Najdroższe teledyski świata. Kwota numeru jeden was zaskoczy!

08/08/2018

 

Teledyski w kulturze pojawiły się stosunkowo niedawno, bo dopiero w drugiej połowie XX wieku, między innymi za sprawą MTV. Klipy muzyczne zaczęły stanowić nie tylko obraz do danego utworu artysty, ale także zaczęto postrzegać je jako osobną formę sztuki. W swoich zestawieniu chciałabym pokazać pięć najdroższych teledysków świata. Czy były warte swojej ceny? Oceńcie sami!

5. Michael Jackson – Black or white

 

Teledysk ten pochodzi z 1991 roku i kosztował 4 000 000 $. Oprócz Króla popu na ekranie zobaczyć można także gościnnie Macaulaya Culkina, wówczas jedną z największych gwiazd w Hollywood (klip miał premierę równo w rok po wejściu do kin „Kevina samego w domu”). Na oficjalnym kanale Jacksona na yt możemy przeczytać między innymi, że Król poprzez ten ambitny i krótki film przesuwa granice w rozumieniu teledysku jako sztuki. I trudno się z tym nie zgodzić. Zobaczcie sami.

 

Zobacz także: Ciekawostki muzyczne z lat 80.

 

4. Madonna – Bedtime story

 

Piosenka, do której nakręcono klip, ukazała się na płycie o podobnym tytule („Bedtime stories”) w 1994 roku. Madonna pokazała, jak powinny wyglądać teledyski. Nie jest to wyłącznie moja opinia, a za przykład niech posłuży fakt, że „Bedtime story” przez pewien czas było częścią ekspozycji w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku. Nie przedłużając – CZAS NA KRÓLOWĄ.

 

Zobacz także: Muzyka lat 80. Komu Madonna zawdzięcza „Like a virgin”?

 

3. Madonna – Die another day

 

Kolejne miejsce, tym razem na podium, znów należy do Królowej. Co ciekawe, jest to jedyny teledysk, który powstał w XXI wieku a jego koszt przekroczył 6 000 000 $. Chyba powoli zaczynamy odchodzić od kultury kręcenia drogich teledysków. A szkoda, bo warto za jego pomocą pokazać odbiorcy coś więcej. Wracam jednak do głównego tematu – „Die another day” to piosenka przewodnia z jednej z części przygód Agenta 007, „Śmierć nadejdzie jutro”. Teledysk Madonny traktuje o tajnej agentce, która zostaje porwana i przetrzymywana. Oprócz walki z wrogiem kobieta stacza także bój sama ze sobą (fenomenalna metafora oddana za pomocą Białej i Czarnej Madonny).

 

2. Madonna – Express yourself

 

Robię się powoli monotematyczna, ale to nie moja wina! Klip wyreżyserował David Fincher, a produkcja wyniosła prawie 8 000 000 $. Jak widać, niektórzy nie żałują na klipy, a widz wyłącznie może się cieszyć z tego powodu. Pozostaje nam zachwyt nad tym obrazkiem i rozkoszowanie się różnymi nawiązaniami do popkultury, chociażby do tańca Jacksona. Proszę Państwa, Express yourself!

 

1. Micheal Jackson, Janet Jackson – Scream

 

Nie trzy, nie sześć, nie siedem... Numer jeden, numer jeden, numer jeden to niekwestionowany faworyt – rodzeństwo Jackson. 11 000 000 $ za pięciominutowy obrazek. Czy to przesada? Król może wszystko. Jego siostra też.

 

Zobacz także: 20 zagranicznych hitów z lat 80.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska