Muzyczne ewolucje: Shakira

25/06/2017

 

Nie było jeszcze latynoskiej piosenkarki, która zrobiłaby taką karierę, jak Shakira. Jest prawdziwą gwiazdą. Jej sława nie opiera się na skandalach. Jest spokojna, zawsze uśmiechnięta i wesoła, to właśnie uśmiechem i muzyką wbiła się w głowy ludzi. Do tego, by osiągnąć sukces, nie potrzebowała rozbieranych zdjęć czy afer w showbiznesie. Oto jak zmieniała się jej muzyka:

Kariera Shakiry rozpoczęła się 1996 roku. Wtedy stała się sławna w całej Ameryce Południowej. Wszystko za sprawą piosenek inspirowanych muzyką Nirvany i Aerosmith. Jednak ona nie chciała zamykać się tylko na ten obszar. A w Stanach Zjednoczonych nikt nie chciał jej słuchać. Postanowiła skoczyć na głęboką wodę i zacząć tworzyć po angielsku, chociaż jeszcze wtedy nie znała słowa w tym języku. Światowa Sława Shakiry na dobre zaczęła się w 2001 roku. Wtedy wydała pierwszy anglojęzyczna album „Laundry Service”, to z niego znamy hity takie jak „Whenever, whenever”, „Underneath Your Clothes” czy „Objection”. Chociaż wcześniej wydała dwie płyty, to nie przyniosły jej one upragnionego sukcesu. Dopiero trzecie płyta całkowicie zmieniła jej życie. Zdobyła fanów w Stanach Zjednoczonych i Europie, a właśnie o to walczyła najbardziej. Piosenki promujące płytę „Laundry Service” grała każda rozgłośnia radiowa. A kilka miesięcy później nagrała swój największy przebój „Hips don't lie”. Po tej piosence świat oszalał. A Shakira była już na celowniku. Media chciały dowiedzieć się o niej jak najwięcej, dostawała różne propozycje, które niby miały pomóc jej w rozwinięciu kariery. Wszystkie odrzuciła. Stwierdziła, że sama zapracuje na swój sukces. I udało jej się to.

 

Zaczęła wydawać po dwie płyty rocznie. Jest jedną z najciężej pracujących piosenkarek w świecie muzyki. Sama pisze teksty, komponuje, ciągle jeździ w trasy koncertowe i pracuje nad nowymi płytami. Niemal każdy krążek odniósł sukces, mniejszy lub większy, ale zawsze chętnie słuchano jej muzyki. Jest nie tylko utalentowaną artystką, ale również wybitną tancerką. Taniec to kolejna rzeczy charakterystyczna dla Shakiry. Jej teledyski mają zmysłowy układ choreograficzny. Dobra muzyka i piękne ruchy wystarczą, by być na ustach całego świata. Co ciekawe Shakira ciągle się uczy. Obecnie mówi biegle w pięciu językach: hiszpańskim, angielskim, portugalskim, arabskim i włoskim. W trasy koncertowe bierze ze sobą wykładowców akademickich, by w wolnym czasie uczyli ją nowych rzeczy np. historii państw, które odwiedza.

 

 

Każdego artystę prędzej czy później dopadnie kryzys, tak samo było w przypadku Shakiry. Po tym jak w 2010 roku jej piosenka „Waka Waka” stała się hymnem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Shakira przestała mieć siłę przebicia. Utknęła wśród swoich największych hitów, fani powrócili do jej starych piosenek, zamiast słuchać nowych. Wydawała kolejne utwory, ale przechodziły one bez echa. Sytuacja trochę zmieniła się dzięki piosenkom „Loca”, „Rabiosa”, „Addicted to You”, powróciła na dawne tory sławy. Jednak nadal to nie było to. Zaczęła eksperymentować, weszła we współprace z innymi artystami. Nagrywała piosenki z Rihanną i Pittbulem. Obie szybko stanęły na szczytach list przebojów. Mimo wszystko wiedziała, że taka taktyka nie jest dobra na dłuższą metę i musi zrobić coś innego.

 

Od kilku lat obserwujemy całkowitą zmianę w jej muzyce . Zaczęła śpiewać po hiszpańsku. Tylko i wyłącznie. Nie nagrywa już innych wersji dla jednej piosenki. Muzyka jest zdecydowanie delikatniejsza, ale zachowała w sobie nutkę dawnej Shakiry. Teledyski zmysłowe i piękne, do tego akurat jesteśmy przyczajeni. Chętnie oglądamy jej kilkakrotnie. Od czasu gdy zdecydowała się na taką zmianą, prawie każda jej piosenka staje się hitem. I tak powstały takie utwory jak: „La Bicicleta”, w której śpiewa w duecie z Carlosem Vivesem. W największym przeboju z 2016 roku czyli „Chantaje” również towarzyszy jej męski głos – tym razem Maluma. Trzeba przyznać, ze duety wychodzą jej wyjątkowo dobrze. Dlatego w ostatnim czasie tak często się na nie decyduje. W tym roku zachwyciła nas w piosenkach „Deja vu” i „Me Enamoré”. W maju odbyła się premiera jej najnowszej płyty. Jestem przekonana, że jej nowa piosenka „Perro Fiel” stanie się hitem tegorocznych wakacji.

 

korekta: Monika Mroczek

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska