Na czym polega fenomen k-popu?

 

Wszystko co nas otacza miało kiedyś swój początek. Zrodziło się, dojrzewało, czasem szukało własnej drogi. Czasem jednak tej drogi nie ma wcale, więc trzeba burzyć mury i karczować lasy, aby tylko móc ją oczyścić i ostatecznie nią podążyć.

Czemu miało służyć owo pompatyczne wprowadzenie? W zeszłym tygodniu rozmawialiśmy o popularności k-popu. Dziś natomiast zastanowimy się nad tym, jakie były jej źródła tkwiące w początkach tego gatunku. Czym jest fala Hallyu i co wspólnego z k-popem miał sam prezydent Korei Południowej? Zapraszam do czytania!

 

1. Mała-wielka podróż w czasie

 

Aby w pełni zrozumieć to zjawisko, musimy cofnąć się aż do lat 80. XX wieku. Na ówczesnej scenie muzycznej królowali soliści, posiadający w swym repertuarze głównie ballady, tacy jak Lee Gwang-jo. Był to też czas wielkich zmian na arenie politycznej i społecznej. Korea Południowa coraz bardziej otwierała się na świat, czego dowodem miały być zorganizowane w 1988 roku Letnie Igrzyska Olimpijskie, które jednakże nie obyły się bez kontrowersji związanych z żądaniami Korei Północnej, czego wynikiem były protesty studentów. Za kamień milowy w historii k-popu możemy uznać rok 1992 kiedy to w koreańskiej telewizji zadebiutowała trzyosobowa grupa pod nazwą Seo Taiji & Boys. Wzorowany nieco na chwytliwym, zachodnim brzmieniu singiel „Nan Arayo (I Know)” szybko zdobył serca słuchaczy, zwłaszcza tych w wieku nastoletnim, co było pierwszym krokiem ku stworzeniu zupełnie nowego formatu muzyki pop, który jest nam znany teraz.

 

2. Pierwsza generacja k-popu

 

Ze współczesnej perspektywy to właśnie lata 90. uznawane są za czas, kiedy to zapoczątkowano powszechnie znany dziś format zespołów. To wtedy, a dokładniej w roku 1996, sercami ówczesnych nastolatków zawładnęła grupa H.O.T. (High-five Of Teenagers), której to utrzymany w uroczej i chwytliwej stylistyce utwór „Candy” utrzymywał się na szczytach list przebojów i do dziś uważany jest za jeden z klasyków gatunku muzycznego. W tamtym czasie zadebiutował również zespół Shinhwa, mający już za sobą ponad 19 lat aktywności scenicznej w niezmiennym składzie.

 

Pojawiały się również pierwsze girlsbandy takie jak S.E.S., Fin K.L czy Baby VOX. To one przetarły szlaki współczesnej koreańskiej popkultury. Sama historia poszczególnych generacji jest niezwykle rozległa, dlatego też mam nadzieję, że zostanie im poświęcony osobny artykuł

 

3. Koreańska fala

 

Czas na wyjaśnienie owego tajemniczego terminu jakim jest Hallyu. W dużym uproszczeniu słowo to odnosi się do poszerzania i wzrostu popularności koreańskiej popkultury. Początek owego procesu datuje się na koniec lat 90., w owym to czasie bowiem z inicjatywy ówczesnego prezydenta Korei Południowej powstał zapis ustawy, mający nadać koreańskiej kulturze miano swoistego „produktu eksportowego”, także poza terenami Azji Wschodniej. Samo Hallyu obejmuje wszelkie aspekty popkultury (od filmów, literatury i muzyki, poprzez modę, kuchnię czy branżę kosmetyczną). Nietrudno zauważyć, iż w dobie powszechnej cyfryzacji nabiera ono coraz większego znaczenia, czego dowodem jest chociażby rosnąca popularność zespołów oraz miliony wyświetleń teledysków w serwisie YouTube, o czym wspominałam w moim poprzednim artykule.

 

4. Synkretyzm gatunkowy

 

Z doświadczenia wiem, że wytłumaczenie w jakiej konwencji gatunkowej utrzymany jest k-pop bywa nieco skomplikowane. Dzieje się tak, ponieważ k-pop zawierać może w sobie cząstkę w zasadzie każdego gatunku muzycznego. Wszystko tutaj zależy od wyobraźni twórców oraz konceptu obranego przez dany zespół. Jako przykład podam tutaj utwór girlsbandu Girls Generation I got a Boy”, w którym to mamy do czynienia z około dziesięciokrotną (!) zmianą gatunku muzycznego w jednym utworze – od rockowych wstawek, po mocne EDM w refrenie.

 

Cały proces popularyzacji koreańskiej popkultury jest niezwykle rozległy, jednakże mam nadzieję, że tym krótkim wycinkiem udało mi się wzbudzić w was, drodzy czytelnicy, chociażby maleńki zalążek zainteresowania tą tematyką. Tymczasem dziękuję za uwagę i zachęcam do dyskusji w komentarzach.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska