Patenty na udaną majówkę – co zrobić, żeby naprawdę wypocząć?

 

Co roku przychodzi taki moment, w którym Polacy planują kilka dni wolnego. Mowa oczywiście o majówce, która ma wydźwięk nie tylko patriotyczny, ale również mocno urlopowy. Poza dniami ustawowo wolnymi (1 i 3 maja) wielu pracowników bierze dodatkowe wolne, tak aby móc zaplanować długi weekend. Jednak co zrobić, żeby dobrze zagospodarować ten czas?

Wiosenny urlop to doskonała okazja do relaksu i naładowania akumulatorów. Jeśli dopisze szczęście i akurat trafią się słoneczne dni, nie pozostaje nic innego, jak tylko korzystać z uroków natury. Niezależnie od tego czy spędzamy majówkę w domu, czy wyjeżdżamy, sprawmy, aby ten czas był dobrze wykorzystany.

 

Daj sobie czas na odpoczynek

To pierwsza i niemal żelazna zasada. Nie da się dobrze wypocząć, jeśli ciągle dostajemy e-maile i telefony z pracy. Nie dajmy sobie wejść na głowę. Przed długim weekendem załatwmy najpilniejsze sprawy, tak żeby nic nam nie ciążyło, a potem nie ma mowy o nadrabianiu zaległości w domu. Odpoczynek i nic poza tym. Oczyśćmy umysł i zdystansujmy się do problemów. Wtedy na pewno będziemy bardziej produktywni po powrocie z urlopu. Zaczynamy wiosenne porządki w głowie!

 

  Fotografia: pixaby.com

 

Zobacz także: Wiosna może być inspirująca. Co robić o tej porze roku?

 

Atrakcje dookoła nas

Znajomi na Instagramie dodają zdjęcia z dalekich podróży, a ty zostałaś w domu i nie wiesz co zrobić z wolnym czasem? Spakuj kilka najpotrzebniejszych rzeczy i w drogę. Kto powiedział, że trzeba lecieć za morza i oceany, żeby zobaczyć coś fajnego. W Polsce również jest wiele atrakcji, których często nie bierzemy pod uwagę w swoich planach. Jeśli przeszkodą są finanse, to możemy przecież robić sobie jednodniowe wycieczki do obiektów turystycznych zlokalizowanych blisko naszego miejsca zamieszkania. W ten sposób zaoszczędzimy na noclegu, a naszym wydatkiem będą jedynie bilety wstępu i koszt dojazdu. Rozejrzyjmy się dookoła, bo wokół jest pełno miejsc, które warto odwiedzić, można też odkryć na nowo te, o których zapomnieliśmy.

Fotografia: pixaby.com

 

Zobacz także: 12 miejsc w Polsce wartych odwiedzenia w 2019 roku

 

Bliskość natury

Wycieczki to nie tylko obiekty turystyczne, o których była mowa powyżej, ale również natura i jej magiczne zakątki. Ukojenie nerwom może przynieść długi spacer do lasu czy po parku. Przyroda w maju wygląda naprawdę pięknie i szkoda byłoby zmarnować okazję do jej podziwiania. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na las, jezioro czy góry nie musimy wybierać miejsc, które są chętnie odwiedzane przez turystów, ale takie, które są zaciszne i pozwolą nam naprawdę odpocząć i pooddychać świeżym powietrzem.

 

  Fotografia: pixaby.com
 

Ogrodowe pasje

Marzy wam się ładny ogródek, ale nigdy nie macie czasu wdrożyć tego planu w życie? Teraz nadchodzi ten moment. Weźcie grabki w ręce i do pracy. Niezależnie od tego czy mieszkacie w mieście czy na wsi, możecie realizować swoje ogrodowe hobby. Jeśli nie macie swojego kawałka ziemi, możecie wykorzystać balkon lub przygotować wiosenny zielnik w kuchni. Może to być ogród, który potem odpłaci się wam pysznymi warzywami lub owocami, ale również taki kwiatowy, który upiększy wasze podwórko czy dom. W miastach istnieje jeszcze inna alternatywa sąsiedzka, czyli wspólne ogrody zwane społecznymi. Tam również możecie dać upust waszym ogrodowym zamiłowaniom.

 

  Fotografia: pexels.com

 

Zobacz także: Zdrowie na talerzu. Dlaczego warto mieć swój własny ogródek?

 

Sportowy power

Majówka to też całe mnóstwo aktywności fizycznych, które możemy wdrożyć w nasze życie. Odświeżmy po zimie nasz sprzęt i w drogę! Możemy zdecydować się na długą rowerową wycieczkę zakończoną piknikiem, przejażdżkę na rolkach, bieganie po lesie i wszystko inne na co mamy ochotę. Istnieje też wiele alternatyw, które zapewnią nam rozrywkę w razie niepogody. Park trampolin, wrotkarnia, basen – to tylko najpopularniejsze propozycje miejsc, które możemy znaleźć w wielu miastach.

 

  Fotografia: pixaby.com
 

Zaległości

Dopiero była mowa żeby nie przynosić zaległości z pracy do domu, a znów powracamy do tego tematu. Tym razem jednak chodzi o zupełnie inne zaległości… Majówka bowiem to doskonały czas do zrobienia tego, na co nigdy nie mamy czasu, a co sprawia nam przyjemność. Dlaczego by nie sięgnąć po książkę, która już pokryła się kurzem, czekając na to, aż znajdziemy wolną chwilę? Możemy również obejrzeć długo wyczekiwany film czy serial. Wszystko zależy od tego, jaki tryb życia prowadzimy na co dzień i jakiego odpoczynku (biernego czy czynnego) w związku z tym potrzebujemy.

 

  Fotografia: pixaby.com
 

Czas z bliskimi

Bez względu na to, czy mamy majówkę ustaloną w najdrobniejszym szczególe, czy raczej stawiamy na spontaniczne wycieczki, (może nawet autostopem) warto swój wypoczynek zaplanować w gronie tych osób, z którymi lubimy spędzać czas. Jeśli ciocia Grażyna i wujek Janusz zapowiadają się z odwiedzinami, to uciekajmy gdzie pieprz rośnie zanim wyssają z nas resztki energii. Przecież mamy odpoczywać, a nie stawać się jeszcze bardziej wykończeni. Podstawowa zasada dobrze zaplanowanego czasu mówi, że niezależnie od tego, co robimy, ważne żeby towarzystwo było odpowiednie. Nawet jeśli planujemy grilla to z takimi ludźmi, w których gronie dobrze się czujemy. Jeśli mamy już gromadkę dzieci, to niezależnie jaką aktywność wybierzemy na spędzenie majówki, to ważne żeby wykorzystać ten czas wspólnie i nadrobić to, co w pędzie dnia codziennego nam umyka.  

 

 Fotografia: pixaby.com
 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska