Kultowe seriale z lat 90., które każdy zna i pamięta

 

Te seriale każdy z nas pamięta. Czołowe postaci i ich dialogi, popularne teksty i ulubione sceny, do dzisiaj budzą  uśmiech na twarzy. Mało tego, w internetowym świecie odżyły na nowo, codziennie trafia do nas spora porcja memów przedstawiająca kultowych bohaterów w scenach, które bardzo dobrze znamy.

Seriale lat 90 to charakterystyczna fabuła pełna kuriozalnych splotów akcji. Każdy z nas niewątpliwie ma swoje ulubione „tasiemce”, które wspomina z sentymentem. Sprawdź, czy w tym zestawieniu nie brakuje twoich propozycji.

 

Miodowe lata


Serial, który jednocześnie wyreżyserowany został jako spektakl teatralny, wzorowany był na amerykańskim sitcomie – The Honeymooners. Perypetie dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw i ich sąsiadów przy ulicy Wolskiej to zlepek niecodziennych przygód. Karol Krawczyk i Tadzio Norek to duet idealny. Widzowie pokochali niedocenionego motorniczego i spełnionego kanalarza oraz ich żony, Alinę i Dankę, Mamusię, Kurskiego czy „Kłapouszka i Tygryska”. Przezabawne dialogi, gesty i kreacja bohaterów zarówno pierwszoplanowych jak i epizodycznych sprawiały, że z odcinka na odcinek śmiechom nie było końca. Wielkie brawa dla aktorów takich jak Cezary Żak, Artuś Barciś, Agnieszka Pilaszewska (później też Katarzyna Żak), Dorota Chotecka za niezapomniane momenty w Miodowych latach. Przyjaźń głównych bohaterów, która przechodziła wzloty i upadki, oraz komiczne sytuacje i absurdalne okoliczności, w których znajdowali się Krawczykowie i Norkowie, nieraz rozbawiały widzów do łez.

 

 

13 Posterunek


Ten serial jest polskim sitcomem wyreżyserowanym przez Macieja Ślesickiego. Grupa pozytywnie pokręconych policjantów urzędujących na 13 Posterunku, gdzie wszystko się może zdarzyć. Kto z nas nie chciałby się tam znaleźć? Co odcinek byliśmy świadkami niedorzecznych incydentów oraz zabawnych akcji, które odgrywali główni bohaterowi: Cezary Cezary, Kasia, Komendant, Stępień, Zofia, starszy posterunkowy „Luksus” i Arnie. Do dziś pamiętamy piosenkę z jednego z odcinków: „Czarek, Czarek, Czarek, głowa do góry, pistolet na wodę włóż do kabury. Dobrze pamiętamy perypetie i problemy bohaterów odwiedzających absurdalny, nie bez powodu odznaczony numerem „13”, posterunek. Marek Perepeczko świetnie wcielił się w rolę komendanta i wraz z serialowym psem Pershingiem stworzyli zgrany, zabawny duet. Cezary Pazura, Aleksandra Woźniak, Marek Walczewski, Ewa Szykulska oraz Piotr Zelt również czynili ten serial cudacznie komicznym.   

 

 

Czarodziejki/Charmed


Charmed to popularny serial opowiadający o trzech z pozoru normalnych siostrach. Dziewczyny, tuż po przeprowadzce do rodzinnej posiadłości w San Francisco, odkrywają swoje magiczne zdolności dzięki Księdze Cieni, umieszczonej na strychu. Od tej pory Phoebe, Prue (później Paige) oraz Piper codziennie walczą ze złem. Te trzy urocze czarownice oraz ich duch światłości podbiły serca widzów na dobre. Oprócz  zmagań z demonami i innymi siłami zła byliśmy świadkiem ich codziennych problemów. Nie raz zazdrościliśmy siostrom ich magicznych mocy oraz determinacji w rozwiązywaniu życiowych trudności. Czarodziejkizdobyły naszą sympatię, a gdy musieliśmy się pożegnać z jedną z nich (Prue), aż trudno było uwierzyć w to, że serial utrzyma wcześniejszy poziom. Jak się szybko okazało zmiana jednej z sióstr była również ciekawym rozwojem akcji i rozpoczęciem nowych równie interesujących wątków. Aktorki: Holly Marie Combs, Alyssa Milano, Shannen Doherty, później też Rose McGowan znakomicie odgrywały swoje role. Największą metamorfozę przeszła Alyssa Milano (serialowa Phoebe), która w każdej z serii (a było ich aż 8) zaskakiwała widzów swoim wyglądem.

 

Gęsia skórka/Goosebumps

 


Gęsia skórka to fantastyczny, mrożący krew w żyłach serial młodzieżowy, który powstał na podstawie serii książek R. L. Stine’a. Każdy z odcinków to inna przygoda pełna strachu, mrocznych tajemnic i sekretów. Gęsia skórka” to zbiór przerażających opowiadań. Co epizod byliśmy świadkami innej upiornej historii. Ten genialny serial na pewno pozostał w pamięci wielu osób. Wspomnienia, które wracają na myśl o nim, a nawet o samym tytule Gęsia skórka, budzą przeróżne emocje. Jeśli porównamy ten serial z dzisiejszymi telewizyjnymi propozycjami dla młodzieży, Gęsia skórka, czy podobny Czy boisz się ciemności, nie mają sobie równych. Były fantastyczne w każdym calu, muzyka z czołówki nadal budzi grozę i sprawia, ze ma się ciarki na całym ciele.

 

Szkoła złamanych serc/Heartbreak High


Popularny australijski serial młodzieżowy opowiadający o rozterkach licealistów jednej ze szkół znajdującej się w dzielnicy Sydney. Różni ludzie oraz problemy, z którymi borykają się uczniowie, to splot niecodziennych historii, które mają miejsce w popularnej szkole złamanych serc. To właśnie w tym czasie młodzież zadaje sobie najwięcej pytań i w serialu co odcinek głośno wybrzmiewa skandaliczne zachowanie licealistów oraz dylematy, którym są poddani. Emocje, które buzowały w młodzieży, łamane zakazy oraz bunty, to tylko przykrywka dla niezwykle wrażliwych młodych ludzi. Szkoła złamanych serc to serial o miłości, arogancji, buncie, przyjaźni i niezrozumieniu. Jest to też bardzo dobry przykład na odpowiedź środowiska młodzieżowego nie zawsze mogącego odnaleźć się we współczesnym świecie.


Maszyna zmian

 

Maszyna zmian to kultowy polski serial dla dzieci i młodzieży wyreżyserowany przez Andrzeja Moleszkę. Sześcioro dzieci pod opieką Filipa i Anny trafia do sanatorium dla alergików, gdzie napotykają na tajemne przejście do piwnicy, w której znajduje się magiczne urządzenie. Jak się później okazuje jest to tytułowa maszyna zmian, która może zmienić wszystko i wszystkich w coś, czego nie można przewidzieć. Każdy eksperyment i metamorfoza trwa do godziny 21:00. Jako pierwszy królikiem doświadczalnym staje się Filip – opiekun dzieci. Z odcinka na odcinek byliśmy świadkami ciekawych i porywających akcji. Odcinki takie jak Baletnica, Sobowtór, Słodkie mandarynki oraz wiele innych to pełna humoru i zaskakująca fabuła. Maszyna zmian była serialem, na który czekało się z niecierpliwością przed telewizorem. To niewątpliwie bardzo dobry polski serial dla dzieci i młodzieży lat 90, który doczekał się zaledwie dwóch serii z czego pierwsza liczyła siedem odcinków a druga jedynie pięć. Niewątpliwie warto było doświadczyć chociażby tych kilku przygód z Maszyną zmian i jej bohaterami.


 

Moda na sukces/The Bold and the Beautiful


Moda na sukces to niewątpliwie numer jeden kultowych seriali oraz idealny przykład opery mydlanej. Ten amerykański serial i perypetie rodziny Forresterów zna każdy. Dom mody Forrester Creations prowadzony przez Erica Forrestera i jego żonę Stephanie w Los Angeles to prestiżowe miejsce, odnoszące sukcesy. Co ciekawe serial premierę miał w roku 1987 a w Polsce dopiero w 1994 r. Czołówkę z tego serialu zanuci chyba każdy napotkany przechodzień.  Główni bohaterowie, oprócz czołowej pary Forresterów, tacy jak Ridge, Thorn, Kristen, Felicia ale też Sally Spectra, Brooke, Taylor i wielu, wielu innych to zlepek zawiłych wątków, ciekawych historii i romansów, które czynią tez serial rozpoznawalnym. Moda na sukces emisję miała aż w 100 krajach, nic dziwnego, że serial stał się na tyle popularny, by zostać wpisanym w księdze rekordów Guinnessa.  

 

 

 

Korekta: Katarzyna Leszczyńska

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska