Muzyczne podsumowanie 2019 roku - co w duszy grało?

 

Wielkimi krokami zbliżamy się do końca 2019 roku, z tego też względu chciałabym podzielić się z wami moim podsumowaniem muzycznym z ostatnich dwunastu miesięcy. W tym roku wydarzyło się sporo emocjonujących rzeczy w świecie muzyki. Na rynku muzycznym pojawiło się wiele interesujących artystów, a co za tym idzie sporej dawki pozytywnej energii i krążków muzycznych, które rozgrzały serca fanów muzyki. 2019 rok stał się jednym z ciekawszych w ciągu ubiegłych lat.

Styczeń – rozpoczęcie nowego roku muzycznego na pełnych obrotach

 • Polski zespół heavy-metalowy „Nocny Kochanek” wydał swój trzeci studyjny album „Randka w ciemność”, który opiera się o heavy metalowe brzmienia. Tematem przewodnim płyty są relacje damsko-męskie, pełne przeciwieństw, stereotypów i innych przekonań. Natomiast zawarte na płycie utwory muzyczne inspirują się takimi ikonami gatunku jak m.in. „Iron Maiden”, Manowar czy Metallica. Teksty są pełne charakterystyczne nocno-kochankowego humoru, co przekłada się na pastiszu, grach słownych i abstrakcji.

 • Kolejnym polskim artystą, który wydał wydawnictwo muzyczne został PlanBe. Muzyk rozpoczął rok od wydania drugiej legalnej płyty „M̶O̶D̶A”. Kariera artysty świeci w ostatnim czasie wielkie triumfy. Zaledwie kilka miesięcy od premiery debiutancki album „Insomnia” pokrył się złotym wyróżnieniem. Na płycie pojawili się najlepsi artyści młodego pokolenia, którzy jeszcze bardziej wynieśli poziom artystyczny tej płyty. „M̶O̶D̶A” jest albumem nietuzinkowym i przykuwającym uwagę wielbicieli dobrej muzyki.

 • Na początku 2019 roku świat muzyczny musiała pożegnać amerykańskiego wokalistę Jamesa Ingrama, który zdobył wielką popularność jako przedstawiciel muzyki soul i adult contemporary. W całym swoim dorobku uzyskał nagrode Grammy w 1985 roku, a w tym samym roku wziął udział w nagraniu charytatywnej piosenki „We Are the World”.

Luty – rozdanie najważniejszych nagród muzycznych

 • W lutym rozdano najważniejsze nagrody filmowe i muzyczne. „Muzyczne Oscary” wręczono już po raz 61. Nagrody Grammy są jednym z najważniejszych muzycznych wyróżnień amerykańskiej fonografii, które jest marzeniem każdego muzyka. Statuetki w najważniejszych kategoriach otrzymali m.in. Childish Gambino, Lady Gaga, Ariana Grande i Dua Lipa. Triumfatorem tegorocznej gali był Childish Gambino, który zdobył aż cztery statuetki. W przeciwieństwie do poprzednich lat tym razem Grammy nie zostały zdominowane przez jednego artystę.

 • Kilka dni po rozdaniu nagród Grammy, zostały również wręczone Oscary, które są uważane za najważniejsze wyróżnienie filmowe i muzyczne. W 2019 roku za najlepszą piosenkę filmową były nominowane filmy m.in. „Bohemian Rhapsody”, „Narodziny gwiazdy”, „Black Panther”. W tej kategorii o statuetkę walczyły następujące utwory: „All The Stars” z filmu „Black Panther”, „Shallow” z filmu „Narodziny Gwiazdy”, czy „The Place Where Lost Things Go” z filmu „Mary Poppins powraca”. Niekwestionowanym zwycięzcą tej kategorii była piosenka „Shallow”, która podbiła wiele radiowych list. Przez niektórych została okrzyknięta jedną z najlepszych piosenek ostatnich lat.

 • Niestety polskie środowisko hip-hopowe stracił jednego z najbardziej obiecujących raperów. W wypadku samochodowym w Gdyni zginął Michał Leszner (pseud. Leh), czyli znany trójmiejski raper. Jak mówili nam jego przyjaciele z osiedla, był bardzo utalentowany. Jego kariera muzyczna rozpoczęła się w 2015 roku od wydania debiutanckiego albumu „Podwórka pytają kiedy płyta” w wytwórni Alkopoligamia.

Marzec – wielkie pożegnania ze znanymi i cenionymi artystami

 • Na początku marca znany polski raper Kaen wydał swój już piąty album „2020”, który otwiera świetnie przyjęty utwór „Nirwana”. Obok rapera na jego albumie wystąpili również m.in. Kaz Bałagne i Malik Montana. Na płycie gościnnie pojawił się także Rychu Peja w utworze muzycznym „Thanos”. Kolejnym utworem jest „Perfekcja” nagrana wspólnie z laureatką ósmej edycji „The Voice of Poland” – Martą Gałuszewską. Kolejna płyta rapera to świetna propozycja dla fanów twórczości artysty, który nie boi się eksperymentować z muzyką.

 • W marcu musieliśmy pożegnać Keitha Flinta, członka zespołu „The Prodigy”, który skupiał się głównie na wykonywaniu muzyki elektronicznej. Jeden z członków zespołu umieścił później post, w którym podał przyczynę śmierci muzyka – samobójstwo. Artysta był znany ze swojego charakterystycznego wyglądu i specyficznego zachowania na scenie.

 • W marcu fani musieli również pożegnać pierwszego basistę zespołu muzycznego Queen – Mike’a Grose’a. Basista dołączył do grupy w 1970 roku i występował w niej przez kilka miesięcy. Artysta brał również udział w pierwszych trzech koncertach Queen. Muzyk rozstał się jednak z zespołem, ponieważ chciał się ustatkować i podjąć zwykłą pracę. W zespole muzycznym Queen zastąpił go Barry Mitchell. 

Kwiecień – muzyka ponownie rozkwita na rynku muzycznym

 • Polski aktor i piosenkarz Paweł Domagała wydał swój kolejny krążek muzyczny, zatytułowany „Czasami”. Błyskawicznie rozwijająca się kariera muzyczna artysty doprowadziła do wzrostu popularności jego osobą. Ubiegłoroczny album „1984” stał się jednym z najbardziej wyczekiwanych i zaskakujących momentów w polskiej muzyce. Singiel „Weź nie pytaj” umożliwił wzbicie się artysty na piedestały polskiego rynku muzycznego.

 • Polska grupa rockowa „Black River” postanowiła wydać swój 3 pełnometrażowy album studyjny „Humanoid”, który jak zapowiedział Maciej Taff, będzie wyjątkowy dla fanów twórczości zespołu. Jak stwierdził „Ta płyta to takie nasze oczyszczenie”.

 • Południowokoreański girlsband „BLACKPINK” wydał utwór „Kill This Love”, który stał się utworem promującym album pod tym samym tytułem. Grupa składa się z czterech członkiń: Jisoo, Jennie, Rosé i Lisy, które pochodzą kolejno z Korei Południowej, Australii i Tajlandii. Zespół muzyczny jest obecnie jednym z najpopularniejszych girls bandów koreańskich, których notowania w serwisie YouTube przekraczają kilkaset milionów wyświetleń. Każda z członków „BLACKPINK” charakteryzuje się inną barwą głosu i sposobem oddawania emocji.

Maj – przemijająca wiosna zaprasza do siebie lato

 • Jedną z ciekawszych imprez muzycznych jest „3-Majówka Wrocław”, która rozpoczyna sezon plenerowych festiwali muzycznych w Polsce. Wydarzenie muzyczne jest przeznaczone głównie dla fanów polskiej muzyki. W tym roku swój udział potwierdzili tacy artyści jak: Slade, Tarja Turunen, Therion, Napalm Death, Kult, Ørganek, Łąki Łan, Pidżama Porno, Nocny Kochanek, Illusion, Decapitated, Krzysztof Zalewski, Kasia Nosowska, Ania Dąbrowska, Happysad, Ira, O.S.T.R., Mela Koteluk, Mery Spolsky, Pablopavo I Ludziki, The Dumplings oraz Projekt Albo Inaczej.

 • „Nightmare” to kolejny krążek muzyczny amerykańskiej artystki Halsey, który został opublikowany w serwisie YouTube w maju. Teledysk jest przepełniony bólem, wyeksponowanym ciałem artystki w skąpej bieliźnie oraz zakrwawionych kobitach, które toczą ze sobą walkę na pięści. Piosenka zyskała wielką popularność, dzięki czemu wokalistka pojawiła się wielokrotnie z kawałkiem na wielu znanych festiwalach muzycznych.

 • W maju najstarszy obok „Trubadurów” zespół muzyczny „Tercet Egzotyczny” musiał pożegnać główną wokalistkę zespołu – Izabelę Skrybant-Dziewiątkowską, która była związana z zespołem od 1963 roku. Zespół muzyczny był również znany pod nazwą Isabela's Vocal Group i wykonywał muzykę w stylu latynoamerykańskim.

Czerwiec – fascynująca podróż po czerwcowych wydarzeniach muzycznych

 • Jednym z najpopularniejszych czerwcowych festiwali muzycznych jest Orange Warsaw Festival, który przyciąga fenomenalnych artystów – zarówno polskich, jak i zagranicznych. Co roku wydarzenie kulturalne przyciąga ponad kilkadziesiąt tysięcy widzów. W tym roku było podobnie, a muzyka była równie imponująca jak i występujący na scenie muzycy. Tym razem Orange Warsaw Festival zaprosił Ritę Orę, SG Lewis, Łonę, Webbera + The Pimps, Terrific Sunday, LOR oraz MIN t, którzy zamknęli tegoroczny line-up festiwalu.

 • „Heaven and Earth” został wydany w drugiej połowie czerwca, jako piąty album długogrający saksofonisty Kamasiego Washingtona. Amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy zabrał swoich słuchaczy w emocjonującą podróż po krainach jazzu i elektroniki. Płyta jest pełna inspirujących improwizacji i czci oddawanej dawnej tradycji. Sam twórca jest osobliwym artystą, który przekracza granice muzyki.

 • Czerwiec zaowocował również powrotem znanego zespołu „Gorillaz”, który powrócił w zeszłym roku z płytą „Humanz”. Zespół nie nagrywał przez kilka lat, dlatego fani zespołu jeszcze bardziej wyczekiwali jego powrotu. Nowo wydany krążek „The Now Now” został uznany za polityczny komentarz do ówczesnej sytuacji na świecie.

Lipiec – wakacyjny zawrót głowy z festiwalami muzycznymi

 • Na lotnisku Gdynia-Kosakowo zorganizowano kolejną edycję popularnego festiwalu Open’er festiwal. Jeden z najgłośniejszych festiwali w Polsce, przyciąga dziesiątki tysięcy fanów muzyki. To świetna okazja do spotkania największych światowych gwiazd muzyki. W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział sporo popularnych i cenionych artystów, w tym m.in. Travis Scott, The 1975, Vampire Weekend, Lil Uzi Wert, Rudimental, Greta Van Fleet, Sheck Wes, Anna Calvi, Diplo, a także Kodaline i Robyn.

 • Impreza muzyczna „Sunrise Festiwal” w Kołobrzegu to trzydniowe święto muzyki elektronicznej. W tym roku zmieniła się jednak jej lokalizacja – organizatorzy zapowiedzieli, że zostanie stworzonych pięć scen muzycznych o różnych odmianach gatunkowych, a także teren z polami namiotowymi i domkami letniskowymi. Tak też właśnie się stało. Dla osób, które chciały odpocząć, została przygotowana strefa gastro i chilloutowa. Tak jak w poprzednich edycjach wystąpiło sporo muzycznych gwiazd.

 • W kwietniu informację o śmierci polskiego rapera Rafała Szulca przekazali przedstawiciele z branży muzycznej. Współpracował między innymi z takimi twórcami jak: PMM, Ten Typ Mess, Fokus, Bonson i wytwórnią Embryo Nagrania. W ciągu ostatnich kilku lat nie był aktywny muzycznie, jednak pozostawił po sobie pięć albumów studyjnych. W 2017 roku raper zapowiedział swój kolejny krążek, ale niestety jego autor nie doczekał się premiery.

Sierpień – słoneczny i upalny miesiąc pełny dobrej zabawy

 • W sierpniu odbył się po raz kolejny Pol’and’Rock Festival, dawniej Przystanek Woodstock. I tym razem do Kostrzyna przyjechali rozentuzjazmowani wielbiciele dobrej muzyki i wspaniałej atmosfery, która już od kilkunastu lat panuje w miasteczku festiwalowym. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dla której jest to symboliczne podziękowanie wolontariuszom i młodym ludziom, włączającym się w jej działania. W tym roku na scenie Pol’and’Rock Festival wystąpiły takie gwiazdy jak Ziggy Marley oraz grupa Skunk Anansie.

 • W poniedziałek 26 sierpnia w stanie New Jersey odbyła się 36. gala wręczenia nagród MTV Video Music Awards, podczas której najwięcej nominacji, aż 10, otrzymały Ariana Grande i Taylor Swift. MTV Video Music Awards to jedna z najbardziej prestiżowych gali w muzycznym świecie. Podczas gali wystąpili m.in. Normani, H.E.R i Ozuna wraz z Rosalią. Najwięcej statuetek wręczono Billie Elish i Arianie Grandzie, które zdecydowanie pokonały innych nominowanych. Sierpień upłynął pod iście gorącym powiewem rozgrzewającej muzyki.

 • Tym razem sierpień należał dla polskiej piosenkarki Sylwii Lipki, która powróciła do swoich fanów z nowym albumem. Płyta składa się z 10 bardzo osobistych piosenek, a najważniejszym utworem jest tytułowe „Wbrew Pozorom”. Nowa pozycja na rynku muzycznym podbiła serca fanów, ze względu na poruszane na płycie wątki. Utowry wokalistki opowiadają o współczesnym człowieku, który nie jest w stanie poradzić sobie z wymaganiami otaczających go bliskich. Jest to człowiek pogrążony we własnych pragnieniach, który nie może odnaleźć swojego miejsca na świecie. Płyta mówi również o trudności i presji, która spoczywa na barkach tego, kto odnosi sukcesy w życiu zawodowym.

Wrzesień – kolorowa jesień z muzycznymi hitami

 • W tym miesiącu, wybitny chorwacki pianista Ivo Pogorelić pojawił się w Polsce, aby wystąpić na Meisinger Music Festival w Szczecinie. Mężczyzna jest uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych pianistów, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do rozwinięcia muzyki klasycznej. Ivo Pogorelić jest przez wiele osób nazywany „geniuszem fortepianu”, z tego też względu jego pobyt w Szczecinie był niezwykłym wyróżnieniem dla gości.

 • 27 września polska wokalistka Mery Spolsky wydała swój drugi album studyjny „Dekalog Spolsky”, który jest indywidualnym i moralnym drogowskazem piosenkarki. Płyta zawiera 10 utworów, które są wzorowane na dziesięciu przykazaniach Bożych. Wokalistka zawarła tam swoje rady dotyczące m.in. tego, jak pozbyć się codziennych trosk, jak zacząć kochać swoje uda czy jak dbać o własną głowę. Za muzyczną produkcję odpowiada No Echoes, a mastering wykonał Rafał Smoleń. Mery Spolsky jest autorką większości tekstów, które w figlarny, czasami wulgarny a niekiedy zabawny sposób opisuje przemyślenia i pragnienia wokalistki.

 • We wrześniu znany bliższej publiczności muzycznej, brytyjski muzyk Paul McCartney wydał swój siedemnasty solowy album „Egypt Station”. Wraz z Johnem Lennonem, George’em Harrisonem i Ringo Starrem zrewolucjonizował muzykę rozrywkową na początku lat 60. XX wieku. „Egypt Station” jest pełna refleksyjnej muzyki, która zdaje się emanować niezwykłą energią muzyka. Jednym z ciekawych utworów z płyty jest „Come On To Me”.

Październik – zaskakujący powrót do popularnych utworów muzycznych

 • W drugiej połowie października, został wydany 3. album studyjny brytyjskiego wokalisty Jamesa Arthura, który zwyciężył jedną z edycji popularnego show „X Factor”. Nowy krążek składa się, aż z 17 utworów muzycznych. Wśród nich znalazły się single, które wokalista wypuścił od 2017 roku, z kawałkiem „Naked” na czele. Do współpracy nad nowym albumem studyjnym zaproszono czwórkę gości – Travisa Barkera, Adama Lazzara. Artysta nagrał kawałek „Treehouse” z Ty Dolla Sign i Shotty Horroh, który kilka miesięcy temu został opublikowany na serwisie YouTube.

 • W październiku nastąpiła długo wyczekiwana premiera albumu „OdNowa” dawnej wokalistki zespołu „Varius Manx” – Anity Lipnickiej. Pierwszym singlem zapowiadającym album „OdNowa” został utwór „Piosenka Księżycowa”. W oryginalnej wersji utwór pochodzi z płyty „Emu” zespołu „Varius Manx”, w którym 25 lat temu zadebiutowała Anita Lipnicka. W nowej odsłonie utwór został wyprodukowany przez Kubę Karasia z zespołu The Dumplings. Nowa odsłona dobrze znanej polskiej piosenki znacząco różni się od swojej poprzedniczki. Teledysk jest przepełniony migoczącymi neonami, zagubionymi ludźmi i mrokiem, który pochłania ich narastające w sercach uczucia.

 • Kilka miesięcy temu zmarł jeden z najpopularniejszych czeskich muzyków - Karel Gott. Artysta posiadał unikatowy głos, klasyfikowany jako tenor. Skupiał się na wykonywaniu piosenek pop oraz utworów muzycznych z pogranicza muzyki klasycznej, w tym m.in. arii, oper i operetek. W jego twórczości niezwykłe miejsce zajęła aria z „West Side Story” – „Maria”. Jest uznawany za najbardziej znanego czeskiego piosenkarza w historii.

Listopad – wielkie oczekiwania i wielkie wygrane

 • Na gali MTV Europe Music Awards 2019 w Sewilli królowali Billie Eilish i Shawn Mendes. Zawiedziona mogła za to czuć się Ariana Grande, która mimo licznych nominacji nie zdobyła żadnej statuetki. MTV wybrało też „najlepszego polskiego artystę” – w tym roku jest to Roksana Węgiel.

 • W Gliwicach odbył się 17. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci, którego organizatorem była Europejska Unia Nadawców we współpracy z Telewizją Polską. Polska zyskała możliwość organizacji kolejnej edycji Eurowizji po ubiegłorocznym zwycięstwie Roksany Węgiel z utworem „Anyone I Want to Be”. Wszyscy widzowie byli więc zszokowani, gdy ogłoszono wyniki konkursu - po raz kolejny drugi rok z rzędu, główną nagrodę konkursu wygrała reprezentantka Polski - Viki Gabor z piosenką „Superhero”.

 • Do sklepów trafiła debiutancka płyta Igi Krefft, czyli gwiazdy serialu „M jak miłość”. Aktorka występuje na scenie pod pseudonimem artystycznym – Ofelia. Na płycie znalazło się dwanaście premierowych piosenek, w tym m.in. pierwszy oficjalny singiel „Tu”, który już w sierpniu zapowiadał debiutancki album Ofelii. Każda piosenka z płyty „Ofelia” posiada własnoręcznie ilustracje przygotowane przez Igę Krefft. Ilustracje można zobaczyć w serwisie Spotify oraz na booklecie krążka.

Grudzień – wielkie przygotowania do świąt Bożego Narodzenia

 • Jedna z najpopularniejszych amerykańskich piosenkarek i kompozytorek postanowiła w tym roku zaskoczyć swoich fanów na całym świecie. Artystka po 25. latach od wydania hitu „All I Want For Christmas Is You” stworzyła zupełnie nową, świeżą, jeszcze bardziej świąteczną wersję klipu tego utworu. Artystka występuje w teledysku jako lalka, która bardzo spodobała się małej dziewczynce. Znajdująca się za witryną sklepową lalka na tyle zachęciła dziewczynkę, że ta postanowiła przedostać się do magicznej, mroźniej krainy, w której własnym życiem żyją świąteczne zabawki.

 • W grudniu fani jednego z najpopularniejszych szwedzkich zespołów „Roxette” musieli pożegnać główną wokalistkę zespołu – Marie Fredriksson, której głos rozbrzmiewał w latach 80. i 90. XX wieku we wszystkich stacjach muzycznych na całym świecie. Artystka zostawiła po sobie imponujący dorobek artystyczny, który stworzyła gitarzystą Perem Gesslem. Cztery najpopularniejsze single zespołu – „The Look”, „Listen to Your Heart”, „It Must Have Been Love” i „Joyride” znalazły się na pierwszym miejscu list przebojów w Stanach Zjednoczonych.

 • Kilka dni temu jedna z najbardziej popularnych obecnie amerykańskich artystek Billie Elish skończyła 18 lat. Posiadająca charakterystyczny styl artystka może pochwalić się najlepiej sprzedającym się albumem 2019 roku. Jej debiutancki krążek „When We All Fall Asleep, Where Do We Go?” kupiło ponad 4,5 mln fanów na całym świecie. Artystka łączy muzykę elektroniczną z popem i rockiem.

W 2019 roku wydarzyło się sporo wydarzeń muzycznych, które dostarczyły ich fanom wiele emocjonalnych wrażeń. Gwiazdy miewały wzloty i upadki, tak samo, jak przeciętni fani, a każdy z nich w indywidualny sposób podchodził do tworzonej przez siebie muzyki. W trakcie tego roku wiele par muzycznych rozstało się, a inni doszli do wniosku, że należy obrać inny kierunek muzyczny. Były również wielkie rozczarowania związane z nieudanymi występami na scenie największych gwiazd, ale też każdy z nich na swój sposób przeżywał trud i wysiłek włożony w organizację koncertów. Być może w przyszłości, niektóre z wydarzeń mających miejsce w 2019 roku, na stale zapiszą się w historii polskiego i zagranicznego rynku muzycznego.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

 • Facebook Social Icon
 • Instagram Social Icon
 • snapchat dailyvibes
 • YouTube Social Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska