Najlepsze filmy polskie z lat 60. Musisz je obejrzeć!

Kolejna odsłona naszego przeglądu dotyczącego najlepszych filmów na przestrzeni lat. Dzisiaj skupimy się na naszej rodzimej kinematografii, która wcale nie odbiega od tej zagranicznej. 

„Jak rozpętałem drugą wojnę światową?”
Czy istnieje ktoś, kto nie zna tej znakomitej komedii? Główny bohater grany przez Mariana Kociniaka jest przekonany, że wywołał drugą wojnę światową, choć tak naprawdę doszło do tego przez serię zbiegów okoliczności. Trafia do różnych miejsc na świecie, gdzie ukazuje się wojsko i całą otoczkę w satyryczny sposób. Świetny, czasem niepoprawny politycznie humor, gra aktorska i prześmieszne dialogi! 

 

„Lekarstwo na miłość”
Jedna z najpopularniejszych komedii lat 60., która podbiła serca Polaków oczywiście piękną Kaliną Jędrusik, kryminalną fabułą oraz PRL-owymi absurdami. Główna bohaterka, czekając na telefon od ukochanego, łączy się jednak z szefem gangu. Wraz z przyjaciółką prowadzi swoje małe śledztwo, z którego wychodzą niejednokrotnie bardzo śmieszne sytuacje.

 

Zobacz także: 15 polskich hitów z lat 60.

 

„Zezowate szczęście”

Film Andrzeja Munka to produkcja pełna groteskowych obrazów i dążenia jednostki do wielkich czynów. Okazuje się jednak, że wszelkie starania i wartości giną w paszczy wielkich systemów, a nasze własne „ja” może się gdzieś zagubić.

 

„Jutro premiera”
Produkcja Janusza Morgensterna, której bohaterem jest początkujący reżyser – Zenon Wiewiórski (Gustaw Holoubek). Dostaje on szansę na wystawienie swojej sztuki w teatrze. Aktorzy jednak w żadnym stopniu nie chcą pomóc młodemu i niedoświadczonemu reżyserowi, a nawet wręcz przeciwnie, utrudniają mu życie, jak tylko mogą. Zenon jednak się nie poddaje i główną rolę przekazuje suflerce.

 

Zobacz także: Najlepsze filmy lat 60. Te zagraniczne produkcje warto znać

 

„Salto”
Wg Martina Scorsese to najlepszy film w polskiej kinematografii. Akcja dzieje się w małym, prowincjonalnym miasteczku, które wydaje się zawieszone pomiędzy jawą a snem. Rzeczywistość miesza się bardzo dobrze z fantazją. Pewnego dnia w miasteczku pojawia się tajemniczy mężczyzna, który każdej osobie opowiada inną wersję swojego życia, co przysparza mieszkańcom nie mało problemów i zawirowań. Doskonały film psychologiczny warty obejrzenia.

 

„Rękopis znaleziony w Saragossie”
„Rękopis...” nakręcony w 1965 roku stał się z jednym z kultowych filmów w naszej kinematografii. Młody oficer chcąc dostać się do Madrytu, żeby objąć stanowisko kapitana gwardii, wybiera drogę krótszą, ale bardziej niebezpieczną. Krążą nawet plotki, że jest nawiedzona, ale nieustraszony oficer im nie wierzy. W drodze do Madrytu napotyka wiele dziwnych sytuacji, które uświadamiają mu, że w tych plotkach mogło być ziarenko prawdy.

 

„Dziewczyna z dobrego domu”
Komedia w reżyserii Antoniego Bohdziewicza to doskonała dawka humoru i elementów komedii romantycznej. Tytułowa dziewczyna z dobrego domu ma przyjąć zaręczyny mężczyzny, który spodobał się jej rodzinie. W drodze na przyjęcie zaręczynowe dziewczyna poznaje technika, w którym się zakochuje. Miłość zatem nie patrzy na status społeczny tylko kieruje się głosem serca.

 

„Żywot Mateusza”
Przedstawienie polskiego folkloru przez Witolda Leszczyńskiego. Film opowiada o samotności, o pewnej więzi człowieka z naturą i przede wszystkim o zagubieniu się w postępującym rozwoju cywilizacji i urbanistyki.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska