Kocie ruchy, czyli co mówi twój kot

 

Właściciele kotów znają te zachowania bardzo dobrze. Zdarzają się jednak, podczas wspólnej egzystencji kota z człowiekiem,  elementy zaskoczenia.  Dlaczego śmieszy nas ugniatanie, denerwuje miauczenie i rozczula zwijanie się w kłębek?

Nie raz zdarza się, że twój kot miauczy błagając Cię, byś otworzył mu drzwi, a gdy to robisz on patrzy na Ciebie. Ty kompletnie nie wiesz o co chodzi, odchodzisz ale sytuacja powtarza się jeszcze kilkanaście razy. Jak to się dzieje, że to nie my posiadamy koty a koty posiadają nas? Te niewinne stworzenia obecnie nie tylko królują w naszych domach, bezczelnie zawłaszczyły sobie też Internet. Te słodkie pyszczki poruszają nasze serca gdy dopada nas chandra. Warto wiedzieć nieco więcej o kociej mowie ciała.

Mruczenie
Powszechnie wiadomo, że jeśli kot mruczy, to jest szczęśliwy. Dodatkowo, jeśli jest drapany pod brodą to już znaczy jedno - Głaszcz, głaszcz a nawet drap mocniej, bo jest mi naprawdę dobrze!
Mruczenie u kotów to nie tylko oznaka zadowolenia. Koty mruczą również wtedy, gdy odczuwają ból lub się stresują oraz gdy wracają do swoich młodych, by je uspokoić.

 

 

Kocie pudełka
Nie od dziś wiadomo, że najlepszą zabawką dla kota jest pudełko. To tam w dużej mierze koty z upodobaniem spędzają swój czas. Dlaczego kawałek tektury to ogromna frajda? Koty czują się w takich miejscach bezpiecznie. Ponadto jest to idealne oderwanie się od świata, ukrycie, zwinięcie w kłębek i zaśnięcie. Pudełka, ciasne szuflady czy inne tego typu miejsca to dla kota dobry relaks i odstresowanie. Dlatego zanim wyrzucisz pudełko po butach pomyśl, czy nie przyda się ono twojemu mruczącemu pupilowi.

 

 

Ocieranie się
Wiadomo, że ocieranie o nogi właściciela nasila się gdy ten majstruje coś w kuchni. To oznacza tylko jedno - zajmij się mną, jestem głodny, zwróć na mnie uwagę. Gdy przychodzisz zmęczony po pracy a twój kot wita Cię ocierając się o Ciebie wskazuje na to, że cieszy się, że Cię widzi. Jednak gdy zauważasz, że w typowy dla kota sposób robi podobnie z meblami i innymi rzeczami w domu wiedz, że twój kot czuje się w domu bezpiecznie i zaznacza w ten sposób swoją przynależność do lokum.

 

 

Koci ogon
Jeśli pies ma w górze ogon i zamaszyście nim macha wiemy, że się cieszy lub że zaprasza nas do zabawy. Niestety, ta zasada nie działa u kotów. Jeśli ogon twojego kota jest na poziomie jego zadka i widzisz, że niespokojnie nim macha oznacza to, że twój kot jest niespokojny i się denerwuje. Jeśli natomiast ogon jest w górze oznacza to przyjazne nastawienie kota ale gdy już w tej samej pozycji ogon jest lekko zakrzywiony w stronę łebka, wtedy twój kot jest skupiony i uważny.  

 


Ugniatanie
Nie raz śmieszyło Cię jak twój kot kładąc się spać, charakterystycznie ugniata łapami kocyk czy poduszkę? Takie zachowanie zostało kotom jeszcze z ich pierwszych dni życia, ponieważ w ten sposób koty ugniatały sutek kotki, by odpowiednio się pożywić.

 

 

Koci grzbiet
Szczególnie ten wygięty wraz z nastroszoną pozą całego ciała skierowaną w kierunku drugiego osobnika. Koty jeżą się w ten sposób przyjmując pozycję obronną, która ma na celu wystraszenie przeciwnika. Dodatkowo ta poza wzmacniana jest pomrukiwaniem czy charakterystycznym burczeniem.

 

 

 

Korekta: Aleksandra Borkowska

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska