Najdziwniejsze tytuły filmowe. Zgadniecie o czym są te filmy?

 

Tytuł filmu jest jego wizytówką, dzięki której może stać się rozpoznawalny i zapamiętany. Zazwyczaj tytuły filmowe są krótkie i zwracają na siebie uwagę, jeśli zastosowano w nich jakieś chwytliwe hasło, które tłumaczy sens filmu. Bez nich niemożliwe byłoby odnalezienie naszych ulubionych seriali czy filmów, które znajdują się w internetowej dżungli. W tym artykule przedstawiam 10 najdziwniejszych tytułów filmowych, które wkroczyły na nowy poziom… badziewia i kiczu.

1. „Święty Mikołaj wyrusza na podbój Marsa” (1964)

 

 

Film opowiada cudaczną historię, która przedstawia porwanie świętego Mikołaja i dwójki dzieci przez zaawansowane formy pozaziemskiego życia. Marsjanie dokonują tego absurdalnego porwania w związku z rozpaczą marsjańskich dzieci, które podczas oglądania telewizji dowiadują się o świętym Mikołaju i zwyczaju dawania przez niego prezentów. Obcy nie mogą znieść rozpaczy swoich dzieci, które również pragną być obdarowane. „Święty Mikołaj wyrusza na podbój Marsa” to jeden z najdziwniejszych filmów wszech czasów, który w żaden sposób nie prezentuje szeroko przyjętych standardów filmowych m.in. profesjonalnych efektów specjalnych, logiczności scenariuszowej oraz wysokiego poziomu dialogów bohaterów. W filmie wystąpiła aktorka polskiego pochodzenia Pia Zadora, która za rolę Kady w kontrowersyjnym filmie „Motylek” z 1982 r. otrzymała nagrodę Złotego Globu.

 

2. „Atak morderczych pomidorów” (1978)

 

 

Amerykańska produkcja została wyreżyserowana przez Johna De Bello, który został twórcą kolejnych kontynuacji tej przedziwnej serii filmowej. Na koncie reżysera widnieją filmy „Powrót zabójczych pomidorów”, „Powrót nieustraszonych zabójców pomidorów”, „Krwiożercze pomidory atakują Francję”. Pierwszy film z serii to projekcja składająca się jedynie z 87 minut. Zabójcze pomidory atakują przerażonych ludzi, którzy uciekają w popłochu przed żądnymi ludzkiego życia pomidorami. Seria filmowa o warzywach jest dowodem na to, że reżyserzy posiadający niski budżet filmowy nie powinni tworzyć „zapychaczy” światowej kinematografii. W jednym z filmów serii o pomidorach zagrał George Clooney - znany amerykański aktor filmowy, który w tym czasie stawiał swoje pierwsze kroki w aktorstwie. „Atak morderczych pomidorów” może jedynie spodobać się widzom, którzy mają ogromny dystans do siebie i do tego co oglądają.

 

3. „Elektroniczne babcie” (1984)

 

 

Już w latach 80-tych popularnymi tematami  produkcji filmowych były humanoidalne roboty, sztuczna inteligencja czy kryzys egzystencjalny społeczeństwa wysoko rozwiniętego. Do tej grupy filmów należy czechosłowacki film „Elektroniczne babcie”, który jest horrorem komediowym. Fabuła produkcji opiera się na historii zagadkowej firmy BIOTEX, która odnosi spory sukces komercyjny po wprowadzeniu na rynek przemysłowy, humanoidalnych robotów przypominających z wyglądu babcie. Staruszki zajmują się pracami domowymi, wyręczając od pracy swoich właścicieli. W pewnym jednak momencie ujawnia się ich mroczna strona, która wpłynie na życie domowników. Twórcą projekcji jest Ladislav Rychman, który wyreżyserował również  „Starcy na chmielu”, „Zbrodnia w żeńskiej szkole”, „Dama z tramwaju” oraz „Niech się boi”.

 

4. „Kosmiczne jaja” (1987)

 

 

„Kosmiczne Jaja” Mela Brooksa okazały się światowym fenomenem. Reżyser posiadający polsko-żydowskie korzenie, specjalizował się w parodiowaniu znanych dzieł filmowych. „Kosmiczne jaja” opowiadają historię zmagań Lorda Hełmofona, który został wydelegowany przez prezydenta Skrooba w celu porwania księżniczki Vespę. Główny bohater jest niezdarny i ofermowaty, stwarzając na każdym kroku problemy towarzyszom podróży. W filmie ukazano również wątek wagabundy Lone’a Starra, który upiera się z spłaceniem długu gangsterowi… Pizza the Hutt. Produkcja jest mieszanką parodii, która przejaskrawia ówczesne gatunki filmowe. Film zwraca na siebie uwagę, ze względu na formę i próbę wyśmiania pomysłów George'a Lucasa. Na podstawie filmu powstał serial animowany pod tym samym tytułem w 1987 r. Z pewnością komedia z tematyką science fiction, może okazać się cudeńkiem filmowym dla zapalonych fanów ironii i parodii.

 

5. „Nazistowscy surferzy muszą umrzeć” (1987)

 

 

To kolejny film powstały w wytwórni filmowej Troma, która została założona przez dwójkę studentów Uniwersytetu Yale’a: Lloyda Kaufmana i Michaela Herza w 1974 r. „Nazistowscy surferzy muszą umrzeć uważane są uważane za „klasyk” wytwórni. Film przedstawia alternatywną niedaleką przyszłość, w której Los Angeles zostało dotknięte trzęsieniem ziemi. Miasto jest terroryzowane przez psychopatyczny gang nazistów-surferów. Jedyną osobą, która przeciwstawia się przestępcom jest czarnoskóry chłopak. Wściekli członkowie gangu zabijają chłopaka. Jego zrozpaczona matka decyduje się wymierzyć sprawiedliwość, sięgając po broń. Gang nazistów-surferów jest na celowniku żadnej zemsty kobiety.

 

6. „Jak kochać się z Murzynem, żeby się nie zmęczyć” (1989)

 

 

Film powstał na podstawie powieści pod tym samym tytułem, francuskojęzycznego dziennikarza i pisarza pochodzącego z Haiti Dany’ego Laferrière'a. Książka „Jak kochać się z Murzynem, żeby się nie zmęczyć” po raz pierwszy ukazała się w 1985 roku.  Historia została osadzona w latach 60. XX wieku, gdy lider ruchu praw obywatelskich Martin Luther King działał na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów i zniesienia dyskryminacji rasowej. Oswajanie białych z Afroamerykanami wzbudzała kontrowersje w społeczeństwie. W tym czasie Dany Laferrière przeżywał różne rozterki miłosne, którymi postanowił się podzielić z czytelnikami. Niestety pytanie postawione w tytule nijak ma się do tego, co zaprezentował reżyser w adaptacji filmowej. Historię uwspółcześniono, przez co zniesiono kontrowersyjny wydźwięk oryginału. Film miał spore problemy z promocją, ponieważ opublikowania reklamy odmówiły takie pisma jak „New York Times” czy „Toronto Star”.

 

7. „Barbarzyńska nimfomanka w piekle dinozaurów” (1990)

 

 

W 1990 r. powstał jeden z najsłynniejszych filmów Wytwórni Troma. Ze stajni Michaela Herza i Lloyda Kaufmana wyszło kilka kultowych produkcji filmowych m.in. „Toksyczny Mściciel” czy wspominany już film „Nazistowscy surferzy muszą umrzeć”. Film przedstawia historię Lei - ostatniej kobiety na Ziemi, która walczy z odrodzonymi dinozaurami i ludźmi. Przedstawiony świat jest zniszczony przez katastrofę nukrealną. Pośród pozostałości minionych czasów wędruje główna bohaterka, która jest zdana jedynie na siebie. Na uwagę zasługuje przede wszystkim plakat filmowy, który przedstawia uciekającą kobietę w bikini przed wzburzonym i agresywnym dinozaurem. Niezależna wytwórnia filmowa Troma na każdym kroku zaskakiwała kinomaniaków. W przypadku tego filmu poszła o krok dalej, wymyślając kontrowersyjny tytuł o zabarwieniu erotycznym. Tytuł jest jednak bardzo mylący. „Barbarzyńska nimfomanka w piekle dinozaurów” okazuje się nudnym, niskobudżetowym filmem, który intryguje widza zaprezentowanym kiczem.

 

8. „Maniakalne pielęgniarki odnajdują ekstazę” (1990)

 

 

Film z 1990 r. prawdopodobnie został skierowany do mężczyzn, którzy lubią patrzeć na kobiece walory ciało. Położona na odludzi klinika przypominająca bazę wojskową, jest prowadzona przez podejrzane kobiety, które zajmują się łapaniem, torturowaniem i uśmiercaniem przypadkowych ludzi. Kobiety chodzą w skąpych ubraniach i cały czas myślą o seksie. Pewnego dnia wśród nich wybucha kłótnia, która doprowadza do siostrzanego wybijania kolejnych koleżanek. Byłe prostytutki i członkinie gangów wyruszają w szortach z zapakowaną amunicją na spotkanie z rozgoryczonymi kobietami. Film zawiera dużo scen walki i śmierci, podczas których widz odnosi wrażenie, że obsada składa się z amatorów, a scenariusz został napisany „na kolanie”.

 

9. „Zemsta embriona” (1990)

 

 

Kariera reżysera Francisa Teriego zakończyła się na tym filmie. Horror z elementami gore, przyciąga uwagę wybraną tematyką. Film przedstawia historię pewnej pary, która decyduje się wybrać do kliniki aborcyjnej. Instytucja mieści się w domu publicznym prowadzonym przez Big Mamę. Właścicielka lokalu wykonuje zabieg usunięcia ciąży, a po jego zakończeniu spuszcza martwy płód w toalecie. Pod wpływem środków toksycznych znajdujących się w kanałach w ciele płodu zachodzą niepokojące zmiany genetyczne. Ostatecznie przeobraża się w żądnego krwi potwora, który powraca do kliniki i po kolei uśmierca znajdujące się w nim osoby: prostytutki i ich klientów, okropną Big Mamę oraz psychopatę Axela. Film jest niskobudżetową produkcją filmową, która nie posiada wyszukanych efektów specjalnych.

 

10. „RRRrrrr!!!” (2004)

 

 

Film został wyreżyserowany przez francuskiego reżysera Alaina Chabata, który bliższej publiczności jest najbardziej znany z roli Juliusza Cezara w filmie „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra” z 2002 r. Chabat jest okazjonalnie reżyserem, scenarzystą oraz współproducentem filmowym. „RRRrrrr” to humorystyczna komedia o śmiesznych gagach i prostych dialogach, które bawią młodszą i starszą widownię. Fabuła filmu prezentuje walkę dwóch plemion: Czystowłosych i Brudnowłosych, których kością niezgody jest… szampon. Tak szampon! Czystowłosi są w posiadaniu cudownego szamponu, dzięki któremu mają zadbane i lśniące włosy. Brudnowłosi w brudnych poklejonych dredach są zrozpaczeni swoją sytuacją, ponieważ nie są w stanie wykraść tajemnej formuły na szampon. Nowy wódz Brudnowłosych postanawia wysłać swoją jedyną córkę w przebraniu, do miejsca zamieszkania wroga. W tym czasie u Czystowłosych grasuje morderca, który dokonał zbrodni. Adam i… Blondas decydują się na schwytanie przestępcy. W filmie wystąpił uznany francuski aktor Gérard Depardieu, który jest laureatem dwóch Cezarów, Złotego Globu oraz Złotej Palmy.

 

Niestety lista najdziwniejszych tytułów filmowych jest jeszcze dłuższa. Do tej grupy należy m.in. „Jack Frost 2: Zemsta zmutowanego zabójczego bałwana”, „Dracula w Pakistanie” czy „Napluję Na Twego Trupa i Naszczam Na Twój Grób”. Jak widać reżyserzy nie rezygnują z wymyślnych tytułów, ponieważ na podstawie wcześniejszych doświadczeń, dostrzegają siłę ich przyciągania. Miejmy jednak nadzieję, że w przyszłości nowe filmy będą coś sobą reprezentowały.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska