Najpopularniejsze koreańskie boysbandy

 

Mało kto zdaje sobie sprawę, ale najpopularniejszymi formacjami muzycznymi na świecie są boysbandy. W latach 90. panował prawdziwy szał na ich punkcie, ponieważ byli ucieleśnieniem piękna, talentu i nieskończonych afer w show biznesie. W tym czasie powstały najpopularniejsze z nich, które do dziś są pamiętane przez ich fanów. Już od 20 lat wielką popularnością cieszą się boysbandy pochodzące z Azji.

Co Wam przychodzi do głowy kiedy słyszycie hasło „boysband”?

 

Sukces współczesnych boysbandów leży w stworzeniu odpowiedniej koncepcji marketingowej, która umożliwia sprawne zareklamowanie zespołu wszystkim grupom docelowym. Zazwyczaj boysbandy wykonują muzykę z gatunku pop, który jest przystępny w odbiorze. Proces kształtowania całej formacji może odbywać się latami, dlatego też wytwórnie zwracają uwagę na postawę piosenkarzy i tancerzy wchodzących w skład grupy muzycznej. Boysbandy składają się z młodych mężczyzn, którzy kierują swoje utwory do nastoletniej młodzieży. W przypadku koreańskich zespołów, wytwórnie organizują specjalne castingi, które pozwolą wyselekcjonować odpowiednich kandydatów spośród setek lub nawet tysięcy młodych ludzi w czasie przesłuchań. Podczas tygodniowych treningów, członkowie formacji uczą się wzajemnie ze sobą współpracować. Najbliższe miesiące należą dla charakteryzatorów, projektantów mody oraz stylistów, którzy tworzą nowe wizerunki każdego z członków. Dzięki tym zabiegom specjaliści mogą skupić się na atutach i wadach danej osoby. W przypadku koreańskich zespołów muzycznych niezwykłą rolę odgrywa podział obowiązków każdego z członków. Odpowiednie przydzielenie roli w zależności od posiadanych umiejętności i kompetencji, doprowadza do spójnego i uporządkowanego wizerunku całej grupy. Wytwórnie zwracają wielką rolę na zróżnicowanie, różnobarwność oraz zachowanie danej osoby, w przypadku gdy nie są pewni wyboru danej osoby do grupy.

 

 

Zobacz także: 7. artystów, którzy kiedyś byli sławni, a dziś wszyscy o nich zapomnieli

 

Życie każdego artysty muzycznego jest naznaczone bólem, wysiłkiem i zwykle depresją, które z pozoru nie są widoczne dla przeciętnego fana. Jeśli dany członek grupy złamie reguły obowiązujące pomiędzy nim a wytwórnią, nie może liczyć na drugą szansę. Tak było w przypadku lidera formacji iKON – B.I. Lider grupy został zmuszony do opuszczenia zespołu po ujawnieniu informacji o próbie zakupu narkotyków. Wytwórnie muzyczne wymagają od swoich artystów, dyscypliny i pełnego podporządkowania się producentom. To oni decydują o intensywności pracy danego piosenkarza czy zespołu, jeśli nie jest on wystarczająco zadowolony z ich efektów. Producenci posiadają również prawa do nazwy grupy oraz do praw autorskich piosenek. Natomiast na sukces kariery muzycznej boysbandów pracuje cały sztab fachowców, począwszy od kompozytorów, autorów tekstów wszystkich specjalistów z dziedziny public relations i marketingu. Gatunkiem muzyki popularnej powstałym w Korei Południowej jest K-pop, który jest połączeniem ballady popowej, rocka, popu, hip-popu oraz electropopu. Członkom grup często tworzy się fikcyjne osobowości, tak jest m.in. w przypadku grupy EXO. Nazwa grupy została zapożyczona od Egzoplanety – planety spoza Układu Słonecznego. Każdy członek tego zespołu ma przypisany żywioł i symbol.

 

Stray Kids – zagubieni chłopcu, którzy walczą o swoje miejsce na ziemi

 

Stray Kids jako dziewięcioosobowy zespół zadebiutował 25 marca 2018 roku. Ich pierwszym głośnym utworem była piosenka „District 9”, która pojawiła się na minialbumie „I Am Not”. Pomysł powstania zespołu narodził się w wytwórni JYP Entertainment. W 2017 dzięki kanałowi muzycznemu Mnet powstał program o takiej samej nazwie. Nazwa zespołu oznacza zabłąkanych, zagubionych chłopców, którzy szukają swojego miejsca na świecie. Członkowie zespołu walczą o swoje wytyczone cele i nie cofają się przed żadną przeszkodzą na drodze.

 

 

Zobacz także: Zapomniane polskie zespoły muzyczne

 

Po największej sprzedaży w Ameryce płyty „Clé 1: Miroh” i pierwszej trasie w USA najpopularniejsi artyści światowej i polskiej sceny muzycznej rozpoczęli nową przygodę z rynkiem muzycznym. W swoim najnowszym albumie „Clé 2: Yellow Wood” Stray Kids opisali swoje przemyślenia, bóle i nadchodzące plany na przyszłość. Tytuł nowego krążka „Clé 2: Yellow Wood”, „Clé 1” oraz „Miroh” podobnie jak w przypadku innych płyt jest serią utworów muzycznych, w których Stray Kids pokazuje swoje wewnętrzne uczucia i lęki. Na każdym kroku dziewięcioosobowy boysband zaskakuje swoich fanów i stawia na ekspresywność i różnobarwność.

 

SEVENTEEN – godny następca pozostałych południowokoreańskich zespołów

 

Jednym z najbardziej popularnych zespołów w Korei Południowej jest Seventeen, który zadebiutował pod skrzydłami wytwórni Pledis Entertainment w 2015 roku. Na życzenie wytwórni członków zespołu zaprezentowano 26 maja 2015 roku, podczas godzinnego showcase na MBC Music. Informacja o debiucie zespołu pojawiła się 3 lata wcześniej. Specjaliści od marketingu postanowili doprowadzić do emitowania programu „SEVENTEEN TV”, w którym przyszli członkowie zespołu mieli spędzać czas na salach ćwiczeń. Wspólnie spędzony czas miał doprowadzić do zacieśnienia wzajemnych kontaktów. Program przeobraził się w dalekosiężny projekt, dzięki któremu wyemitowano 5 ciekawych sezonów, które stanowiły podsumowanie specjalnego show. Po „SEVENTEEN TV” utworzono specjalne emisje, w których Hoshi i Seungkwan przybierali rolę BJ i zapraszali innych członków formacji muzycznej przed kamerę. W maju 2015 roku pojawił się kolejny program na MBC Music Seventeen Project: Debut Big Plan, na którym wyemitowano 6 odcinków. Powstanie kanału Seventeen na V App ponownie umożliwiło oglądanie członków zespołu na żywo. Obecnie SEVENTEEN to jeden z najciekawszych zespołów kpopowych, który na swoim koncie ma wiele popularnych hitów i międzynarodowych tras koncertowych. Do najpopularniejszych utworów zespołu należy „Oh My!”, który został ogłoszony jedną z najlepszych piosenek kpopowych w 2018 roku. Piosenka zagwarantowała znalezienie się SEVENTEEN na Artist 100 chart.

 

 

W skład południowokoreańskiego zespołu wchodzi 13 członków a od dnia debiutu odeszły już 4 osoby. Początkowo nazwa Seventeen miała odnosić się do liczby 17 członków w zespole, jednak przeprowadzone treningi wyeliminowały 4 kandydatów. W końcu wytwórnia zadecydowała, że nazwa zespołu będzie tłumaczona jako: 13 członków, 3 podgrupy oraz 1 zespół. Od samego początku zespół stawiał na indywidualność oraz twórczą ekspresję, która w późniejszym czasie okazała się ich wielkim atutem. Jako jedna z nielicznych formacji muzycznych bierze czynny udział w komponowaniu i produkowaniu swoich utworów. Wytwórnia zdecydowała o podziale grupy na trzy odrębne podgrupy, które wzajemnie ze sobą współpracują. Decyzję umotywowano faktem, iż wszyscy członkowie zespołu posiadają zróżnicowane umiejętności i kompetencje, które są jak najlepiej wykorzystywane podczas odrębnych części występów. Seventeen podzielono ostatecznie na trzy podgrupy: „hip-hop unit”, „vocal unit” i „performance unit”. Własny wkład w tworzoną przez nich muzykę zagwarantował im miano zespołu „self-producing idol”, który samodzielnie dąży do wyznaczonych celów.

 

Monsta X – hip Hopowa formacja, która podbija azjatyckie listy radiowe

 

Południowokoreański boysband został założony przez Starship Entertainment w 2015 roku. Powstanie zespołu zainicjował survival show „NO.MERCY” na stacji Mnet tego samego roku. Natomiast debiut grupy miał miejsce 14 maja 2015 roku, gdy wytwórnia wydała minialbum „Trespass”. Na krążku muzycznym znalazło się siedem utworów. Jednym z najbardziej zaangażowanych członków grupy był raper Jooheon, który zajął się produkcją minialbumu oraz skomponowaniem kilku utworów, m.in. „One Love”, „Steal Your Heart” , a także „Blue Moon”. Skład grupy nie zmienił się od początku działalności muzycznej a należy do niej siedmiu członków: Hyungwon, I.M, Joohoney, Kihyun, Minhyuk, Shownu oraz Wonho. Jeden z członków formacji - Joohoney brał udział w 4 sezonie „Show Me the Money”, natomiast jego koledzy z zespołu - a Wonho i Shownu byli członkami innego popularnego zespołu muzycznego NuBoyz. Dotychczas grupa ma na swoim koncie 3 studyjne koreańskie albumy, 1 studyjny japoński album oraz 6 minialbumów.

 

 

Zespół cieszy się ogromną popularnością w rodzinnym kraju oraz za granicą. Tak jak większość popularnych zespołów, Monsta X posiada oficjalny fanklub Monbebe, który wspiera i promuje działalność muzyczną zespołu. W ubiegłym roku formacja brała udział w pierwszym dniu seulskiej części sztafety ze zniczem olimpijskim. Członkowie zespołu zaprezentowali swój zespół a każdy z nich na zmianę niósł symboliczny olimpijski płomień. Pod koniec maja ogłoszono, że zespół podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią Epic Records. Kilka miesięcy później koreański boysband opublikował pierwszy zwiastun nadchodzącego anglojęzycznego wydawnictwa. W utworze gościnny udział wziął również raper French Montana. Później media obiegła informacja, że zespół Monsta X podpisał również kontrakt z brytyjską wytwórnią Columbia Records.

 

Zobacz także: Polskie wersje i covery zagranicznych hitów

 

Z końcem XX wieku zakończył się złoty okres sławy i popularności zagranicznych boysbandów, które do tej pory decydowały o rynku muzycznym. Mimo że nadal cieszą się sporą popularnością, oczy nowego pokolenia kierują się na następne formacje muzyczne. Do najsłynniejszych można na pewno zaliczyć Backstreet Boys oraz New Kids on the Block. Obecnie serca i dusze młodych dziewczyn są zajęte przez takie grupy jak Jonas Brothers, One Direction czy The Wanted. To dzięki działalności w boysbandach dziś gwiazdami są Zayn Malik, Nick Jonas, a także Harry Styles.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska