Najciekawsze trylogie filmowe w historii – co obejrzeć? – część 3

 

W kolejnym zestawieniu będziecie mieć okazję poznać kolejne trylogie filmowe, które zdobyły uznanie kinomaniaków. Oczywiście nie obyło się również bez zaprezentowania polskich akcentów, które zapisały się zarówno w polskiej, jak i zagranicznej kinematografii. Bohaterzy tych trylogii filmowych stali się również inspiracją do stworzenia gier komputerowych oraz licznych memów i żartów.

1. Trzy kolory – niezwykły tryptyk filmowy Kieślowskiego

 

Jedną z najbardziej znanych polskich trylogii filmowych jest trylogia wyreżyserowana przez reżysera Krzysztofa Kieślowskiego. „Trzy kolory” to barwny tryptyk zrealizowany w koprodukcji francusko-polsko-szwajcarskiej. Tytuły filmów nawiązują do kolorów francuskiej flagi, na której znajduje się niebieski, biały i czerwony kolor. Każdy z tych filmów opowiada inną historię, w każdym z nich występują inni bohaterowie, ale wszyscy spotykają się w ostatniej części z tryptyku. Historie bohaterów opierają się na haśle „Wolność, równość, braterstwo”, które jest jednym z głównych symboli narodowych Francji. Przy wszystkich częściach z tryptyku nad scenariuszem pracował Krzysztof Piesiewicz, natomiast nad muzyką Zbigniew Preisner. W filmach „Niebieski” i „Czerwony” dominuje język francuski, natomiast w filmie „biały” dominuje język polski. Akcja poszczególnych filmów rozgrywa się w Paryżu, Warszawie oraz Genewie.

Pierwsza część z cyklu ukazuje losy młodej wdowy, która nie może poradzić sobie z tragiczną śmiercią jej męża i córki. Kobieta decyduje się zerwać z przeszłością oraz żyć w odosobnieniu. Julie myśli jednak wciąż o swojej przeszłości, choć kobieta pragnie prowadzić od ich śmierci anonimowe i niezależne życie. W kolorze białym mamy do czynienia z Polakiem Karol Karolem, który mieszka we Francji. Jego żona jest zdenerwowana brakiem umiejętności seksualnych swojego męża i z tego powodu, postanawia się z nim rozwieść. Mężczyzna traci salon fryzjerski i ląduje na bruku. Na jego drodze staje Mikołaj, który pomoże mu przedostać się do Polski. Kolor czerwony opowiada historię młodej modelki, która poznaje emerytowanego sędziego, podsłuchującego rozmowy telefoniczne swoich sąsiadów. Ich losy łączą się, gdy Valentine przypadkowo potrąca samochodem psa sędziego, jednak ten nie zamierza przyjąć do siebie zwierzęcia.  Początkowo modelka jest zszokowana postępowaniem sędziego, ale wraz z upływem czasu, dostrzega, jak bardzo samotną osobą jest mężczyzna. Ich znajomość przeradza się w wyjątkową przyjaźń.

 

2. I kto to mówi – zabawna historia o pewnej rodzinie

 

Każdy z nas pragnie założyć wspaniałą rodzinę, której członkowie będą trzymać się razem nawet w najtrudniejszych chwilach. Czasami nasza kariera, zmęczenie oraz wielkie ambicje przysłaniają te plany, które odchodzą na dalszy plan. W pewnym momencie naszego życia budzimy się z długiego snu i zastanawiamy się, co zrobiliśmy nie tak. Może i nasze rodziny nie są idealne, ale bardzo siebie kochamy i dążymy do realizacji naszych marzeń. Jedną z ciekawszych trylogii filmowych jest „I kto to mówi”, która opowiada pełną miłości i radości historię pewnej pary i ich dzieci. Dodatkowo fabuła jest okraszona zabawnymi komentarzami malca, który dopiero poznaje świat. Trylogia filmowa rozpoczyna się od historii Mollie Jensen, która zachodzi w ciążę z żonatym mężczyzną. Brak zainteresowania ze strony mężczyzny doprowadza do tego, że kobieta decyduje się samotnie wychowywać dziecko. W dniu porodu poznaje przystojnego taksówkarza Jamesa, który wyświadcza jej przysługę. Ich znajomość przeradza się w głębsze uczucie, które nie podoba się jednak biologicznemu ojcu dziecka.

Druga część z trylogii filmowej jest równie sympatyczna, jak jej poprzedniczka. Tym razem widzowie mogą śledzić dalsze losy Mollie, Jamesa i małego Mikeya. Niebawem rodzina ma się powiększyć, co bardzo niepokoi małego szkraba. Mikey nie jest zadowolony, że do rodziny dołączyła nowa osoba, która na dodatek jest dziewczynką. Cała uwaga bliskich skupia się na malutkiej Julie, która jest śliczną i ciekawą świata dziewczynką. Jej brat czuje się jednak zazdrosny i stale doprowadza do konfliktów z siostrą. Film w zabawny sposób ukazuje, jak zachowuje się dziecko, gdy pojawia się w domu maleństwo. To jeden z tych filmów, które możemy obejrzeć z dziećmi, tłumacząc im jakie zachowania są dobre, a które złe. Trzecia część z trylogii jest tym razem nastawiona na komentarze psa, który dołącza do rodziny Jamesa i Mollie. Szczeniak Rock jest rozbrykanym pieskiem, który podobnie jak małe dziecko pragnie dowiedzieć się jak najwięcej o otaczającym go świecie. W tej części następuje kryzys w związku Jamesa i Mollie, ponieważ mężczyzna dostaje nową pracę, a jego pracodawczyni staje się zarzewiem konfliktu małżonków. Atrakcyjna blondynka o imieniu Samantha daje mu dużo zajęć po godzinach. Żona Jamesa czuje się samotna i zlekceważona przez swojego męża, który początkowo nie widzi żadnego problemu w całej sytuacji.

 

Zobacz także: Poznaj naszą redakcję: Nasze ulubione... komedie

 

3. Seria o Riddicku – mściwy i niebezpieczny przestępca w akcji

 

Na trylogię filmową składają się następujące części – „Pitch Black” z 2000 roku, „Kroniki Riddicka” z 2004 roku oraz „Riddick” z 2013 roku. Głównym bohaterem trylogii filmowej jest Richard B. Riddick, który jest międzygalaktycznym więźniem obdarzonym zdolnością widzenia w ciemnościach. Przez wiele lat był ścigany przez najemników, którzy chcieli dostać pieniądze za jego głowę. Po raz pierwszy widz poznaje złoczyńcę w filmie „Pitch Black”, w którym jest transportowany do więzienia na statku kosmicznym pod ochroną ranger Jonesa. Mężczyzna jest przedstawiony jako bezwzględny i straszny morderca, który sieje postrach wśród innych pasażerów statku kosmicznego. W wyniku wypadku, statek kosmiczny i znajdujący się na nim pasażerowie trafiają na obcą planetę. Od tej pory muszą walczyć o swoje życie, ponieważ fauna i flora planety nie sprzyja ich życiu. W roli Riddicka wystąpił Vin Diesel, który sprawdził się w tej roli całkiem nieźle. Mimo że Riddick jest antybohaterem, zdobył przychylność publiczności, dzięki nonszalancji, ostremu językowi oraz umiejętnościami w walce. W drugiej części główny bohater musi zmierzyć się Lordem Marshalem – fanatycznym kapłanem, który pragnie podbić ludzką rasę za pomocą swojej armii wojowników zwanych Nekromongerami.

Bezwzględny przywódca złowieszczej armii podbija kolejne planety, a jego kolejnym celem jest planeta Helion, na której znajduje się Riddick. Na zbiegłego skazańca zostaje wysłany list gończy, a w jego ślad wyruszają płatni najemnicy. Riddick porywa statek, który należy do Toombsa i odlatuje na planetę Helion Prime, skąd pochodził list gończy. Na planecie przestępca odnajduje kapłana, któremu wcześniej pomógł i dowiaduje się, że dziewczyna Jack, którą miał chronić, znajduje się w więzieniu. Riddick zostaje schwytany przez najemnika Toombsa i wywieziony do najbliższego więzienia Kreamtorii o potrójnym zaostrzonym rygorze. W więzieniu odnajduje dziewczynę i wraz z innymi więźniami próbuje uciec. Nekromongerzy porywają jednak Jack, a Riddicka zostawiają na pastwę losu. Na jego drodze stoi jeden z Nekromantów i mówi, że podobnie jak Riddick jest Furianinem. Riddick wyrusza w drogę, aby zabić lorda Marshala. Fanatyczny kapłan jednak zabija dziewczynę, a w akcie zemsty Riddick pokonuje lorda. Staje się nowym przywódcą, który w trzeciej części porzuci swoją władzę, aby odnaleźć swoją rodzinną planetę. Ponownie będzie musiał bronić się przed płatnymi najemnikami, którzy zamierzają zdobyć pieniądze za jego zabicie.

 

4. Bad Boys – stojący na straży prawa policjanci z Miami

 

W kinie sensacyjnym możemy wszystko zobaczyć, od efektów specjalnych, które robią na nas ogromne wrażenie, po pełnokrwistych bohaterów, którzy są zmuszeni walczyć z mściwymi przestępcami. Głównymi bohaterami trylogii filmowej są Marcus i Mike. W pierwszej części policjanci z wydziału antynarkotykowego w Miami przechwycili heroinę o wartości 100 mln dolarów, ale już następnego ranka zostały one skradzione z posterunku. Na ich odzyskanie dostali jedynie trzy dni, ponieważ później w sprawę miał się wmieszać policyjny wydział wewnętrzny. Policjanci muszą również obserwować tajemniczego mistrza złodziei Foucheta oraz chronić piękną i seksowną Julie Mott, która jako jedyna może zidentyfikować sprawcę kradzieży heroiny. Policjanci muszą zdobyć zaufanie kobiety, dlatego też zamieniają się swoimi rolami. Od teraz Marcus, w którego wciela się Martin Lawrence, odgrywa rolę bogatego macho i playboya, a Mike, w którego wciela się Will Smith, staje się głową rodziny. Pierwsza część zdobyła dwie nominacje do Złotych Popcornów w kategorii „Najlepsza scena akcji” oraz w kategorii „Najlepszy duet”.

W drugiej części policjanci z wydziału antynarkotykowego ponownie musieli złączyć swoje siły, aby przeciwstawić się kubańskiemu przemytnikowi narkotyków Ecstasy. Na czele grupy przestępczej zaangażowanej w narkotykowy biznes, stoi Kubańczyk Johnny Tapia, który jest pozbawionym skrupułów przestępcą. Pomiędzy Marcusem i Mikem narasta również konflikt, ponieważ Mike zaczyna flirtować z seksowną siostrą Marcusa, Syd, która również jest zamieszana w prowadzoną przez nich sprawę. Film ponownie otrzymał nominacje do Złotych Popcornów w kategorii „Najlepsza scena akcji” oraz w kategorii „Najlepszy zespół aktorski”, jednak tak jak poprzednio nie otrzymał nagród. Trzecia część to wielki powrót po kilkunastu latach, który zaskoczył wszystkich fanów poprzednich dwóch części. Co prawda trzecia część miała powstać już kilka lat temu, jednak dopiero teraz postanowiono o jej stworzeniu. Fani będą mogli ponownie zobaczyć zmagania dwóch policjantów, którzy będą mieli teraz za zadanie polować na Armando Armasa, szychę kartelu narkotykowego. Funkcjonariusze ponownie złączą siły, aby zemścić się za śmierć brata. Prawdopodobnie po raz ostatni będą musieli ze sobą współpracować. Do sieci trafił również utwór muzyczny „RITMO” w wykonaniu The Black Eyed Peas i J Balvin, który jest częścią promocji filmu „Bad Boys for Life”.

 

Zobacz także: "Małe kobietki": gdy marzenia każdego z nas są inne

 

5. Naga broń – ciapowaty detektyw, który zawsze ma szczęście

 

W zestawieniu najciekawszych trylogii filmowych, nie mogło oczywiście zabraknąć „Nagiej broni”, która zdobyła wielką popularność na całym świecie. W skład tej trylogii filmowej wchodzi „Naga broń: Z akt Wydziału Specjalnego” z 1988 roku, „Naga broń 2½: Kto obroni prezydenta?” z 1991 roku oraz „Naga broń 33 ⅓: Ostateczna zniewaga”. Filmy z trylogii zostały stworzone w formie pastiszu na podstawie kultowych i popularnych filmów tamtego okresu. Głównym bohaterem jest fajtłapowaty i zabawny detektyw w stopniu porucznika w wydziale specjalnym - Frank Drebina, który z każdej opresji wychodzi zwycięską ręką, a jego osoba zawsze jest otoczona przez piękne i seksowne kobiety. Porucznik jest wspierany przez czarnoskórego kumpla – detektywa Nordberga oraz szefa Eda Hockena. W trylogii wystąpiła również była żona Elvisa Presleya - Priscilla Presley, która wciela się w postać Jane Spencer. Na samym początku jest asystentką głównego przeciwnika Drebina, później narzeczoną kolejnego przeciwnika, a ostatecznie zostaje żoną głównego bohatera.

„Naga broń” to przede wszystkim pełna niespodziewanych zwrotów akcji fabuła, nietuzinkowy bohater, którego każdy może polubić, a także pastisz nad znanymi dziełami filmowymi, które są ukazane w śmieszny, ale wysmakowany sposób. Pełna zwariowanych gagów komedia „Naga broń” jest również najśmieszniejszą produkcją z udziałem słynnego amerykańskiego komika Lesliego Nielsena. Filmy z jego udziałem są przepełnione gagami, ale to właśnie one stają się podstawą do skomentowania, bądź skrytykowania sytuacji politycznej. Autorami filmu jest znane trio - David Zucker, Jim Abrahams i Jerry Zucker, którzy są również twórcami komedii „Czy leci z nami pilot?”. Główny bohater komedii „Naga broń” jest jednym z najbardziej charakterystycznych policjantów pracujących w Los Angeles, obok Martina Riggsa i Rogera Murtaugh z „Zabójczej broni”. Mimo że jest fajtłapowaty, śmiało patrzy na rzeczywistość i nie boi się nowych wyzwań, które są przed nim stawiane.

 

Trylogie filmowe mają to do siebie, że wiele wątków zostaje rozłożonych na kilka części, dzięki czemu poznajemy interesujący i wciągający świat, z którego nie zamierzamy się wydostać. Bohaterowie filmowi dostają dużo czasu ekranowego, nie tak jak ma to miejsce w pojedynczych odsłonach. Jest to również możliwość pochwalenia się swoimi umiejętnościami przez reżyserów, scenarzystów oraz osoby odpowiedzialne za dźwięk i muzykę. Każdy z nich pracuje bowiem na sukces i popularność danych trylogii filmowych.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska