Najciekawsze tradycje ślubne na świecie

 

Już w samej Polsce zależnie od regionu zwyczaje związane ze ślubem i weselem są zupełnie inne, a co dopiero mówić o szerszej perspektywie. W zależności od religii i kultury wszelkie obrzędy różnią się od siebie. Wybierzmy się zatem w podróż dookoła świata i poznajmy, jak ten wyjątkowy dzień celebruje się w innych krajach.

Ceremonia w Polsce nadal ma w sobie wiele tradycyjnych elementów. Błogosławieństwo, przywitanie chlebem i solą czy pierwszy taniec, to wciąż elementy większości współczesnych polskich wesel. Poza granicami naszego kraju również istnieje wiele zwyczajów weselnych charakterystycznych dla innych kultur. Sprawdźmy zatem jakie obrzędy towarzyszą zaślubinom w innych państwach.

 

KOLUMBIA

Jak wzniecić płomień miłości i go utrzymać? Na to maja radę Kolumbijczycy. Podczas ceremonii i wymianie obrączek młodzi zapalają dwie świecie, a następnie wspólnie przy pomocy własnych świec zapalają trzecią, która symbolizuje to, że stali się jednym.

 

CZECHY

Pierwszym posiłkiem na weselu, który spożyje para młoda musi być zupa koniecznie z makaronem. Symbolizuje to zgodę. Czy wam też do głowy przyszedł polski rosół?

 

Zobacz także: Najdziwniejsze przesądy ślubne. W te rzeczy wierzą narzeczeni

 

BRAZYLIA

W naszym kraju znamy zwyczaj rzucania bukietem ślubnym bądź welonem. Natomiast w Brazylii panna młoda rzuca figurką świętego Antoniego, który jest patronem zaślubin. Dalsza część zwyczaju jest taka sama jak w Polsce – panna, która złapie figurkę, ma w najbliższej przyszłości wyjść za mąż.

 

MEKSYK

W tym kraju panna młoda ma 2 bukiety ślubne. Jeden z nich zostawia się w kościele po ślubie, aby podziękować Matce Boskiej i prosić o błogosławieństwo. Zwyczaj ten nie brzmi egzotycznie, ponieważ w Polsce wiele panien młodych robi tak samo.

 

  Fotografia: pexels.com

AUSTRALIA

W tym kraju główną rolę grają… kamienie. Oczywiście mowa o ozdobnych kamieniach dekoracyjnych, które dostają goście przed uroczystością, a które później wrzucają do przygotowanego wcześniej naczynia. Ma to być ozdoba do przyszłego domu państwa młodych, a mi przypomina nieco naszą księgę gości.

 

SZWECJA

Choć czerwień to kolor miłości, w Szwecji nie kojarzy się jednak tak dobrze. Zaproszone kobiety nie powinny zakładać kreacji w tym kolorze, ponieważ ktoś może je osądzić o romans z panem młodym, a tego raczej nikt by nie chciał.

 

HOLANDIA

Tutaj również jak i w Polsce wznosi się toast szampanem, warto jednak wiedzieć, że korek z pierwszej otwartej butelki ma ogromne znaczenie. Nowożeńcy powinni go zabrać ze sobą do sypialni na noc poślubną, ponieważ ma być to wróżba udanego życia intymnego.  

 

Zobacz także: Jak zorganizować wymarzony ślub i wesele

 

JAPONIA

W kraju kwitnącej wiśni para młoda może zniwelować stres alkoholem, bowiem wraz z rodzicami muszą skosztować tradycyjnego napoju – sake z trzech mis. Symbolizują one miłość, mądrość i szczęście oraz połączenie rodzin.

 

 Fotografia: pexels.com

CHINY

Ten zwyczaj wydaje się naprawdę ryzykowny… pan młody strzela bowiem z łuku do swojej wybranki. Na szczęście strzały są zabezpieczone i nie wyrządzą żadnej szkody. Po oddaniu trzech strzałów, młody je zbiera i łamie, aby odgonić nieszczęścia.

 

INDIE

W niektórych regionach tego kraju pan młody musi zdjąć buty, a następnie rozpoczyna się bój o nie. Rodzina panny młodej ma na celu je zabrać, a pan młody musi je wykupić, aby mieć w czym iść do ślubu.

 

NIEMCY

U naszych sąsiadów praktykuje się polterabend, czyli tłuczenie szkła i porcelany w dzień przed ślubem tuż pod drzwiami domu panny młodej. Brzmi znajomo? Zwyczaj ten przetrwał również w niektórych regionach polski jako pozostałość po zaborach.

 

IRLANDIA

W Irlandii pierwszy taniec to nie lada wyzwanie, ponieważ Panna młoda musi się napracować, żeby nie oderwać stóp od ziemi. W innym wypadku grozi to… porwaniem przez złe wróżki.

 

Fotografia: pixaby.com

RPA

W Kolumbii zapala się świece, a w RPA rodziny przynoszą ogień do przyszłego domu państwa młodych, aby wspólnie wzniecić płomień ogniska domowego.

 

MAURITIUS

Miesiące diet i wyrzeczeń, żeby szczupło wyglądać w sukni ślubnej? Nic bardziej mylnego! Tutaj aż prosi się o przytycie i nabranie kobiecych krągłości, ponieważ ma to przynieść szczęście. Ta opcja wydaje się naprawdę ciekawa.

 

Co kraj, to obyczaj, a niektóre wydają się bardzo intrygujące i oryginalne. My również możemy się pochwalić ciekawymi polskimi tradycjami weselnymi.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska