Koronawirus uderzył w rynek lotniczy

08/03/2020

 

Negatywne skutki pojawienia się nowego wirusa najszybciej odczuł rynek lotniczy. Połączenia z Chinami zaczęły zawieszać linie lotnicze z całego świata. Po przeniesieniu się wirusa do Włoch wiele połączeń lotniczych odwołano.  Liczba biletów zarezerwowanych z całego świata do Europy spadła o 79% w ostatnim tygodniu lutego.

W początkowym okresie rozprzestrzeniania się koronawirusa (wirusa SARS-Cov-2) w Chinach, a następnie w innych krajach azjatyckich ograniczone zostały możliwości podróżowania transportem lotniczym. Największe linie lotnicze rozpoczęły zawieszać połączenia do Chin, a po przeniesieniu wirusa do Europy, także do Włoch. Pierwsze połączenia odwołali WizzAir, Rynair oraz LOT.

 

Ograniczenie lotów było spowodowane przede wszystkim kwestiami bezpieczeństwa, a nie realnym wzrostem zachorowań. Początkowo, loty do Chin i Korei zawieszano w związku z dbaniem o bezpieczeństwo obywateli tych państw, oraz potencjalnych podróżujących do nich. Odnośnie do ograniczenia liczby lotów do Włoch, było to spowodowane odnotowaniem pierwszych zachorowań na COVID, chorobę wywołaną wirusem SARS-Cov-2. Pierwsze doniesienia o zarażonych we Włoszech spowodowały spadek popytu. Ludzie w obawie przed chorobą przestali podróżować, co jest bardzo niekorzystnym sygnałem dla branży.

 

Wybuch koronawirusa w ostatnich tygodniach lutego spowodował spadek rezerwacji biletów lotniczych do Europy. Rezerwacje z Ameryki Północnej i Południowej przy lotach międzykontynentalnych spadły o 68,1%, z Azji i Pacyfiku o 114,2%, a z Afryki i Bliskiego Wschodu o 49,9%, jak podaje raport Frowardkeys, zawierający analizę ponad 17 milionów i 7 milionów wyszukiwań lotów na całym świecie każdego dnia.

 

Zdaniem analityków, liczba odwołanych lotów do Włoch w ostatnim tygodniu lutego, przekroczyła liczbę nowych rezerwacji. Do północnego regionu kraju, wiele linii lotniczych m.in. Brussels Airlines, zaprzestało lub ograniczyło loty. W związku ze spadkiem popytu na bilety, niektóre linie lotnicze - w tym LOT - wprowadziły mniejsze samoloty na trasy do Włoch.

 

Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) poinformowało, że jak podały niektóre linie lotnicze, ponad połowa pasażerów nie zjawiała się na lotnisku przed planowanymi lotami. Stowarzyszenie zanotowało także, że pasażerowie anulowali wiele rezerwacji oraz złożyli wiele próśb dotyczących zwrotu kosztów podróży. Z najnowszych analiz IATA branża lotnicza w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem może stracić od 63 do 113 miliardów dolarów.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska