Linkin Park – najlepsze utwory

20/07/2018

 

W rocznicę śmierci Chestera Benningtona (1976–2017) w kilku miastach na całym świecie odbędzie się #LPMemorial 2018. To specjalne wydarzenie przyciągnie wiernych fanów chcących uczcić pamięć i oddać hołd życiu i twórczości zmarłego wokalisty. W Polsce również będzie okazja uczynić to w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu.

Nie każdy ma jednak możliwość pojechać w wyżej wymienione miejsca. Dlatego wychodzimy z inną inicjatywą: godzina indywidualnego uhonorowania Chestera przy dźwiękach najlepszych utworów Linkin Park. Kluczem do przygotowania niniejszego zestawienia stała się cała lista singli, które dotychczas wydał zespół. W przeciągu 20 lat działalności ich liczba osiągnęła wartość 38 utworów pochodzących z 7 płyt studyjnych, a także z kompilacji i minialbumów. Głównym elementem decydującym o zajmowanej pozycji stała się suma wyświetleń videoklipów na oficjalnym profilu zespołu w popularnym serwisie internetowym YouTube. Do grona najlepszych piosenek zakwalifikowały się te, które odsłuchano i obejrzano ponad 100 milionów razy na dzień 20 lipca 2018 roku w godzinach porannych.

 

Zobacz także: Co dalej z Linkin Park? Rocznica śmierci Chestera Benningtona

 

Najpierw prezentujemy spis singli (wraz z latami wydania i liczbą wyświetleń) niezaklasyfikowanych do czołówki:

  

NAJLEPSZE UTWORY:

 

17. „One more light” (2017)                                       98 267 438 wyświetleń

Piosenka pochodzi z albumu o tym samym tytule i jest jego trzecim singlem wydanym już po śmierci Chestera 3 października 2017 roku. Jej autorami są Mike Shinoda oraz Eg White. Utwór uzyskał nominację za najlepszy rockowy teledysk na 2018 MTV Video Music Awards. Nie uzyskał on wprawdzie stu milionów wyświetleń, ale trudno wyobrazić sobie owe zestawienie bez tego arcydzieła. Co więcej, na uwagę zasługuje fakt, że w ciągu pierwszej doby po opublikowaniu videoklipu obejrzano go ponad 3 miliony razy.

 

 

16. „Papercut” (2001)                                                 108 545 333 wyświetleń

To trzeci singiel pochodzący z debiutanckiego albumu „Hybrid Theory”, wydany 25 września 2001 roku. Chester mianował go swoją ulubioną kompozycją z tego krążka. Utwór został włączony do ścieżki dźwiękowej filmu pt. „Tylko jeden” (ang. „One”). Przez 6 tygodni piosenka utrzymywała się na 14. miejscu UK Singles Chart w 2001 roku.

 

 

15. „Talking to myself” (2017)                                   111 970 793 wyświetleń

Piosenka jest drugim singlem z siódmej studyjnej płyty pt. „One More Light”, wydanym 25 lipca zeszłego roku. Videoklip miał swoją premierę pięć dni wcześniej. Coś Wam mówi ta data? No właśnie… W ciągu doby po opublikowaniu teledysku i po tym, jak świat obiegła informacja o śmierci Chestera, utwór wyświetlono ponad 10 milionów razy(!).

 

 

14. „Heavy” (feat. Kiiara) (2017)                                120 318 441 wyświetleń

Pierwszym singlem z ostatniej płyty jest kompozycja, którą Linkin Park wykonuje wspólnie z amerykańską piosenkarką, Kiiarą. To jedna z dwóch piosenek zamieszczonych na albumie „One More Light”, której współtwórcą był Chester Bennington. Po raz pierwszy rozbrzmiała 16 lutego 2017 roku. W tamtym momencie nikt nie skupił się na jej przesłaniu, zwracając całą uwagę na zbyt popowy wydźwięk i odejście od stylu charakterystycznego dla zespołu.

 

 

13. „Lost in the echo” (2012)                                     129 996 727 wyświetleń

Utwór ten stał się drugim singlem promującym płytę pt. „Living Things”, wydanym 19 października 2012 roku. Najwyższą pozycją, jaką kompozycja zajęła na liście rockowych piosenek ogłoszoną przez amerykański tygodnik „Billboard”, było 10. miejsce. Natomiast na brytyjskim zestawieniu Official Charts Company w kategorii rock wspięła się maksymalnie na 4. miejsce.

 

 

12. „Somewhere I belong” (2003)                              140 731 038 wyświetleń

Piosenka promowała drugi album grupy pt. „Meteora”. Wydana 17 marca 2003 roku została ogłoszona jego pierwszym singlem. Oparta jest na typowym dla Linkin Park schemacie: rapowane zwrotki przez Mike’a i śpiewany refren przez Chestera. Tekst opowiada o idealnym miejscu każdego człowieka, do którego ten zmierza – o swoim miejscu w świecie.

 

 

11. „Waiting for the end” (2010)                                148 740 663 wyświetleń

To drugi singiel z czwartego studyjnego albumu zatytułowanego „A Thousand Suns”. Został wydany 1 października 2010 roku. Piosenka spotkała się z pozytywnym odbiorem krytyków i odniosła sukces, uzyskując w Stanach Zjednoczonych status platyny (ponad milion sprzedanych egzemplarzy). Na liście rockowych piosenek magazynu „Billboard” osiągnęła 2. miejsce, a w przygotowanym przez ten tygodnik zestawieniu najczęściej granych przez stacje radiowe utworów z gatunku rocka alternatywnego zajęła zaszczytne 1. miejsce.

 

 

10. „The Catalyst” (2010)                                           157 984 444 wyświetleń

Kompozycja ta została wybrana na pierwszy singiel promujący krążek „A Thousand Suns” i jako taka opublikowana 2 sierpnia 2010 roku. Jest uznawana za jeden z najbardziej mrocznych utworów Linkin Park pomimo nasycenia elektronicznymi brzmieniami płynącymi z syntezatorów. W Stanach Zjednoczonych osiągnęła status złota (500 tysięcy sprzedanych egzemplarzy), a na listach „Billboardu” dwukrotnie zajęła 1. miejsce (za rockową i za najczęściej puszczaną w rozgłośniach radiowych piosenkę).

 

 

9. „Breaking the habit” (2004)                                   180 197 166 wyświetleń

Utwór ten znajduje się na albumie pt. „Meteora” i jest on ostatnim, piątym singlem pochodzącym z tej płyty. Został wydany 14 czerwca 2004 roku. Na próżno szukać w nim dźwięków gitar elektrycznych i rapowanych przez Mike’a partii. Piosenka również zdobyła status złota w Stanach Zjednoczonych oraz zajęła tamże 1. miejsce na liście najbardziej popularnych kompozycji muzyki alternatywnej według magazynu „Billboard”. Za powstanie videoklipu odpowiada japońskie studio anime – Gonzo.

 

 

8. „Burn it down” (2012)                                            208 208 258 wyświetleń

To pierwszy singiel promujący płytę „Living Things”, wydany 16 kwietnia 2012 roku. Za milion sprzedanych egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych otrzymał status złota. Na tygodniowych listach przebojów kompozycja osiągnęła 1. miejsce w takich krajach jak: Wielka Brytania, Luksemburg, Polska; a 2. miejsce w Kanadzie i Niemczech. W notowaniach czasopisma „Billboard” zajęła 1. miejsca w kategoriach najlepszy rockowy i najbardziej popularny utwór muzyki alternatywnej.

 

 

7. „Faint” (2003)                                                          208 351 964 wyświetleń

Piosenka pochodzi z albumu „Meteora” i stanowi jego drugi singiel, zostając wydana w tej formie 9 czerwca 2003 roku. W Wielkiej Brytanii osiągnęła status srebra (200 tysięcy sprzedanych egzemplarzy), a w Stanach Zjednoczonych status platyny (milion sprzedanych egzemplarzy). Na utworzonej przez magazyn „Billboard” liście 40 najczęściej granych utworów w alternatywnych i nowoczesnych rockowych stacjach radiowych uplasowała się na 1. miejscu.

 

 

6. „Crawling” (2001)                                                   218 001 258 wyświetleń

Kompozycja została wybrana na drugi singiel promujący krążek „Hybrid Theory” i wydana w tym charakterze 1 marca 2001 roku. Zdobyła nagrodę Grammy za najlepsze hardrockowe wykonanie rok później. Wprawdzie na listach przebojów nie dobrnęła do 1. miejsca, to jednak za liczbę sprzedanych egzemplarzy cieszy się w Wielkiej Brytanii statusem srebra, a w Stanach Zjednoczonych złota.

 

 

5. „Castle of glass” (2013)                                           332 645 185 wyświetleń

Utwór ten można odnaleźć na „Living Things”. 2 lutego 2013 roku wydano go jako czwarty singiel tego albumu. Dodatkowo w grudniu wcześniejszego roku piosenka promowała grę komputerową „Medal of Honor: Warfighter”. Została także dedykowana ulubionemu filmowi Chestera z 2009 roku pt. „W imieniu armii” (ang. „The Messenger”). W Austrii otrzymała status złota (15 tysięcy sprzedanych egzemplarzy), a w Szwajcarii, Włoszech i Niemczech status platyny.

 

 

4. „What I’ve done” (2007)                                         354 754 416 wyświetleń

To pierwszy singiel z płyty „Minutes to Midnight”, którego radiowa premiera odbyła się 1 kwietnia 2007 roku, a w wersji CD został wydany ostatniego dnia tego miesiąca. Kompozycja znalazła się także na soundtracku do filmu „Transformers”. W Polsce i Finlandii sięgnęła po 1. miejsce na listach przebojów, podobnie według magazynu „Billboard” w kategorii piosenki muzyki alternatywnej. W Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Japonii i Niemczech zdobyła status złota, we Włoszech platyny, a w Stanach Zjednoczonych aż pięciokrotnej platyny (za 5 milionów sprzedanych egzemplarzy).

 

 

3. „New divide” (2009)                                                365 567 596 wyświetleń

Utwór został skomponowany przez Linkin Park na potrzeby filmu „Transformers: Zemsta upadłych” i nie znajduje się na żadnym albumie studyjnym. W formie singla wydano go 18 maja 2009 roku. Na listach tygodnika „Billboard” zajęła 1. miejsca w kategoriach najlepsza rockowa i najbardziej popularna piosenka muzyki alternatywnej. W Japonii oraz Niemczech osiągnęła status złota; w Wielkiej Brytanii srebra; w Nowej Zelandii, Australii i Kanadzie platyny, a w Stanach Zjednoczonych potrójnej platyny.

 

 

2. „In the end” (2001)                                                  576 588 599 wyświetleń

Znacząco w tyle niniejszego zestawienia pozostawił całą resztę utworów Linkin Park ten czwarty singiel pochodzący z debiutanckiego albumu „Hybrid Theory”. Został wydany 9 października 2001 roku i szybko stał się najbardziej rozpoznawalną kompozycją zespołu. Na listach przebojów w Polsce, Brazylii i Stanach Zjednoczonych piosenka sięgnęła pierwszego miejsca. W Nowej Zelandii i Australii za liczbę sprzedanych egzemplarzy pokryła się złotem, w Wielkiej Brytanii platyną, we Włoszech podwójną platyną, a w ojczystym kraju zespołu powtórzyła ten sukces aż czterokrotnie.

 

 

1. „Numb” (2003)                                                         901 922 037 wyświetleń

Bezsprzecznie i z ogromną przewagą wyświetleń pokonał konkurencję ten trzeci singiel z albumu „Meteora” wydany 8 września 2003 roku. W następnym roku teledysk do tego utworu wygrał MuchMusic Video Awards w kategorii najlepszej międzynarodowej grupy. Kompozycja wiele tygodni zajmowała zasłużone pierwsze miejsce na liście przebojów magazynu „Billboard” za najbardziej popularną piosenkę muzyki alternatywnej. W Australii i Kanadzie pokryła się złotem, W Wielkiej Brytanii oraz Nowej Zelandii platyną, we Włoszech podwójną platyną, a w samych Stanach Zjednoczonych powtórzyła sukces „In the end” (ponad 4 miliony sprzedanych egzemplarzy).

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska