Muzyczne ewolucje: Miley Cyrus

12/11/2017

 

Od uroczej, słodkiej dziecięcej gwiazdy Disney'a do jednej z najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich wokalistek. Droga do sławy Miley Cyrus była dość kręta i nie zawsze zmierzała w dobrym kierunku. Jak to się stało, że zaszła tak daleko? Poznajcie jej historię.

Miley Cyrus urodziła się w 1992 roku. Jest córką Leticii Finley oraz wokalisty country Billy'ego Raya Cyrusa. Miała bardzo szczęśliwe dzieciństwo i była wyjątkowo mocno związana ze swoją rodziną. W wielu wywiadach rodzice często wspominali, że Miley była bardzo grzecznym i odpowiedzialnym dzieckiem, w dodatku niezwykle religijnym - chodziła do kościoła, a nawet przez długie lata nosiła pierścionek czystości. Interesowała się sztuką i aktorstwem. Jeśli teraz spojrzymy na to, jak potoczyła się kariera Miley, można odnieść wrażenie, że jest zupełnie inną osobą, a nawet swoim przeciwieństwem.

 

Miley Cyrus zasłynęła dzięki popularnemu serialowi dla młodzieży Hannah Montana, który został stworzony na potrzeby stacji Disney Channel. W produkcji była nie tylko główną aktorką, ale również autorką ścieżki dźwiękowej. Występowała tam razem ze swoim ojcem. To właśnie w tym serialu ukazał się wokalny talent młodej amerykanki. Dzięki Hannah Montana stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych nastoletnich gwiazd na świecie. W 2009 roku podpisała kontrakt z Hollywood Records i w tym momencie zaczęła się tworzyć jej solowa kariera. Początkowo nie chciała zrywać z wizerunkiem Hannah, gdyż dzięki niemu się wybiła i starała się jak najwięcej z tego skorzystać, W swoją pierwszą trasę koncertową ruszyła z piosenkami z serialu, a ostatni koncert nosił nawet nazwę „Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds”. Dopiero po jakimś czasie zaczęła odrywać się od wizerunku serialowej gwiazdy. Wydała swój pierwszy niezależny album o nazwie „Breakout”, który w kilka tygodni rozszedł się w nakładzie 1.500.000 egzemplarzy. Zachwycona rosnącą sławą i sukcesem pierwszego albumu zdecydowała nagrać kolejny, trochę inny. Chciała przestać śpiewać dla dzieci, stopniowo budowała coraz to bardziej dojrzałą muzykę. Można to zauważyć w jej kolejnym minialbumie „The Time of Our Lives”. To właśnie z tej płyty pochodzi jej najlepiej sprzedającym się singiel Party in the U.S.A..

 

W 2010 roku rozpoczęły się prace nad czwartą, a zarazem ostatnią serią serialu Hannah Montana. Miley doskonale wiedziała, że nie będzie traktowana poważnie, dopóki nie zerwie z produkcją Disney'a. Nie chciała jednak odchodzić z serialu, zdecydowała się dokończyć to, co zaczęła. Ciągle wcielała się w postać Miley Stewart, a gdzieś na boku tworzyła swoją karierę wokalną. W tym samym czasie wydała swój kolejny album „Can’t Be Tamed”. I wraz z tą płytą zaczęły się kontrowersje. Wideoklip do piosenki promującej album nie przypadł do gustu krytykom i był szeroko komentowany przez media. Miley ubrana była w obcisłe, czarne, skórzane stroje i tańczyła na rurze w wyjątkowo prowokujący sposób. Uznano, że klip faktycznie jest interesujący i godny uwagi, ale zdecydowanie nieodpowiedni dla osoby w jej wieku. Młoda gwiazda miała wówczas 17 lat. Próbowała swoich sił jako aktorka, jednak tak naprawdę żadna jej rola nie była zachwycająca. Wystąpiła w filmach „The Last Song”, „LOL” oraz „Tajna agentka”. Żaden nie przyniósł jej sławy ani uznania, dlatego postanowiła poświęcić się muzyce i zostawić aktorstwo.

 

Po zakończeniu prac nad serią Hannah Montana” Miley diametralnie zmieniła swój wizerunek. Ścięła włosy i pomalowała je na blond. Zaczęła ubierać się seksownie, chwilami nawet wulgarnie. Piosenki, które tworzyła, również się zmieniły. To nie były już te ambitne, wartościowe teksty o podążaniu za marzeniami, walce o siebie. Teraz śpiewała głównie o seksie. Na koncertach wyprawiała rzeczy, o których większość uczestników tych imprez zapewne wolałaby zapomnieć. Na siłę starała się pokazać, jaka jest dorosła i niegrzeczna. Wiele osób z jej otoczenia zgodnie twierdziło, że Miley miała kompleks na punkcie grzecznego wizerunku, jaki stworzył jej Disney. Za wszelką cenę starała się pokazać, że wcale nie jest uroczym i słodkim dzieckiem. Wyszło żenująco, a z roku na rok było coraz gorzej. Jeden skandal z jej udziałem poganiał kolejny. Wszystkie portale plotkarskie i tabloidy rozpisywały się o kolejnych „dokonaniach” Miley, szkoda tylko, że nie były one związane z muzyką. Zamiast szacunku i uznania zyskała kpiny ze strony zarówno internautów i dziennikarzy, jak również innych gwiazd.

 

Historia Miley to głównie opowieść o tym, jak przedwczesna kariera i sława może zniszczyć człowiekowi życie. Uchodziła za rozważną, odpowiedzialną, uroczą i piękną dziewczynę. Co tak bardzo przeszkadzało jej w tym wizerunku? Cena sławy jest ogromna. Większość dziecięcych gwiazd nie umie sobie z nią poradzić i schodzi na złą drogę. Było tak w przypadku aktora Macaulaya Culkina, grającego Kevina McCallistera, Demi Lovato, czy nawet Justina Bibera. Sława, którą przedwcześnie zdobyli, odbiła się na ich dalszej karierze. W przypadku Miley w grę wchodziły jeszcze ogromne pieniądze. Za jeden odcinek Hannah Montana dostawała 15 tys dolarów. W 2011 roku została uznana za najbogatszą nastolatkę Hollywood, a jej majątek oszacowano na 120 milionów dolarów. Trzeba jednak przyznać, że wszystkie kontrowersje, jakie wokół siebie tworzy, zdecydowanie jej się opłaciły. Zdobyła sławę, być może nie taką, o jakiej marzyła. Nie zostanie zapamiętana za kultowe przeboje, szacunek do siebie, skromność czy talent, ale na pewno jeszcze przez wiele lat będzie o niej głośno. W świecie show biznesu ciężko teraz znaleźć kogoś takiego jak Miley, co w pewnym stopniu czyni ją unikatową.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska