Najciekawsze slashery ostatnich lat - co warto obejrzeć?

 

Slasher to jedna z najpopularniejszych odmian horroru, w którym liczba bohaterów zmniejsza się wraz z upływem czasu filmowego. Zazwyczaj główni bohaterowie muszą walczyć z psychopatycznym oprawcą, który łaknie ich krwi. Antagoniści są niebezpieczni, sprytni oraz silni. Główni bohaterowie nie są początkowo w stanie ich pokonać, ale zawsze znajduje się chociaż jedna osoba, która ma wystarczająco sił, aby się z nimi zmierzyć.

W 1939 roku została opublikowana książka „Dziesięciu Murzynków” autorstwa Agathy Christie. Powieść brytyjskiej autorki powieści kryminalnych i obyczajowych zyskała wielką popularność wśród czytelników. Książka posiadała nieskomplikowaną fabułę, w której ginęli w różny sposób goście tajemniczego pana Owena. Nikt nie był w stanie określić, kim jest morderca, który powoli eliminował przybyłych na wyspę ludzi. Niektórzy znawcy i badacze literatury stwierdzili, że to właśnie jej kryminał dał początek, znanym bliższej publiczności zagranicznym.

 

1. Piątek, trzynastego

 

 

 To niewątpliwie jeden z najpopularniejszych klasyków tego gatunku. Premiera pierwszego filmu z cyklu „Piątek, trzynastego” miała miejsce w 1980 roku. Film stał się na tyle popularny, że postanowiono kontynuować kolejne watki głównego protagonisty – Jasona Voorheesa. Do 2009 roku amerykański horror miał dwanaście tytułów. Każdy z ich przedstawiał osobę mordercy, który zabijał w wymyślny sposób swoje ofiary. Mężczyzna nosił na twarzy maskę hokejową, dzięki której, mógł ukryć swoją prawdziwą tożsamość. Maskę zabrał Shelly'emu, który był jedną z jego nieszczęsnych ofiar. Dzisiaj jego maska hokejowa jest uznawana za typową cechę zewnętrzną Voorheesa. W rolę zamaskowanego mordercy wcieliło się kilku aktorów, w tym m.in. Ari Lehman, Richard Brooker oraz Ted White. Kane Hodder wcielił się w postać Jasona Voorheesa kilkukrotnie. W niektórych częściach z filmowego cyklu, główny bohater ożywiał, dzięki siłom nadprzyrodzonym.

 

2. Droga bez powrotu

 

 

Jeśli macie wystarczająco sił i odwagi, możecie skusić się na serię filmową „Droga bez powrotu”. To jedna z tych serii filmowych, która na długo pozostaje w pamięci. Choć filmy nie wniosły nic do światowego kina grozy, każdy z nich wywoływał czynności wymiotne. Zazwyczaj fabuła każdego filmu z „Droga bez powrotu” opiera się na walce grupki znajomych, która musi zmierzyć się z psychopatycznymi, zmutowanymi stworami z lasu. W pierwszych częściach wyjaśniono, że przez skażenie środowiska oraz zmiany genetyczne, spowodowane kazirodczymi działaniami, każdy z stworów posiadał zniekształcone sylwetki ciała. Potwory miały jednak nadnaturalną zwinność oraz siłę, a ich przebiegłość była widoczna w wymyślnych pułapkach, dzięki którym zabijały bezbronne ofiary. Widzowie mogą obserwować zmagania zdesperowanych ludzi, którzy nie są w stanie uporać się z żądnymi krwi stworami. Jedynie nieliczne jednostki mogły ujść z życiem na koniec filmów.

 

3. Koszmar z ulicy Wiązów

 

 

 Senne marki, koszmary albo sen na jawie… Zamknij oczy a nie będziesz w stanie uporać się z mroczą postacią, która karmi się twoim strachem i przerażeniem. Głównym protagonistą filmu jest Freddy Krueger, czyli główny bohater serii horrorów „Koszmar z ulicy Wiązów”. Mężczyzna jest szaleńcem, który mści się na wszystkich napotkanych mu osobach. Jego śmierć była tak samo tragiczna, jak jego życie. Jego matką była zakonnica, która pracowała w szpitalu psychiatrycznym. Pewnego dnia została zgwałcona przez najniebezpieczniejszych pacjentów, którymi opiekowała się w szpitalu. W wyniku gwałtu urodził się chłopiec, późniejszy Freddy Krueger – psychopatyczny morderca dzieci, który został spalony żywcem przez rodziców swoich ofiar. Przed śmiercią zawarł jednak pakt z siłami ciemności, dzięki którym otrzymał nieśmiertelność. Po latach powraca, aby zakraść się do snów nastoletnich pociech swych zabójców. To właśnie w snach, morderca jest niedościgniony przez ofiary.

 

4. Teksańska masakra piłą mechaniczną

 

 

Seria filmowych horrorów powstała w latach 1974–2013, a jej głównym protagonistą był sadystyczny morderca Leatherface, który pozbawiał swoje ofiary życia przy pomocy piły mechanicznej. W każdym filmie z cyklu, zostaje przedstawiona grupka ludzi, zazwyczaj nastolatków, które zbiegiem okoliczności trafiają na teksańskie peryferie, terroryzowane przez Leatherface'a i jego rodzinę. Mężczyzna sieje postrach wśród swoich ofiar, które nie potrafią przeciwstawić się swojemu oprawcy. Leatherface, a tak naprawdę Thomas Hewitt przyszedł na świat w wyniku gwałtu. Jego twarz była tak bardzo oszpecona, że został wyrzucony do śmietnika przez bezwzględnego szefa swojej matki. Odnalazła go Luda Mae Hewitt, która stała się dla niego przybraną matką. Jego okres dojrzewania był burzliwy, a jego skłonności mordercze przerażały członków rodziny. Filmy z udziałem Leatherface’a mają dużo brutalnych i okrutnych scen gdyż gromadzą w sobie liczne sceny bestialskich mordów i tortur.

 

5. Krzyk

 

 

W obliczu śmierci ludzie nie są w stanie poradzić sobie z czyhającym na nich niebezpieczeństwem. W takich sytuacjach przeraźliwie krzyczą, jęczą i wydają z siebie bliżej nieokreślone dźwięki. Tytułowa seria filmowa „Krzyk” opiera się na kilku zasadach, które muszą spełnić ofiary, aby go przeżyć. I tak postrach sieją trzy przesłania: Nie przeżyjesz do końca filmu, jeśli będziesz uprawiać seks, Nie przeżyjesz do końca filmu, jeśli będziesz spożywać alkohol lub zażywać narkotyki, Nie przeżyjesz do końca filmu, jeśli powiesz Zaraz wracam, Słucham? lub Kto tam?. Niestety główni bohaterowie nie dostosowują się do stawianych im reguł i zasad, dlatego zazwyczaj giną. Seria „Krzyk” zalicza się do kategorii filmów, w których mordercy pochodzą zwykle z najbliższego otoczenia swych ofiar, a fabuła opiera się głównie na działaniach zmierzających do jego zdemaskowania. Podobnie jak w innych filmach z tego gatunku, oprawca jest zamaskowany i ukrywa swoją prawdziwą tożsamość.

 

6. Halloween

 

 

Na czele najgroźniejszych i najniebezpieczniejszych protagonistów z slasherów znajduje się Michael Myers. Historia tego psychopaty rozpoczyna się w 1957 roku, gdy w wieku sześciu lat, podczas obchodów święta halloween, dokonuje pierwszego morderstwa. Jego pierwszą ofiarą jest starsza siostra Judith, która została zaatakowana w swoim pokoju. Sąsiedzi byli zszokowani rodzinną tragedią i bali się o swoje życie, dlatego też, rodzice chłopca, postanowili go umieścić w szpitalu psychiatrycznym. Przez wiele lat lekarze usiłowali wyleczyć chłopca z choroby psychicznej. Gdy już dorósł, mógł uciec z szpitala i ponownie zabijać napotkane mu osoby. Na jego głównym celowniku była Laurie Strode, która okazała się jego młodszą siostrą. Od tej pory z całych sił, starał się pozbawić ją życia. Wątek polowania Michaela na siostrę stał się najciekawszym atutem serii. „Halloween” odniósł spory sukces komercyjny i stał się wzorem do naśladowania dla innych slasherów.

 

7. Dom pani Slater

 

 

Amerykański film fabularny został wyprodukowany w 1983 roku, a jego reżyserem i scenarzystą był Mark Rosman. W filmie wystąpiły między innymi Kate McNeil, Eileen Davidson i Harley Kozak. Tym razem głównymi bohaterkami są młode kobiety, które po ukończeniu college'u postanawiają wyprawić wielką imprezę z okazji zdanej matury. Na przeszkodzie stoi jednak specyficzna ze swojego zachowania starsza pani Dorothy Slater, która jest właścicielką budynku jednego z bractw. Nie wyraża zgody na pobyt dziewcząt w jej domu po zakończeniu roku szkolnego. Poirytowane absolwentki postanawiają utrzeć nosa staruszce, jednak głupi żart wymyka się z pod kontroli a kobieta umiera. Tragiczne wydarzenia nie mają jednak wpływu na decyzję dziewcząt, które zamierzają wyprawić huczną imprezę. Na przyjęciu przybywa jednak nieproszony gość, który chce zemścić się na niechcianych lokatorkach. Świadek morderstwa pani Slater doprowadzi do zamordowania wielu osób.

 

8. Moja krwawa walentynka

 

 

Kolejnym interesującym slasherem jest film „Moja krwawa walentynka”, który został wyprodukowany w Kanadzie. Film fabularny zabarwiony domieszką horroru przypadł do gustu ówczesnym odbiorcom. Kanadyjski film z podgatunku slasher wyreżyserował George Mihalki w 1981 roku. W tym czasie mężczyzna współpracował z uznanym scenarzystą Johnem Beairde, który był również autorem skryptu do innego znanego horroru „Upiorne urodziny”. Twórcy filmu postanowili stworzyć nowy horror, inspirowany innymi slasherami – „Piątkiem, trzynastego” oraz „Halloween”. W przeciwieństwie do innych produkcji, fabuła filmu opierała się na święcie zakochanych, czyli Walentynkach. Motyw morderstw popełnianych podczas przyjemnego i spokojnego święta, wydawał się odrealniony i abstrakcyjny. Mimo to film spodobał się widzom, którzy oczekiwali kontynuacji „Mojej krwawej walentynki”.

 

9. Bal maturalny

 

 

W 1980 roku powstał jeden z najsłynniejszych slasherów lat osiemdziesiątych – „Bal maturalny”. Kanadyjski horror został wyreżyserowany przez Paula Lyncha. Dzięki pierwszemu filmowi powstała seria kinowa, która miała kolejne części w latach: 1987, 1990, 1992. Na serię filmową składają się więc 3 sequele „Balu maturalnego”, które noszą tytuły: „Witaj, Mary Lou!”, „Ostatni pocałunek” i „Ocal nas od zła”. Pierwsza część z serii spotkała się z pozytywnym przyjęciem krytyków i widzów. Fabuła przedstawiała historię grupki dzieci, które były świadkami śmierci ich koleżanki, podczas zabawy w zniszczonej szkole. Przerażone dzieci postanowiły przysiąść sobie, że nigdy nie wyjawią tajemnicy śmierci małej dziewczynki. Gdy już dorosły, dawne wydarzenia były jedynie mglistym powrotem w przeszłość. Akcja czasu przesuwa się więc do wydarzeń, które mają miejsce 10 lat później. Nastolatkowie przygotowują się do balu maturalnego, który okaże się tragiczny w skutkach.

 

10. Koszmar minionego lata

 

 

Wyreżyserowany do scenariusza Kevina Williamsona amerykański thriller „Koszmar minionego lata” opierał się na powieści amerykańskiej pisarki Lois Duncan. Film fabularny powstał na fali popularności „Krzyku” Wesa Cravena, który okazał się jednym z najciekawszych odkryć sezonu filmowego. Na polskich ekranach film zawitał w 1998 roku. Film doczekał się swojej kontynuacji – „Koszmaru następnego lata”. Głównymi bohaterami pierwszej części byli beztroscy Nastolatkowie, którzy w wyniku wypadku samochodowego doprowadzili do śmierci pewnego mężczyzny. Poruszeni całą sytuacją, postanowili pozbyć się ciała, aby ich marzenia dotyczące przyszłości nie legły w gruzach. Po roku od tragicznych wydarzeń jedna z bohaterek otrzymuje list od tajemniczego adresata z następującą treścią „Wiem, co zrobiłaś minionego lata”. Wszystkim przyjdzie zapłacić za zbrodnię sprzed roku. Młodzi ludzie nie są w stanie uciec od swojego tragicznego przeznaczenia.

 

W latach 70. i 80. XX wieku slashery spotkały się z ogromną popularnością szczególnie wśród amerykańskiej widowni. Ludzie pragnęli zobaczyć na własne oczy swoje największe senne koszmary, które wywoływały na ich skórach ciarki. Główni antagoniści stawali się na przekór twórców slasherów, wzorami oraz autorytetami do naśladowania. Niektóre filmy stały się wielkimi kultowymi produkcjami, które stały się później podstawą dla innych reżyserów i producentów filmowych. Typowymi mordercami gatunku stali się m.in. Jason Voorhees z cyklu „Piątek, trzynastego”, Michael Myers z cyklu „Halloween” i Freddy Krueger z cyklu „Koszmar z ulicy Wiązów”, a także Leatherface z cyklu „Teksańska masakra piłą mechaniczną”.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska