Oceń książkę po jej zawartości. Okładki książek, które przykuwają uwagę

 

Okładka książki to jej wizytówka i aż… dopełnienie, które ma przyciągać uwagę zainteresowanych osób. Projektowanie okładek do książek stanowi jedno z najtrudniejszych procesów warsztatu typograficznego i introligatorskiego. Okładka spełnia bardzo ważną funkcję – chroni wnętrze książki przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jedyna w swoim rodzaju oprawa książki spełnia również funkcję informacyjną i dekoracyjną. To właśnie od okładki książki zależy, czy dana pozycja książkowa nas zainteresuje.

Winstom Groom – „Forrest Gump”

 

„Forrest Gump” jest jednym z najlepszych i najbardziej utytułowanych filmów amerykańskich Hollywood ostatnich 30 lat. Niektórzy kinomani nie wiedzą jednak, że dzieło jest filmową adaptacją książki Amerykańskiego powieściopisarza Winstona Grooma pod tym samym tytułem. Po raz pierwszy książka została wydana w 1986 roku, zdobywając uznanie krytyków oraz wielką popularność wśród czytelników na całym świecie. Powieść przedstawia historię życia tytułowego bohatera Forresta Gumpa, który od urodzenia cierpi na nieuleczalne zaburzenie autystyczne. Mężczyzna jest nieinteligentny, ale ku przestrodze losu jego życie obfituje w niezwykłe wydarzenia, dzięki którym poznaje znanych i cenionych piosenkarzy, artystów i polityków II połowy XX wieku. Główny bohater książki bierze udział w najważniejszych wydarzeniach swej epoki i zdobywa spory majątek m.in. na przemyśle krewetkowym. Fabuła książki ukazuje, że niezaradny i mało inteligentny mężczyzna spełnił swój „amerykański sen”. Kontynuacją książki jest „Gump i spółka”, w której przedstawiono dalsze losy głównego bohatera.

 

Opakowanie czekoladek, które zostały umieszczone na okładce książki są bezpośrednią aluzją do motta matki głównego bohatera, które kilka razy zostało wypowiedziane zarówno w książce, jak i w filmie  „Życie jest jak pudełko czekoladek – Nigdy nie wiadomo co Ci się trafi.” Słowa te idealnie obrazują życie Forresta, który z małomiasteczkowego chłopca stał się bohaterem wojennym i milionerem. Dzieło filmowe nakręcone w 1994 roku przez reżysera Roberta Zameckisa, zostało uhonorowane Złotym Globem dla Najlepszego filmu dramatycznego oraz sześcioma Oscarami m.in. za najlepszy film, najlepszą reżyserię oraz za najlepszą rolę aktora w roli głównej. „Forrest Gump” wykonany i zmontowany bezpośrednio na celuloidzie, był niestety ostatnim filmem Roberta Zemeckisa. Amerykański reżyser jest także twórcą filmu „Cast Away: Poza światem”, w którym również wystąpił Tom Hanks. Zdobywca dwóch Oscarów został nominowany w 2000 roku za rolę rozbitka Chucka Nolanda.

 

Holly Ringland – „Wszystkie kwiaty Alice Hart”

 

Debiutancka powieść australijskiej pisarki, zawróciła w głowach czytelników i fanów ogrodnictwa. Barwne kwiaty, które zostały umieszczone na okładce i stały się motywem przewodnim treści fabularnej, odzwierciedlają kruchość i delikatność kobiecej natury, a w tym głównej bohaterki Alice Hurt. Każdemu z rozdziałów przydzielono inny kwiat, symbolizujący różne stany emocjonalne bohaterki. Dodatkowo w książce znajdują się rysunki kwiatów oraz krótkie streszczenie ich wykorzystania. Powieść jest niezwykle zmysłowa i porusza do głębi. Książką zachwycili się wydawcy na całym świecie – zapowiedziano, że książka ukaże się w osiemnastu krajach. „Wszystkie kwiaty Alice Hart” są pełne kwiatów, zapachów i przeczytanych książek...

 

Treść fabularna opowiada historię dziewczynki, która mając zaledwie dziewięć lat, traci ukochaną rodzinę, pupila oraz dom. Pozostawiona jedynie sama sobie zamieszkuje u babci. Położona na odludziu rodzinna farma staje się jej nowym domem, dzięki któremu zdobywa wiedzę na temat uprawy australijskich kwiatów. Koszmar minionego okresu powraca do niej każdego dnia, a ona sama staje się niewolnikiem własnych uczuć. Alice uczy się jak rozmawiać z kwiatami, które stają się jej nowymi przyjaciółmi i powiernikami uczuć. Na własnych oczach przekonujemy się, ze jest wspaniałą dziewczynką, która wyrasta na piękną i mądrą kobietę. Niestety związek z Dylanem okazuje się porażką, a ona sama czuje się wykończona kolejnymi trudnościami, które przysparza jej nowy partner. Postanawia opuścić pustynną środkową Australię i dowiedzieć się w pełni o swoim pochodzeniu, które jak się okazuje, skrywa mnóstwo tajemnic. Przemilczane historie domagają się wyjścia na światło dzienne. Czy główna bohaterka jest w stanie pokonać swoje słabości i zmierzyć się z tym co niesie jej przeszłość?

 

Richard Morgan  „Modyfikowany węgiel”

 

Brytyjska powieść fantastycznonaukowa „Modyfikowany węgiel” autorstwa Richarda Morgana, została umieszczona w mrocznym świecie dystopii, który rozbudza w ludziach najgorsze uczucia i lęki. Mimo, że książka nie należy do najnowszych pozycji (została wydana w 2002 roku), to jej okładka przyciąga uwagę i porusza jeden z najistotniejszych problemów nadchodzącej przyszłości – cybernetycznej przestrzeni osadzonej w rzeczywistości pogrążonej w chaosie. Po raz pierwszy nakładem wydawnictwa ISA książka pojawiła się w polskich księgarniach w 2003 roku. Na podstawie tej interesującej książki powstał serial „Altered Carbon”, który został wyprodukowany przez Netflix – obecnie największą internetową wypożyczalnię filmów. Okładka książki przedstawia „powłokę”  odpowiednik ludzkiej postaci, w której umieszczono cyfrowo-ludzki mózg. Postać przypominająca kobietę spogląda na nas spokojnie i prawdopodobnie pragnie nam coś przekazać. Rozmyta sylwetka pozostaje tajemnicza i sprawia wrażenie wyobcowania. Powłoki są przecież jedynie złudnymi konstrukcjami ludzkich marzeń, pragnień i idei, które stają się gwarantem ich kruchej egzystencji.

 

Głównym bohaterem książki „Modyfikowany węgiel”, a także jej kontynuacji „Zbudzone furie” i „Upadłe anioły” jest były emisariusz Narodów Zjednoczonych  Takeshi Kovacs, któremu powierzono zagadkę rozwikłania morderstwa bogatego człowieka. Jeśli mężczyzna odnajdzie mordercę, uzyska „powłokę”, której wartość przewyższa wiele innych rzeczy. Jedynie najbogatsze osoby stać na „niestarzenie się”. Dzięki wystarczającej ilości środków finansowych żyją bez względu na wszystko, nie zważając na potrzeby innych osób. Przeciętni obywatele są wyniszczeni psychicznie, ponieważ pragną osiągnąć to, co jest dla nich niemożliwe. W książce ukazano konflikt społeczeństwa (w tym zdeprawowanych bogaczy) z światem chrześcijan, którzy domagają się przywrócenia starych zasad religii katolickiej. Ludzie są być może jedynie stadem zagubionych owiec, które pozostawione bez dowódcy, nie mogą się odnaleźć w nowej sytuacji. Świat wykreowany przez Richarda Morgana, staje się uobecnieniem zmieniającej się rzeczywistości.

 

Proces tworzenia okładki książki rozpoczyna się od idei, pomysłu lub zwykłego przypadku. Wydawnictwa zajmują się wykonywaniem książek, które docierają do spragnionych nowych przeżyć czytelników. Prawdopodobnie to okładka książki decyduje o tym, czy dana książka zostanie zakupiona. Nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jak fascynujące i piękne są oprawy niektórych książek. Wyjątkowa obwoluta ukazuje kunszt, doświadczenie i przede wszystkim talent swojego autora. Okładka książki jest pierwszym i pozornym odzwierciedleniem ukrytej historii postaci literackich.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska