Lee Seung-U „Prywatne życie roślin” [RECENZJA]

 

Czasem o tym, jak potoczą się nasze dalsze losy, decyduje jedna pochopna decyzja. Jedno wypowiedziane pod wpływem emocji zdanie, jeden nieprzemyślany czyn. 

Tytuł „Prywatne życie roślin” na pierwszy rzut oka przywodzi nam na myśl kolejną lekturę z zakresu nauk przyrodniczych. Nic bardziej mylnego - jest to kolejna po „Wegetariance” próba spojrzenia w zakamarki ludzkiej psychiki z roślinnym motywem w tle. Samo opowiedzenie fabuły jest w tym wypadku o tyle problematyczne, że - zwłaszcza na początku - trudno rozeznać gdzie znajduje się granica pomiędzy rzeczywistością, a światem wykreowanym przez samego głównego bohatera. Gi-hyeon, bo o nim mowa, zmuszony jest na co dzień zapewniać należytą opiekę niepełnosprawnemu bratu.

 

Tutaj właśnie na pierwszy plan wysuwa się relacja na linii człowiek-roślina. Bohater nad wyraz często otacza się roślinami właśnie, a także obserwuje ich zachowania. Szczególnie ważne okazują się tutaj drzewa takie jak jesion, sosna, styrak japoński i palma. W kontekście symbolicznym są to gatunki drzew, które gromadzą w sobie ludzkie marzenia oraz ukryte pragnienia. Na kartach powieści sosna i styrak oplatają się wzajemnie - zupełnie jak zatraceni w sobie kochankowie. Jest to dobre wprowadzenie do kolejnego wątku powieści, jakim jest głęboko siedzące w nas pragnienie miłości.

 

Gi-hyeon każdego dnia musi mierzyć się z faktem, że pośrednio to on  przyczynił się do tego, co stało się z jego bratem, a wszystko przez szczenięca chęć posiadania przy sobie kogoś wyjątkowego. Szybko jednak uczy się, że raz wyrządzonych krzywd nie można tak łatwo naprawić. O ile łatwiej byłoby stać się drzewem, jesionem statecznie spoglądającym na swe otoczenie przez dziesiątki lat. Jednakże człowiek nigdy nie będzie w stanie uwolnić się od swoich pierwotnych popędów. Dlatego też struktura tej powieści podobna jest do struktury liści - po ich wewnętrznej stronie znajduje się mnóstwo otworów. I tylko od nas zależy jak wiele uda nam się zrozumieć.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska