Pielęgniarki - Christie Watson [RECENZJA]

 

Przy szpitalnym łóżku codziennie swoją wartę pełni pielęgniarka, której profesja jest jedną  z najbardziej niedocenianych. O cieniach tego zawodu opowiada w swojej książce Christie Watson.

Czy sięgasz wyobraźnią do mrożących krew w żyłach zakamarków szpitala? Korytarzami tej tajemniczej placówki oprowadzą Cię pielęgniarki, które o życiu i śmierci wiedzą więcej niż mogłoby Ci się wydawać. I chociaż nie jest literatura grozy to książka Christie Watson „Pielęgniarki” może napawać trwogą. Autorka opisując 20- lat pracy w tym zawodzie ukazuje swoją historię w sposób rzeczywisty. Czytelnik dosłownie jej oczami widzi walczące o życie wcześniaki, pacjentów onkologicznych, towarzyszy jej podczas operacji, a nawet w kostnicy. Opieka pielęgniarki i jej codzienna piecza nad chorymi to ciężki kawałek chleba. To zawód trudny, obciążający psychicznie, a dodatkowo niedoceniany przez społeczeństwo. Dzięki Christie Watson poznajemy wszystkie tajemnice pielęgniarek..


„Pielęgniarki” to życiowa książka o zawodzie, który nie jest doceniany, a społecznie znaczy bardzo wiele. Służba zdrowia jako organ publiczny powszechnie nie cieszy się dobrą opinią. Ale ludzie tam pracujący mają również wiele do powiedzenia, bo to oni przeżywają całe spektrum życia osób trafiających do szpitali. Christie Watson zebrała swoje 20- letnie doświadczenie pracy pielęgniarki i dzieli się z czytelnikiem swoimi wspomnieniami. A trzeba przyznać, że są to naprawdę zdumiewające wspomnienia. Książka ma 13 rozdziałów każdy z nich poprzedzony jest krótkim cytatem odnoszącym się treści i każdy z nich przenosi odbiorcę na inny wymiar szpitalnej rzeczywistości. Wspomnienia autorki opisane w książce to również historie pacjentów. Dzięki temu czytelnik sam może na chwilę zastanowić się nad kruchością życia. Oprócz tego autorka zawarła opisy placówki oraz umiejętnie wplotła do treści historyczne ciekawostki na temat tego zawodu, a także samej medycyny. Książka napisana jest w sposób przejrzysty i zrozumiały dla czytelnika. Oprócz opisów wplecione zostały krótkie dialogi.

 Christie Watson podając swoje świadectwo udowadnia, że zawód pielęgniarki nie kończy się wraz z zakończeniem zmiany.  Opowiada o trudach i znojach tej profesji podając nie tylko własny przykład, ale też pracujących tam koleżanek.  Książka nie jest oderwaniem od rzeczywistości, ona dogłębnie tę rzeczywistość  pokazuje. Czytelnika zaś skłania do myślenia, refleksji niekiedy wzruszenia, a nawet konsternacji.

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu Marginesy.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska