Koronawirus – co powinniśmy wiedzieć?

 

Koronawirus z Wuhan rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Dotarł w końcu do Polski i nie oszczędza żadnej osoby. Wirus został już sklasyfikowany jako pandemia, co oznacza, że rozprzestrzenił się w różnych środowiskach na bardzo dużym obszarze globu ziemskiego. Podjęto szczególne środki ostrożności, aby zapobiec jego dalszemu rozprzestrzenianiu się, jednak to właśnie od nas zależy, czy dostosujemy się do wszystkich wytycznych. Ten okres jest bardzo stresujący, ale w pierwszej kolejności musimy myśleć o zdrowiu najbliższych nam osób.

Czym są koronawirusy?

 

Koronawirusy to wirusy, które są chorobami zwierzęcymi, a więc mogą zarażać niektóre zwierzęta i przenosić się z jednego na drugiego osobnika. W ostatnich miesiącach bardzo duża liczba ludzi umarła z powodu zarażenia koronawirusem. Uważa się, że najbardziej podatne są na nie starsze osoby, które ze względu na swój wiek mają obniżony układ odpornościowy, ale również dzieci i osoby, które borykają się z przewlekłymi chorobami m.in. chorym sercem, drogami oddechowymi oraz nadciśnieniem. Do grona koronawirusów należą rzadkie szczepy, na które nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki np. koronawirusa z Wuhan (2019-nCoV), zespołu ostrego oddechu (SARS), a także zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS). Wiele z koronawirusów nieuchronnie prowadzi do śmierci. Koronawirus otrzymał swoją nazwę od charakterystycznej „korony” cukrowych białek, które wystają z otoczki otaczającej cząsteczkę. Koronawirusy wywołują różne objawy u ludzi, są to np. przeziębienie czy problemy z górnymi drogami oddechowymi (katar i ból gardła). W tym czasie zwróćmy więc uwagę na to, aby ograniczyć kontakt z osobami, które przebywały za granicą i powróciły do kraju.

Źródło: pixabay.com

 

Koronawirus jest urzeczywistnieniem filmów katastroficznych

 

Ten gatunek nie jest zdecydowanie rozrywką dla każdej osoby. Z całą pewnością każdy z was choć raz miał do czynienia z filmami katastroficznymi, w których bohaterowie zmagają się z klęskami żywiołowymi lub gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Reżyserzy filmowi coraz częściej ukazują starcie człowieka z jego własnymi słabościami oraz głupotą, która doprowadziła do rozprzestrzenienia się jakiejś zaraźliwej choroby. Mimo że takie filmy to zapierające dech w piersiach widowiska, każdy widz pragnie oglądać takie wydarzenia jedynie na ekranie telewizora. Motyw walki głównego bohatera jest niezwykle ważny, ponieważ kibicujemy mu podczas kolejnych zmaganiach. Takie filmy pokazują również, jak powinniśmy się zachować podczas sytuacji stresowych m.in. jak możemy udzielić Pierwszej Pomocy poszkodowanej osobie. Jednak filmy katastroficzne oglądamy przede wszystkim dla emocji, aby rozładować cały ładunek emocjonalny, które nagromadziliśmy podczas całego dnia.

 

Zobacz także: Prokrastynacja, czyli zrobię to jutro

 

Koronawirus sparaliżował cały świat

 

Koronawirus jest na tyle niebezpieczny, że pozostanie w domu jest najlepszą decyzją, aby nie wystawić na próbę naszego i bliskich zdrowia. Ten czas powinniśmy więc wykorzystać na to, aby jak najlepiej spędzić czas ze swoją rodziną. Może gdzieś na regale są pokryte kurzem stare planszówki? Może masz odłożone na bok książki, które miałeś przeczytać kilka miesięcy temu? A może masz młodsze rodzeństwo, które ma sporo prac domowych i potrzebuje pomocy w przerobieniu materiału? Wolny czas powinniśmy spożytkować jak najlepiej! Pomagajmy sobie w tym trudnym okresie i zwracajmy uwagę na to, czy ktoś przypadkiem nie potrzebuje naszej pomocy. Jeśli obok nas mieszkają starsze osoby, które ze względu na swój wiek nie mogą wyjść z domu, możemy im pomóc, kupując najpotrzebniejsze produkty. Jeśli natomiast w wyjątkowych sytuacjach jesteście w centrum miasta, zwracajcie uwagę na to, czy w naszym otoczeniu nie ma dzieci oraz młodzieży.

Źródło: pixabay.com

 

Koronawirus nikogo nie oszczędza

 

Koronawirus rozprzestrzenił się już na całym świecie, co doprowadziło do tego, że każdy nasz wyjazd może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Koronawirus nie spogląda na to, czy jesteśmy młodymi, starymi i przeciętnymi obywatelami czy bogatymi, wpływowymi i znanymi ludźmi, atakuje każdego, kto miał kontakt z zarażoną osobą. Z każdym dniem przybywa coraz więcej osób, które dowiadują się o zarażeniu koronawirusem. Niestety zostają oni odizolowaniu od rodziny, znajomych i społeczeństwa, aby nie doprowadzić do ich zarażenia. Osobami zarażonymi są zarówno znani aktorzy, w tym m.in. Tom Hanks oraz jego żona, polski piłkarz Bartosz Bereszyński, jak i dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych – Jarosław Mika. Ponadto wiele osób znajduje się w kwarantannie domowej, która ma charakter profilaktyczny. Dotyczy ona osób, u których nie wykryto jeszcze żadnych objawów koronawirusa, ale ze względu na potencjalne nosicielstwo wirusa, powinny zostać w domu.

 

Zobacz także: W jaki sposób możemy dbać o swój organizm?

 

Koronawirus pokazał jacy jesteśmy bezsilni

 

Im więcej dociera do nas informacji o koronawirusie, tym bardziej reagujemy nerwowo. Najlepszym tego przykładem są robione przez Polaków zakupy w supermarketach. Polacy wpadli w panikę z obawy przed epidemią, wykupując do cna większość półek znajdujących się w supermarketach. Niektórzy muszą stać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut w kolejkach, aby kupić sobie np. mięso. W głównej mierze najbardziej schodzą tzw. produkty suche, czyli np. makarony, ryż i inne produkty, które mają długą datę przydatności do spożycia. Na dodatek oprócz żywności, na masową skale są wykupowane produkty dezynfekujące dłonie oraz maseczki ochronne. Na epidemii koronawirusa „zyskują” przede wszystkim sklepy internetowe. Obroty wzrosły w przypadku zakupów online nawet o kilkadziesiąt procent, ponieważ bardzo dużo osób z Europy zostało zmuszonych do pozostania w domach. Pamiętajmy jednak o tym, że inne osoby również są w potrzebie i tak samo, jak my chciałyby zakupić najważniejsze produkty. Pozwólmy im to zrobić, robiąc rozsądne zakupy.

Źródło: pixabay.com

 

Koronawirus doprowadził do zamknięcia wielu instytucji i placówek

 

Najważniejsi politycy podjęli decyzję o zamknięciu do odwołania szkół, uczelni wyższych oraz instytucji kulturalnych, w tym m.in. kin, teatrów, muzeów, ale także restauracji, kawiarni i barów. Wraz z zamknięciem tych miejsc, wiele osób straciło pracę, a inni możliwość sprawnego przygotowania się do najważniejszych egzaminów w swoim życiu. Całe szczęście, że niektóre zajęcia mogą być prowadzone zdalnie i w ten sposób, wiele uczniów i studentów może na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę z danego zakresu tematycznego. Wykładowcy powinni jednak zwrócić uwagę na to, aby zachęcić takie osoby do nauki, ponieważ wolny czas może demotywować niektóre osoby do nauki. Natomiast uczniowie i studenci powinny również zatroszczyć się o to, aby nie spędzić przed komputerami i laptopami sporo godzin. Spędźcie ten czas również ze swoimi bliskimi! Jeśli znajdziecie odrobinę czasu, zawsze możecie podzielić się swoją wiedzą z młodszym rodzeństwem czy udzielić przed Internet korepetycji, które pozwolą niektórym osobom przyswoić najważniejsze informacje.

 

Zobacz także: Czego się boimy? Oko w oko ze strachem

 

Koronawirus uniemożliwia wiernym pójście do kościoła

 

Czy w tym czasie, powinniśmy zostać w domu i nie pójść na niedzielną Mszę Świętą? Zdania są podzielone, a wśród wiernych już nastąpiły podziały – na tych, dla których zdrowie jest najważniejsze i wyrażają zgodę na pozostanie w domu, a także na tych, dla których wiara jest najważniejsza i w miarę swoich możliwości chcą uczestniczyć w nabożeństwach. To wierny rozstrzyga w swoim sumieniu, czy powinien, chce wziąć udział w nabożeństwie. Nie ma również odgórnego nakazu, aby każdy wierny powinien wziąć udział w Mszy Świętej. Jeśli boimy się zarażenia koronawirusem, ten czas możemy wykorzystać na modlitwę, rachunek sumienia, posłuchanie lub obejrzenie transmisji Mszy Świętej itp. W tym czasie gdy nie możesz przystąpić do komunii sakramentalnej, w każdej chwili możemy wzmocnić się komunią duchową. Czym jest komunia duchowa? Jest to akt duchowy, poprzez który każdy, kto nie może przyjąć Komunii Świętej fizycznie, wzbudza w sobie wolę jej przyjęcia w duchu i w ten sposób jednoczy się z Bogiem tak, jak to czynimy przystępując do Stołu Pańskiego w czasie Eucharystii. Jest to praktyka zalecana przez wielu świętych oraz Kościół. Należy pamiętać, aby przed przyjęciem Komunii Świętej duchowo wzbudzić w sobie żal za grzechy, postanowienie pracy nad sobą, oraz silną chęć zjednoczenia się z Bogiem.

Źródło: pixabay.com

 

Koronawirus stał się nowym źródłem dochodów dla oszustów

 

Zdrowie ludzie jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych wartości w naszym życiu, dlatego tak bardzo je doceniamy, gdy stajemy w obliczu choroby. Niestety wiele osób postanowiło się na nim wzbogacić, czego oszuści chcą się zbogacić na nieszczęściu drugiej osoby i z tego względu podają się za funkcjonariuszy policji. Wiele firm nie nadąża z produkcją kolejnych produktów, a jeśli już takie rzeczy znajdują się w magazynie, ich cena jest na tyle wygórowana, że przewyższa pierwotną cenę o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent. Czy ludzie powinni zakupić takie produkty? Niektórzy nie mają innego wyjścia, ponieważ większą uwagę przykładają do swojego zdrowia, niż ceny, która została zaproponowana przez sprzedawcę. W tym czasie powinniśmy jednak pomagać sobie nawzajem, ponieważ jest to jeden z elementów integrujących grupę społeczną.

 

Zobacz także: Hashimoto – podstępna choroba XXI wieku? Wszystko co musisz o niej wiedzieć

 

Mam nadzieję, że w następnych tygodniach ilość zarażonych gwałtownie zmaleje, a każdy z nas będzie mógł swobodnie poruszać się po mieście, tak jak było to wcześniej. Koronawirus jest dla nas sporym wyzwaniem, dlatego każdy z nas powinien dołożyć wszelkich starań, aby zapobiec jego dalszemu rozprzestrzenianiu się. Zdrowy rozsądek musi stać się naszym sprzymierzeńcem w walce przeciwko koronawirusowi.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska