Olej palmowy – NIE KUPUJĘ

 

Olej palmowy, obecnie popularny, robi furorę przemysłową. Jest tani i praktyczny a zapotrzebowanie na ten produkt ciągle wzrasta. Niestety, sposób w jaki się go „wydobywa”  jest ogromnym i poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. 1 lutego po raz pierwszy w  Polsce obchodziliśmy dzień bez oleju palmowego.
 


Człowiek jest najgorszym zagrożeniem dla naturalnego środowiska, ale też nadzieją na poprawę jego funkcjonowania. Lasy deszczowe to naturalne środowisko m.in. dla orangutanów. Te inteligentne zwierzęta są pozostawiane same sobie. Ranne, osamotnione, bardzo przeżywają tragedie, która dzieje się na ich oczach. Palenie lasów dla pozyskania oleju palmowego jest przypieczętowaniem cierpienia niewinnych istot. Zobacz jaka to trauma dla zwierząt:

 

 

Olej palmowy znajdziemy zarówno w kosmetykach jak i produktach spożywczych. Najpopularniejsze, które spożywamy, to obok głośnej sprawy Nutelli też lody, batony, ciastka, płatki śniadaniowe, margaryny i inne, w których składzie znajdziemy „olej roślinny”, „tłuszcz roślinny” czy „tłuszcz roślinny utwardzany”.  Olej palmowy jest produkowany na szeroką skalę, bo jest tani. I mimo, że tak łatwo dostępny, niestety przetworzony jest szkodliwy dla ludzkiego organizmu.
Warto przez moment zastanowić się nad stanem globalnego środowiska. Jak podaje organizacja WWF:
„Z powodu rosnącej populacji na Ziemi i coraz intensywniejszej konsumpcji, przewiduje się, że do 2020 roku, światowa produkcja oleju palmowego podwoi się, powodując jeszcze większą presję na środowisko. Niszczenie lasów tropikalnych pod plantacje oleju palmowego prowadzi do utraty bioróżnorodności i zagraża wielu gatunkom zwierząt, takich jak orangutan czy słoń sumatrzański. Wypalanie lasów deszczowych pod uprawy, poprzez wysoką emisję gazów cieplarnianych, przyczynia się znacząco do zmian klimatycznych oraz do pogarszania warunków życia społeczności lokalnych”.


Dlatego warto przeczytać etykietę przed zakupem kolejnego produktu. Olej kokosowy, słonecznikowy czy rzepakowy to tylko kilka zamienników do wyboru. Pamiętaj, że to Ty kształtujesz środowisko w którym żyjesz i Twoje codzienne decyzje wpływają na to jak wygląda świat.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska