Najciekawsze trylogie filmowe w historii – co obejrzeć?

 

Każdy z nas ma z pewnością ulubioną trylogię filmową, która zajęła szczególne miejsce w naszym sercu. Reżyserzy filmowi coraz częściej podejmują się zekranizowania tych trylogii, które wyszły spod pióra znanych i cenionych pisarzy. Ich bohaterowie są tacy jak my – mają marzenia, ale bardzo często nie posiadają motywacji do tego, aby je realizować. W tym zestawieniu zobaczycie niektóre z najbardziej znanych trylogii filmowych, które spodobały się szerszej publiczności.

1. Ojciec chrzestny – rodzina mafijna walcząca o względy w mieście

 

Jedną z najbardziej znanych trylogii filmowych jest „Ojciec chrzestny”, który został wyreżyserowany przez amerykańskiego reżysera filmowego Francisa Forda Coppolę. Początkowo nie spodziewano się, że film odniesie światowy sukces, ale tak bardzo spodobał się widzom, że postanowiono o stworzeniu kolejnych części. Dzięki temu powstała trylogia filmowa, która opowiada o nowojorskiej rodzinie mafijnej walczącej o względy w gangsterskim półświatku. Fabuła filmu została oparta na powieści „Ojciec chrzestny” Maria Puzo - amerykańskiego pisarza pochodzenia włoskiego. Scenariusz do pierwszej części z trylogii został napisany przez Francisa Forda Copollę, który współpracował z autorem książki. Film opowiada o historii rodziny mafijnej Corleone, której głową był Vito Corleone obserwujący wzloty i upadki swoich dzieci. Jako czarny charakter walczył o dominację w zdeprawowanym przez przestępców Nowym Jorku.

Dalsze losy rodziny Corleone zostały ukazane w „Ojcu chrzestnym II” oraz „Ojcu chrzestnym III”. Trylogia filmowa „Ojciec chrzestny” była wielokrotnie nominowana do najważniejszych nagród filmowych, w tym m.in. do Oscara, Złotych Globów, BAFTA czy Satelity. Mimo że obawiano się występu Marlona Brando, ten swoją rolą Vita Corleone przekonał publiczność tak bardzo, że dotąd jego postać jest uważana jako jedna z najlepszych z trylogii filmowej. Dodatkowo za swoją rolę został nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy aktor pierwszoplanowy” w 1973 roku. Amerykańska Akademia Filmowa postanowiła wręczyć mu statuetkę, która była już jego drugą wygraną w karierze filmowej. Pierwszą uzyskał w tej samej kategorii za film „Na nabrzeżach” w 1955 roku. W pamięci fanów trylogii szczególne miejsce zajęli aktorzy wcielający się w role członków rodziny Corleone, w tym m.in. Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton oraz James Caan.

 

Zobacz także: Premiery kinowe w lutym - zapowiedzi filmowe

 

2. Igrzyska śmierci – przelana krew jako rozrywka dla nielicznych

 

W ostatnich latach pojawiło się sporo adaptacji filmowych znanych serii książkowych. Moją uwagę przykuła trylogia filmowa „Igrzyska śmierci”, która kilka lat temu świeciła triumfy w kinach. I co ciekawe jest to kolejna trylogia filmowa, która podejmuje tematykę katastrofy ludzkości zmuszonej do walczenia o sieć wpływów w niedalekiej przyszłości. „Igrzyska śmierci” są więc mieszanką filmu sensacyjnego, przygodowego, science-fiction oraz romansu, dzięki czemu każdy zapalony fan kina znajdzie coś dla siebie. Autorką wersji książkowej jest amerykańska pisarka Suzanne Collins, która stworzyła kolejno części: „Igrzyska śmierci”, „W pierścieniu ognia” oraz „Kosogłos”. Wielka popularność przyczyniła się do tego, że postanowiono o zakwalifikowaniu serii książkowej jako lektury szkolnej dla klas VI w Stanach Zjednoczonych. Trylogia o mieszkańcach futurystycznego państwa Panem daje sporo do myślenia, ponieważ pokazuje, w jaki sposób ludzkość poradziła sobie z systemem politycznym sprawnie decydującym o życiu ludzi.

Wspomniane wcześniej totalitarne państwo Panem powstało na gruzach zniszczonych licznymi katastrofami Stanów Zjednoczonych, w którym stolicą ustanowiono Kapitol. Otaczało go 13 dystryktów, w których mieszkańcy ciężko pracowali, aby spełnić wszystkie potrzeby mieszkańców Kapitolu. 74 lata wcześniej dystrykty zbuntowały się przeciwko władzy i doprowadziły do wybuchu wojny domowej, nazywanej Mrocznymi Dniami. Władze krwawo stłumiły powstanie, ale zdecydowały o organizowaniu od tej pory Głodowych Igrzysk, podczas których wyłonieni z każdego dystryktu chłopcy i dziewczęta mieli walczyć na śmierć i życie. Dla mieszkańców Kapitolu była to świetna rozrywka, dzięki której umilali sobie czas, a dla mieszkańców dystryktów – pewna śmierć. Po zwycięstwie uczestnicy zamieszkiwali w Wiosce Zwycięzców i otrzymywali wysoką pensję od państwa. Główną bohaterką filmu jest Katniss Everdeen, która wywodzi się z najbiedniejszego i najbardziej dyskryminowanego Dwunastego Dystryktu. Kiedy jej młodsza siostra, Primrose, zostaje wylosowana do udziału w igrzyskach, Katniss zgłasza się na ochotnika i zajmuje jej miejsce. Od tej pory będzie zmuszona jest walczyć o swoje życie w krwawych potyczkach z innymi trybutami Igrzysk Śmierci.

 

3. Niezgodna – różnorodność jako odmienność i pomyłka systemu

 

Jeśli spodobały Wam się filmowe „Igrzyska śmierci”, możecie śmiało obejrzeć inną trylogię filmową „Niezgodna”. Pierwsza część amerykańskiego filmu akcji powstała w 2014 roku i z miejsca stała się jedną z najpopularniejszych odsłon filmowych roku. Twórczynią trylogii jest amerykańska powieściopisarka Veronika Ruth, która jest również autorką książek z serii „Naznaczeni śmiercią”. Na serię filmową składa się odpowiednio „Niezgodna” z 2014 roku, „Zbuntowana” z 2015 roku oraz „Wierna” z 2016 roku, z tym że ostatnia część została podzielona na dwie części, jednak nie wiadomo czy zostanie zrealizowana ostatnia część. Prawdopodobnie nie stanie się tak, ponieważ przez cały okres produkcji ostatniego filmu z planu napływały głosy niezadowolenia. Wcielająca się w główną rolę Beatrice Prior – Shaileene Woodley uważała scenariusz filmu za niedopracowany, a ogromne tempo produkcji uniemożliwiło odpoczynek obsadzie filmowej. Choć Robert Schwentke - reżyser dwóch ostatnich części odszedł, jego miejsce zajął Lee Toland Krieger. Mimo wszelkich starań nie udało się reanimować projektu filmu.

Początkowo jako alternatywę planowano stworzenie produkcji telewizyjnej zamiast kinowego finału serii „Niezgodna”. Wytwórnia filmowa Lionsgate miała podjąć się produkcji serialu, jednak nadal fani trylogii filmowej nie doczekali się końcowego projektu. Moim zdaniem „Niezgodna” zasługuje na uwagę, ponieważ jest ciekawą adaptacją książkową oraz podobnie jak „Igrzyska śmierci” porusza tematykę katastrofy ludzkości. Wyniszczające wojny i modyfikacje genetyczne organizmów ludzkich doprowadziły w tej historii do zniszczenia świata, który odbudował się jedynie w metropolii wzniesionej na ruinach Chicago. Mieszka tam idealne społeczeństwo, które zostało stworzone na zasadzie selekcji. Każdy z mieszkańców Chicago musi zdecydować, do której frakcji chciałby należeć. Z tego też względu nastolatkowie podchodzą do testu predyspozycji, który określi ich przynależność do grupy. Niestety, należy opowiedzieć się jedynie do jednej frakcji, są to: Altruizm, Erudycja, Nieustraszoność, Prawość, Serdeczność. Jeśli ktoś z nich ma więcej niż jedną z nich, jest niezgodnym, a więc osobą, którą czeka całkowita eliminacja. Do tej grupy należy Beatrice Prior, która nie chce wybierać między frakcją, do której należy, a tą, która od zawsze ją fascynowała – Nieustraszoność. Beatrice „Tris” musi znaleźć w sobie dość odwagi, by zaryzykować wszystko w walce o to, co kocha najbardziej.

 

Zobacz także: Największe klapy filmowe w historii kina

 

4. Władca Pierścieni – dawna opowieść o wielkich ludziach i ich podbojach

 

Jednym z najbardziej znanych twórców świata fantastyki jest brytyjski pisarz John Ronald Reuel Tolkien, który napisał wiele dzieł rozgrywających się w Śródziemiu. Jest autorem powieści: „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, „Władca Pierścieni” oraz „Silmarillion”. Na podstawie jego powieści nowozelandzki reżyser filmowy Peter Jackson postanowił stworzyć filmową adaptację, która byłaby trylogią, przedstawiającą wydarzenia z sześciu ksiąg składających się na „Władcę Pierścieni”. Peter Jackson stworzył scenariusze do filmów wraz ze swoją żoną Frances Walsh, a także z Philippą Boyens i Stephenem Sinclairem. Choć filmowa wersja „Władcy Pierścieni” liczy sobie już kilkanaście lat, nadal wiele fanów do niej powraca, uznając, że jest to jedna z najlepszych trylogii filmowych wszech czasów. Amerykańska Akademia Filmowa również dostrzegła wielki potencjał filmowej odsłony, przyznając całej trylogii łącznie 17 Oscarów. Najwięcej prestiżowych statuetek, bo aż… 11, wręczono ostatniej części zatytułowanej „Powrót króla”. Kilka lat temu Peter Jackson zekranizował również powieść „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, która przedstawia wydarzenia sprzed „Władcy Pierścieni”.

Akcja powieści „Władca Pierścieni” rozpoczyna się 60 lat po wydarzeniach opisanych w „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Punktem wyjścia do opowiedzenia całej historii jest przyjazd czarodzieja Gandalfa Szarego, który zjawia się w Shire - kraju hobbitów. Po przybyciu na miejsce czarodziej odkrywa, że jego przyjaciel – stary, poczciwy Bilbo Baggins jest w posiadaniu wyjątkowego magicznego artefaktu, który okazuje się Jedynym Pierścieniem. Mała niewinna błyskotka została stworzona przez Saurona - władcę ciemności, za pomocą której jest w stanie kontrolować pozostałymi Pierścieniami Władzy. Jedynym sposobem na jego zniszczenie jest wrzucenie go w czeluści Góry Przeznaczenia, gdzie został wykuty. Zadania tego podejmuje się krewny Bilba Bagginsa, Frodo, który wraz z innymi śmiałkami zostaje wysłany w niebezpieczną wyprawę. Jednak już pod koniec pierwszej części filmowej trylogii, członkowie rozdzielają się, a Frodo wyrusza tylko ze swoim najwierniejszym przyjacielem Samem w niebezpieczną misję. Ciężar Jedynego Pierścienia jest trudny do zniesienia przez Froda, ponieważ Oko Saurona przypatruje się hobbitom. W międzyczasie pozostali członkowie Drużyny Pierścienia walczą w licznych bitwach, aby okropni orkowie pod wodzą Sarumana nie zdobyli ostatnich broniących się królestw ludzi.

 

5. Mumia – egipska opowieść o wielkiej miłości i wielkim cierpieniu

 

Trylogie filmowe mają to do siebie, że potrafią zaskakiwać kinomaniaków. W tym przypadków nie obyło się bez tego wyjątku. Film „Mumia” z 1999 roku zapoczątkował powstanie serii filmowej, która przenosi widzów do Egiptu. W pierwszej części główni bohaterowie uwalniają mumię kapłana Imhotepa, który trzy tysiące lat wcześniej sprzeniewierzył się faraonowi i został pochowany żywcem w sarkofagu. Kapłan zakochał się bowiem z wzajemnością w żonie faraona - Anck Su Namun. Zdesperowany Imhotep zabił faraona, który odkrył zdradę żony, a Anck Su Namun popełnił samobójstwo. Po tych wydarzeniach Imhotep zamierzał przywrócić jej życie, ale podczas ceremonii został pojmany przez straż faraona. Wiele lat później do zaginionego Miasta Umarłych przybywają ekipy badawcze, które zamierzają odkryć wspaniałe skarby. Nie zdają sobie sprawy z tego, że wkrótce odkryją pogrzebanego żywcem Imphotepa. W drugiej części z 2001 roku („Mumia powraca”) znani już bohaterowie: Evelyn, jej mąż Rick O’Connell i brat Jonathan znów są zmuszeni walczyć ze zbudzonym do życia Imhotepem.

W trzeciej części nastąpiły liczne zmiany, począwszy od aktorki wcielającej się w rolę Evelyn, po wprowadzenie dorosłego syna głównych bohaterów, a także zmianę tytułowej mumii z egipskiej na chińską - Cesarza Smoka. Tym razem Brendanowi Fraserowi, zamiast Rachel Weisz, partneruje Maria Bello. W trzeciej części zostaje przedstawione sielankowe życie głównych bohaterów, którzy są znudzeni rutyną i brakiem nowych przygód. Mieszkają w pięknym domu, w którym na każdym kroku znajdują się stare przedmioty przypominające o dawnych, niebezpiecznych przygodach. Kiedy więc rząd brytyjski przedstawia głównemu bohaterowi i jego żonie Evelyn ofertę współpracy, zgadzają się bez wahania. Zadaniem dawnych poszukiwaczy skarbów jest dostarczenie bezcennego klejnotu do Chin. Po dotarciu do Azji małżeństwo odkrywa, że ich syn Alex okłamywał ich względem studiów. Podczas prac archeologicznych Alex odkrywa grobowiec pierwszego władcy Chin, cesarza Hana, zwanego Smokiem, który był mściwym i niebezpiecznym człowiekiem. Zbudzony do życia tyran zamierza uzyskać nieśmiertelność i przejąć władzę nad światem.

 

Zobacz także: Keira Knightley - 8 ciekawostek o dziewczynie pirata

 

Oto kilka z wielu trylogii filmowych, które są godne uwagi każdego dobrego fana kinematografii. W tym zestawieniu pojawiło się więcej serii, które są osadzone w fantastycznym świecie. Każda z nich przedstawia zamkniętą i spójną całość świata wyobrażonego w głowach ich twórców.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska