
Olejek z czarnuszki to naturalny lek, którego zdrowotne właściwości zostały odkryte już bardzo dawno temu. Bogaty w różne witaminy i składniki odżywcze pomaga w wielu chorobach wewnętrznych organizmu, a także w problemach ze skórą. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim dawkowaniu oleju i o tym, by wybrać ten prawdziwy.
Olejek z czarnuszki – właściwości
Wyjątkowy olejek wytwarzany jest z ziaren czarnuszki siewnej, która rośnie w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w południowo-zachodniej Azji. Niewielkie nasiona inaczej nazywane czarnym kminkiem, mają czarny kolor i kształtem przypominają półksiężyce.

Źródło: pixabay.com
Zobacz także: Lecznicze właściwości roślin
Do głównego, aktywnego składnika znajdującego się w czarnych nasionach, z których pozyskiwany jest olej należy tzw. krystaliczny nigellon. W olejku z czarnuszki można znaleźć dodatkowo: beta-sitosterol, tymochinon, kwas mirystynowy, kwas stearynowy, kwas palmitynowy, kwas oleinowy, kwas linolowy, kwas arachidonowy, białka i witaminy B1, B2 i B3. To również doskonałe źródło wapnia, kwasu foliowego, żelaza, miedzi, cynku i fosforu.
Olejek z czarnuszki – opinie
Liczne badania pokazują, że olejek z czarnuszki może pomóc w walce z rakiem, np. piersi, prostaty i mózgu. Pomagają w tym jego silne właściwości fitochemiczne i antyoksydacyjne.
Przyjmowanie olejku z czarnych nasion pomaga również utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu, gdyż olej jest bogaty w zdrowe kwasy tłuszczowe. Są nimi kwasy linolowe i kwas oleinowy.
Tym, którzy zmagają się ze słabą kondycją wątroby przez skutki uboczne leków, picie alkoholu lub choroby zaleca się stosowanie olejku z czarnuszki. Może on znacznie przyspieszyć proces regeneracji tego narządu. Co więcej, olej z czarnych nasion korzystnie wpływa na funkcje wątroby i pomaga zapobiegać zarówno jej uszkodzeniom, jak i chorobom.
Olejek z czarnuszki może być też sposobem na poprawę stanu włosów i skóry głowy. Zawiera bowiem wcześniej wspomniany już nigellon, który może pomóc w wypadaniu włosów spowodowanym androgenicznym łysieniem lub łysieniem plackowatym.
Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, olej może również poprawić ogólny stan skóry głowy, zwalczając jej przesuszenie i łupież, jednocześnie poprawiając kondycję włosów.
Olejek z czarnuszki – dawkowanie
Większość lekarzy zaleca przyjmowanie jednej łyżeczki oleju, dwa razy dziennie w celu uzyskania jak najlepszych prozdrowotnych efektów. Olejek z czarnuszki należy pić na pusty żołądek i przed snem. Możesz zmieszać olej z wodą lub sokiem lub dodać go do ciepłej herbaty.

źródło: pixabay.com
Zobacz także: Olej kokosowy: zastosowanie. 4 proste przepisy na użycie najzdrowszego z tłuszczów
Olej z czarnuszki może być stosowany miejscowo na skórę, ale zawsze należy go rozcieńczyć z odrobiną oleju kokosowego lub migdałowego. Tak zaaplikowany na naskórek olej, może pomóc w problemach skórnych takich, jak trądzik, egzema, łuszczyca. Wszystko to dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym.
Olejek z czarnuszki – cena
Olejek z czarnuszki znajduje się w wielu sklepach zielarskich, w sklepach ze zdrową, ekologiczną żywnością oraz aptekach. Najlepiej kupić czysty, naturalny, tłoczony olej, który nie zawiera żadnych niepotrzebnych sztucznych dodatków. Za 250 ml tego produktu zapłacisz od 23 do 65 złotych.