Najpopularniejsze mity o psach

 

Miłośnicy psów oraz ich posiadacze są narażeni na wszechobecne mity krążące wokół ich czworonogów. Zdarza się również tak, że i właściciele tkwią w niewiedzy a nawet ulegają tym, mocno zakorzenionym u niektórych ludzi, przekonaniom. Co najczęściej słyszy typowy właściciel psa?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Niestety, człowiek, mimo postępu technicznego i ciągłego dostępu do informacji, nadal niewiele wie o swoim czworonożnym zwierzaku.  Skąd wzięły się te popularne mity, które ciągle istnieją i powielane są przez ludzi lubiących psy? Jest ich naprawdę dużo, a oto najpopularniejsze z nich, na które spojrzysz teraz z przymrużeniem oka i pomożesz innym wrócić na właściwy tor myślenia o swoich pupilach.

1. Czarne podniebienie oznacza agresywnego psa
Tu Cię rozczaruję, nie ma czegoś takiego jak zły genotyp, i nie tylko psy posiadają czarne podniebienie. Jest ono wynikiem jedynie mocnej pigmentacji. Ciemne podniebienie może mieć również najłagodniejsza rasa – labrador. Agresja rodzi się poprzez błędny proces socjalizacyjny i nieprawidłowe wychowanie psa. To samo tyczy się umaszczenia, ciemna maść u psa nie oznacza tego, że jest on niebezpieczny. Wszystkie przekonania i uprzedzenia siedzą w naszej głowie, która kojarzy ciemny, czarny odcień z czymś groźnym. Dlatego czarne podniebienie nie ma nic wspólnego z usposobieniem naszego psa.

 
2. Pies widzi na czarno-biało
Zdziwisz się, ale pies widzi w kolorach a najbardziej intensywnymi, które rozpoznaje są żółty i niebieski. Psy bardzo dobrze widzą również w nocy dzięki wyposażeniu w błonę odblaskową, która umożliwia widzenie nawet przy minimalnym oświetleniu.

 

 


3. Suchy i ciepły nos oznacza chorobę
Uprzedzenie może to być związane z chorobą zwaną „nosówką”. Warto jednak wiedzieć, że normalnym zjawiskiem jest, że pies ma ciepły i suchy nos podczas snu i tuż po przebudzeniu. Suchy nosek może być spowodowany również wysoką temperaturą powietrza. Wbrew pozorom mokry i wilgotny psi nos, nie zawsze oznacza stuprocentowe zdrowie naszego czworonoga.

 

 
4. Tylko szczeniak nauczy się sztuczek i posłuszeństwa
Psy uczą się w każdym wieku. Prawdą jest jedynie to, że „młodziakom” przychodzi to łatwiej. Starszego psa również nauczysz zasad. Wszystko się da, wystarczą chęci, upór i konsekwencja.

 
5. Suczka musi mieć chociażby raz młode przed kastracją
Bzdura! To chyba najpopularniejszy z mitów. Nie ma naukowych dowodów na to, by trzymać się tego stwierdzenia. Psy nie są ludźmi. Kastracja to bardzo przydatna i skuteczna obrona przed „niechcianym” powiększeniem rodziny. Dodatkowo poród wymaga sporego wysiłku i nie ma gwarancji na to, że dla suczki skończy się bez komplikacji.  Powielenie tego typu mitu słyszymy w coraz częściej nagłaśnianych przez media przypadkach: wyrzucane do rzeki szczeniaki, przepełnione schroniska. To właśnie przez tego typu ciemnotę ludzi słyszymy te haniebne informacje. Suka po kastracji nie odczuwa już popędu, staje się bardziej rodzinna i trzyma się domu. Wystarczy odrobina zdrowego rozsądku.


6. Ślina psa to idealny środek na dezynfekcję
Owszem ale dla psa, nie dla człowieka i innego zwierzęcia. To zbrodnia na logicznym myśleniu. Psia mordka wbrew pozorom zawiera bardzo dużo zarazków.

 
7. Pies lubi głaskanie po głowie
Może to Cię zdziwi ale nie lubi! Głaskanie po głowie może być stresujące dla psa. Tulenie, obściskiwanie również nie należy do przyjemności.
Zdecydowanie zdobędziesz zrozumienie u swojego czworonoga i sprawisz mu nie lada radochę, gdy będziesz głaskać go  pod głową, podrapiesz klatkę i brzuch czy za uchem. A gdy twój pies charakterystycznie się nastawia to znaczy, że jego ulubionym miejscem do głaskania są okolice tylu, tuż nad ogonem.

 
8. Pies nie czuje bólu
Kolejna bzdura. Każde zwierzę czuje ból i cierpi na swój sposób gdy dzieje się jemu krzywda. Nie tylko skomlenie to oznaka bólu. Najwięcej można wyczytać z oczu również tych psich a oprócz tego dreszcze, nadmierne ziajanie, przyspieszone tętno czy dziwna ospałość.

 

 
9. Pies ziewa, bo jest zmęczony
Owszem jest to najczęstszy objaw zmęczenia ale nie zawsze. Pies ziewa również gdy jest zaniepokojony lub spięty chce przekazać swoją uległość lub to, że jest nastawiony pokojowo.

 
10. Domowe jedzenie jest czymś dobrym dla psa
Nie! Domowe jedzenie jest dla ludzi a psie jest dla psów. Dokarmianie psów skutkuje otyłością i nie pomaga w wychowaniu czworonożnego. Pies nie może jeść wielu składników, które dla człowieka są zdrowe, ponieważ ma problem z ich przyswajaniem, np. czekolada, rodzynki, surowe ziemniaki.

 

 

Korekta: Justyna.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska