One-hit wonders, czyli artyści jednego przeboju (część 4)

25/10/2018

Zjawisko one-hit wonders nie jest wcale obce muzycznemu przemysłowi rozrywkowemu. To artyści znani głównie z jednego utworu, który osiągnął szczytowe miejsce na listach przebojów, zapewniając swoim wykonawcom popularność na pewien czas. A potem słuch o nich zaginął. W czwartej części przypominamy 12 kolejnych kompozycji, które niegdyś nie znikały z rozgłośni radiowych i naszych ust.

Zobacz także: One-hit wonders, czyli artyści jednego przeboju (część 3)

 

W poniższej prezentacji zachowano układ chronologiczny.

 

1. The Rubettes – „Sugar baby love” (1974)

Singiel ten został wydany w styczniu 1974 roku. Później użyto go jako ścieżki dźwiękowej do wielu filmów oraz programów telewizyjnych. Brytyjski zespół, który wykonuje tę piosenkę, powstał w 1973 roku. Siedem lat później zawiesił swą działalność, którą wznowił w 1982 roku. Historia powtórzyła się po siedemnastu latach, a na nowo reaktywowana w 2000 roku formacja działa do dzisiaj.

 

2. Happy End – „Jak się masz, kochanie?” (1977)

Polską grupę, pochodzącą z Łodzi, założono w 1975 roku. Na swoim koncie ma hit, który znają niemalże wszyscy, a który można odnaleźć na jej debiutanckim albumie. W 1981 roku zespół rozwiązał się. Powrócił siedem lat później jako duet państwa Danuty i Zbigniewa Nowaków. Z biegiem czasu jego skład się poszerzył i obecnie muzycy tworzą w kwartecie.

 

3. Irene Cara – „Flashdance… What a feeling” (1983)

Ten utwór amerykańskiej piosenkarki, aktorki i tancerki wydano w kwietniu 1983 roku jako singiel promujący film pt. „Flashdance”. Zdobył on dwie prestiżowe nagrody: Oscara za najlepszą oryginalną piosenkę oraz Grammy za najlepszy żeński występ. Irene Cara na scenie śpiewa od 1968 roku, a obecnie tworzy w zespole Hot Caramel. Jej ostatni album ukazał się siedem lat temu.

 

4. a-ha ­– „Take on me” (1985)

Norweska formacja powstała w 1982 roku i największą popularność zdobyła dzięki swojemu pierwszemu singlowi „Take on me”. Pierwotna wersja tej piosenki nie znalazła wielu odbiorców, ale postanowiono ją poprawić i dać jej kolejną szansę, co zaowocowało międzynarodowym sukcesem. Spadek zainteresowania przyniósł zawieszenie działalności w 1994 roku. Potem nastąpiła reaktywacja i grupa grała na scenie przez 12 lat. W 2015 roku wznowiła działalność po raz drugi.

 

5. Londonbeat – „I’ve been thinking about you” (1990)

Brytyjsko-amerykańska formacja została założona w Londynie w 1988 roku. Do dzisiaj wydała sześć albumów studyjnych, ale i tak największym osiągnięciem był singiel z drugiego krążka zatytułowanego „In The Blood”. Piosenka doczekała się wielu coverów, a jej fragmenty były używane również w utworach innych artystów (samplowanie).

 

6. Marc Cohn – „Walking in Memphis” (1991)

Ten amerykański wokalista i autor piosenek działalność artystyczną rozpoczął w 1986 roku. W swojej dotychczasowej karierze wydał osiem albumów. Ostatni z nich ukazał się w 2016 roku. Marc Cohn najbardziej jest znany z utworu „Walking in Memphis” zamieszczonego na debiutanckim krążku z 1991 roku. Otrzymał za niego dwie nominacje do nagrody Grammy.

 

7. Deep Blue Something – „Breakfast at Tiffany’s” (1995)

Singiel wydany w lipcu 1995 roku przyniósł amerykańskiemu zespołowi jednorazowy sukces, co bezsprzecznie zakwalifikowało go w branży muzycznej jako one-hit wonder. Grupa powstała w 1991 roku i działała przez dekadę. W tym czasie wydała cztery albumy studyjne. W 2014 roku ogłosiła swój powrót.

 

8. Aqua – „Barbie girl” (1997)

Ta piosenka duńsko-norweskiej formacji długo zajmowała pierwsze miejsca na listach przebojów w wielu państwach. Jako singiel została wydana w maju 1997 roku i promowała debiutancki album pt. „Aquarium”. Żadna z późniejszych kompozycji nie powtórzyła tego sukcesu. Zespół dwukrotnie zawieszał swoją działalność (w 2001 i 2012 roku) i tyleż samo razy ogłaszał reaktywację (w 2008 i 2016 roku).

 

9. Eiffel 65 – „Blue (Da Ba Dee)” (1998)

Włoska grupa została założona w 1992 roku. Światową popularność przyniosła jej kompozycja „Blue (Da Ba Dee)” wydana w październiku 1998 roku jako singiel promujący debiutancki album. Inne utwory (np. znane „Move your body”) nie zdołały powtórzyć tak spektakularnego sukcesu. W 2005 roku zespół zawiesił działalność, którą wznowił pięć lat później.

 

10. Las Ketchup – „Aserejé (The ketchup song)” (2002)

To pierwszy singiel hiszpańskiego tercetu żeńskiego, który promował debiutancki album i był zarazem hitem lata 2002 roku. Formacja powstała 12 miesięcy wcześniej. Po wydaniu drugiej płyty w 2006 roku drogi kobiet rozeszły się. Do ponownego zjednoczenia doszło na krótko dziesięć lat później. Dopiero w tym roku pojawiła się informacja o reaktywacji grupy.

 

11. Farba – „Chcę tu zostać” (2002)

Ten polski zespół założono w Gdyni w 1999 roku. Cała Polska usłyszała o formacji po raz pierwszy podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2001 roku. Dwanaście miesięcy później muzycy podpisali kontrakt i wydali pierwszy singiel pt. „Chcę tu zostać”, który do dziś jest największym hitem grupy. Ostatni album studyjny trafił do sprzedaży w 2010 roku.

 

12. Gotye feat. Kimbra ­– „Somebody that I used to know” (2011)

Australijsko-belgijski muzyk na co dzień występuje jako perkusista w zespole The Basics. Karierę solisty rozpoczął w 2001 roku. Wielką popularność zdobył dzięki kompozycji z gościnnym udziałem nowozelandzkiej piosenkarki. Utwór pochodzi z czwartego albumu studyjnego. Doczekał się w krótkim czasie wielu coverów, z których najsłynniejszym jest wykonanie Walk Off The Earth, gdzie pięcioro osób śpiewa i gra na jednej(!) gitarze.

 

Ciąg dalszy wspomnień muzycznych nastąpi już niebawem, a do tego czasu rozkoszujcie się dźwiękami starych, dobrych utworów. Bądźcie z nami!

 

Zobacz także: One-hit wonders, czyli artyści jednego przeboju (część 2)

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska