Najlepsze seriale z Turcji

03/03/2017

 

Tureckie seriale podbiły Polskę. Nie ma co ukrywać - takiej popularności nie miały nawet seriale brazylijskie emitowane wiele lat temu. Stacje telewizyjne walczą o nowe produkcje. Doskonale wiedzą, że w obecnym czasie, bez względu na tematykę, serial z Turcji zyska sławę. Już nawet Filmbox rozpoczął ściąganie telenoweli z tamtych rejonów, choć do tej pory ta tematyka była domeną Telewizji Polskiej.

 

Królowa jednej nocy

 

Wielki powrót Meryem Uzerli, którą widzowie pokochali za niezapomnianą rolę Sułtanki Hurrem. Rozczarowanie po jej odejściu ze „Wspaniałego Stulecia” było ogromne, rudowłosa piękność była najważniejszą postacią w tej produkcji. „Wspaniałe Stulecie” bez Meryem Uzerli nie było już takie samo. Ku wielkiej radości fanów ich ukochana aktorka w 2016 roku powróciła na ekrany w serialu „Królowa jednej nocy”, gdzie zagrała jedną z głównych ról. Serial opowiada historię wielkiej, ale też bardzo trudnej miłości. Cała akcja dzieje się w czasach współczesnych w Stambule. Nie brakuje tu tajemnic i intryg, w których to właśnie Meryem Uzerli odnajduje się najlepiej. Dużo wątków, dużo wątpliwości. Produkcja łączy w sobie cechy romansu i kryminału, doskonale trzyma w napięciu. W oryginale serial ma tylko 15 odcinków, jednak w Polsce został on podzielony i stworzono ich ponad czterdzieści.

Grzech Fatmagül

 

Kolejny turecki serial, który przyciągnął przed telewizory rzeszę fanów. W Turcji emitowany był w latach 2010-2012. Do Polski trafił pod koniec kwietnia minionego roku. Akcja toczy się w jednym z nadmorskich miasteczek w zachodniej Turcji. Fabuła zaczyna się dość nietypowo. Wszystko kręci się wokół gwałtu na tytułowej Fatmagül. Jej oprawcy to chłopcy z bogatych i wpływowych rodziny, którzy robią wszystko, co tylko mogą, aby uniknąć odpowiedzialności za popełniony czyn. Pokrzywdzona dziewczyna szykowała się do ślubu, jednak tragedia, której doświadczyła, całkowicie zmienia jej plany. Co ciekawe, w latach 80. powstała kinowa wersja tej samej historii, jednak dopiero serial przyniósł jej sławę. Produkcja została uznana za przełom w Turcji. Uświadomiła wielu kobietom, że nie muszą się godzić na takie traktowanie. Wiele z nich właśnie za sprawą serialu zaczęło domagać się swoich praw. Zacznie zwiększyła się liczba pozwów o molestowanie. Historia Fatmagül dała siłę pokrzywdzonym kobietom, które tak jak bohaterka przeciwstawiły się religijnym zasadom i rozpoczęły walkę o swoją godność.

 

Tysiąc i jedna noc

 

Serial inspirowany wątkiem z „Baśni z tysiąca i jednej nocy”. Przedstawia historię Szeherezady – matki walczącej o życie chorego synka. Brakuje jej jednak pieniędzy na leczenie dziecka. Postanawia za pieniądze oddać się jednemu z miejscowych biznesmenów. Dzięki swojemu niegodnemu czynowi udaje jej się uratować życie małego chłopca. Jedna noc, o której bardzo chciałaby zapomnieć, całkowicie zmienia jej życie. Wspomniany biznesmen zakochuje się w niej i zabiega o jej względy. To dość nietypowy początek historii miłosnej, która z każdym odcinkiem nabiera rozpędu. W Turcji serial emitowany był w latach 2006- 2009, podzielony na 3 sezony i 80 odcinków. W Polsce historię Szeherezady oglądać mogliśmy od sierpnia 2015 roku do kwietnia 2016.

 

 

Wspaniałe Stulecie

 

Od tego serialu zaczęła się fala tureckich produkcji w polskiej telewizji. Po ogromny sukcesie sułtana Sulejmana i jego haremu, zaczęto wprowadzać coraz to inne seriale z tego kraju. „Wspaniałe Stulecie" było pierwsze i najlepsze. Jak do tej pory żaden z innych seriali nie zdobył aż takiej popularności. Produkcja oparta jest na prawdziwych, historycznych wydarzeniach, co bez wątpienia ma duży wpływ na jej sukces. Ukazuje historię sułtana Sulejmana Wspaniałego, który od roku 1520 do 1556 był władcą „całego świata”. To czasy największej chwały Imperium, ich terytorium obejmowało część Europy, Azji, a nawet Afryki. Poza kolejnymi bitwami, wojnami, serial opowiada historię miłości sułtana i rudowłosej Roksolany (w produkcji jej imię zostało zmienione na Hurrem). Widzowie pokochali tę sagę. gdyż każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Kobiety oglądały „Wspaniałe Stulecie" ze względu na historie wielkich romansów i sieci intryg, mężczyźni zaś zachwycali się stroną historyczną, krwawymi bitwami i próbami zawładnięcia światem. „Sułtańska” saga emitowana była w 54 krajach arabskich i bałkańskich. Łączna liczba widzów przekroczyła 200 mln osób. „Wspaniałe Stulecieniezaprzeczalnie może równać się z amerykańskimi produkcjami, a aktorzy grający główne role zyskali sławę niczym gwiazdy Hollywood. Największą sympatią widzów cieszyła się Meryem Uzerli - serialowa Hurrem. Niestety, z powodów prywatnych pod koniec serialu musiała odejść. Nie spodobało się to fanom Wspaniałego stulecia i spowodowało liczne protesty w całej Turcji.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska