Bécherel, wioska ksiązki

10/09/2019

 

Dla niewtajemniczonych, kilka lat temu zgłoszono istnienie wyjątkowego przedmieścia Bretanii dla miłośników książek. Zwanym jako „La Cité du Livre”, miasto książki: w Bécherel, charakterystycznej średniowiecznej wiosce liczącej około 800 mieszkańców, położonej w departamencie Ille-et-Vilaine, w Bretanii, znajduje się 13 bibliotek.

Aby walczyć z kryzysem w branży tekstylnej, który dotknął region w latach 80., i aby wyleczyć kraj, małe księgarnie z północnej Francji zostały zachęcone do sprzedaży swoich tomów (używanych lub nie) w straganach rozrzuconych po całym kraju. W krótkim czasie, Bécherel stał się pierwszym miastem książki we Francji: obok wszelkiego rodzaju książek, istniały laboratoria segregatorów i kaligrafowie. Rozpoczęły się tradycyjne targi książki, festiwal wielkanocny, i tak zwana „Fureur de lire” (czyli „Furia czytania”). Całe październikowe dni poświęcone książce.

 

Zobacz także: 3 zapomniane francuskie powieści, które warto przeczytać

 

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca trwają targi książki, a podczas Wielkanocy odbywa się prawdziwy festiwal w kraju: wiele straganów, podczas których wielbiciele mogą szukać rzadkich i trudnych do znalezienia dzieł.

Wiosną można uczestniczyć w festiwalu, Wiosna poetów”, zadedykowanym poezji; a także na targach poświęconych językom klasycznym. Podczas gdy w sierpniu świętujemy „Noc książek”.

 

Zobacz także: Romantyczny język – recenzja „Praktycznego kursu języka francuskiego”

Każda z 15 bibliotek ma swoją osobliwość. Na przykład „Port Saint Michel” ma herbaciarnię w środku, lub w „La vache qui lit” można skorzystać z kawiarenki literackiej. Jak nie wspomnieć o „La Chandelle Verte”, która ma fantastyczną średniowieczną strukturę, i nadaje odwiedzającym sugestywną atmosferę historyczną.

 

Aczkolwiek w mieście książki, nie czyta się tylko w księgarniach. Spokoju i ciszy można znaleźć nawet w ogrodzie Thabor: znajdującym się tuż za kościołem Notre Dame de Bécherel,  jest to mały zakątek zielonego raju, w którym najlepiej spędzić czas.

 

Zobacz także: 3 książki... z Paryżem w tle

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska