Orange Is The New Black: oto książki, które czytają bohaterki serialu

06/05/2020

„Orange Is The New Black”, jeden z najpopularniejszych seriali ostatnich lat, dobiegł końca już rok temu. Z pewnością na długo nie zapomnimy o tej wspaniałej produkcji. Jednym ze sposobów, aby pozostać w kontakcie z nią, to sprawdzić razem z nami, co bohaterki czytały w więzieniu.

Seria oparta na tytułowej książce biograficznej pisarki Piper Kerman opowiada o sytuacji w Litchfield, więzieniu dla kobiet w Connecticut. Każdy widz wie, jak ważne dla skazanych były książki. Teraz, gdy serial dobiegł końca, możemy zatrzymać się i zastanowić, ile książek pojawiło się w serialu, w którym wszystkie bohaterki są kobietami. To właśnie w tym więzieniu odkrywamy jedno z podstawowych miejsc serii: bibliotekę, którą opiekują się Poussey Washington i Tasha „Taystee” Jefferson. Odcinki serii są więc pełne scen, w których występują książki - bohaterki czytają je lub po prostu trzymają w rękach. Jak wyjaśniła sama Kerman w LA Times: w 2013 roku książki były sposobem ucieczki. Pomyślcie tylko, że istnieje nawet blog na Tumblrze: „Books of Orange Is the New Black”, który zebrał wszystkie książki i cytaty literackie, pojawiające się w serii. Ale dzisiaj zajmiemy się tylko książkami, które więźniarki czytały.

 

Zobacz także: Książka inspiracją dla serialu

 

1) Piper Chapman:

Główna bohaterka serialu oraz „więzienna żona” Alex Vause. Postać Piper opiera się na autorce książki o tym samym tytule, co serial, a mowa tu o Piper Kerman. Więźniarka posiada dużo własnych książek w serialu, nie tylko więc wypożycza je z biblioteki. Wśród tych, których czytała, możemy zauważyć: „Funny Girl” – Nick Hornby, „Gone Girl” – Gillian Flynn (bestseller z 2012 roku, thriller o zaginionej kobiecie i kwestii tego, kto ją zabił), „Anna Karenina” – Leo Tolstoy (sezon drugi rozpoczyna się od tego, jak Piper czyta ten długi klasyk podczas pobytu w SHU – Security Housing Unit).

 

 Źródło: www.pinterest.com

 

2) Galina „Red” Reznikov:

Rosjanka i trzeciorzędna bohaterka serialu. W pierwszym sezonie pełni funkcję szefa kuchni i jest liderem grupy znanej pod nazwą „Rodzina Red”. W książce jej postać jest wspomniana jako Pop. W serialu widzimy ją jako więźniarkę, która najwięcej czyta. Jej lektury to: „This Is Where I Leave You” – Jonathan Tropper (powieść o rodzinie, która spełnia ostatnie życzenia swojego patriarchy, spędzając wspólnie siedem dni, jak prawdziwa rodzina), „We Are The Goldens” – Dana Reinhardt (gdy jej związki rozpadły się w drugim sezonie, można ją zauważyć czytającą tę mroczną książkę o zmaganiach dwóch sióstr), „Sophomore Year Is Greek To Me” – Meredith Zeitlin (Red da się również zauważyć spacerującą po korytarzach i niosącą tę zabawną książkę o greckiej przygodzie licealisty), „We Are All Completely Beside Ourselves” – Karen Joy Fowler, „The Edible Garden” – Alys Fowler (mimo że Red przeszła z kuchni do ogrodu, jej celem zawsze było wyhodowanie czegoś, co więźniarki mogłyby zjeść), „Essentials Of Italian Cooking” – Marcella Hazan (sięga po tę książkę również więźniarka Gloria Mendoza, która przez jakiś czas zajmowała się kuchnią).

 

 Źródło: www.pinterest.com

 

3) Poussey Washington:

Była główną postacią aż do wypadku, który spowodował jej śmierć w więzieniu. Scena ta odnosiła się do realnych wydarzeń. Aby opamiętać jej postać, twórcy serialu stworzyli Fundusz Poussey Washington. Inicjatywa ma wspomóc działalność organizacji non-profit, które zajmują się wspieraniem kobiet po wyjściu z więzienia, ochroną praw imigrantów oraz reformą systemów więziennictwa. Wiemy, że Poussey sięgnęła w swoim życiu po wiele książek, zarówno w więzieniu, jak poza nim. Jednak jedyne książki, które widzimy, że czyta, to: „Bad Kid: A Memoir” – David Crabb, „The Wise Man's Fear/The Kingkiller Chronicle: Day Two” – Patrick Rothfuss, „State of Wonder” – Ann Patchett (w drugim sezonie Poussey czyta powieść o farmakologu, który jedzie do Brazylii, aby dowiedzieć się więcej o tajemniczym, cudownym leku). Pod koniec w rękach Poussey pojawia się również jej ulubiona książka, „Alice In Wonderland” – Lewis Carroll.

 

 Źródło: www.pinterest.com

 

4) Tasha „Taystee” Jefferson:

Drugorzędna bohaterka przez większą część serialu oraz główna bohaterka/antybohaterka w ostatnim sezonie. W książce opiera się na postaci „Delicious”. W serialu sięgnęła po tytuły: „Sinful Chocolate” – Adrianne Byrd (Taystee nie udało się zdobyć kopii „50 Odcieni Greya”, dodanych do biblioteki więziennej, ale w drugim sezonie sięga po romansidło „Grzeszna Czekolada”), „Outlander” – Diana Gabaldon (w drugim sezonie Taystee jest skupiona na swoich powieściach romantycznych. Po przeczytaniu „Grzesznej Czekolady”, wybiera „Outlandera”, książkę o kobiecie, która podróżuje w czasie do swoich dwóch różnych kochanków), „The Complete Tales Of Winnie-The-Pooh” – A.A. Milne (kiedy nie czyta romansów, Taystee zawsze pozostaje fanką klasycznych książek dla dzieci, takich jak Kubuś Puchatek).

 

 Źródło: www.pinterest.com

 

Zobacz także: Jak zachęcić dziecko do czytania?

 

5) Cindy „Black Cindy” Hayes:

Główna bohaterka, wychowała się w kościele i zna biblijne odniesienia. W trzecim sezonie Cindy przechodzi na judaizm i przyjmuje imię Tova. Na jej liście przeczytanych książek znajdziemy: „1.000 Places To See Before You Die” – Patricia Schultz (pomimo ironii bycia zamkniętymi, był to ostateczny przewodnik podróży, po który więźniarki mogły sięgnąć), „What Makes Sammy Run?” - Budd Schulberg, „Americanah” – Chimamanda Ngozi Adichie.

 

 Źródło: www.pinterest.com

 

6) Miss Rosa Cisneros:

Była jedną z bohaterek, jej postać w książce opiera się na Miss Luz. Jedyną książką, którą zauważamy, że czyta, jest doskonale znana nam „The Fault In Our Stars – John Green”. Nie winimy Rosy za sięgnięcie po tą przejmującą historię młodej pary, która spotyka się w grupie wsparcia chorych na raka i zakochuje się. Miss Rosa również walczyła z tą chorobą.

 

 Źródło: www.pinterest.com

 

Zobacz także: Anglojęzyczne książki, które warto przeczytać

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska