Kolorowanki dla dorosłych – dlaczego stały się tak bardzo popularne?

 

Z całą pewnością każdy z nas w dzieciństwie wypełniał kolorowanki, rozwijając tym swoje umiejętności artystyczne. Dzięki naszej wyobraźni ulubieni bohaterowie ożywali, a otaczająca ich przyroda kwitła na naszych oczach. Obecnie kolorowanki przeżywają swoją drugą młodość, ponieważ coraz częściej sięgają po nie dorośli. W czym tkwi ich fenomen?

Zdjęcie: Archiwum prywatne Klaudii Stępień

 

1. Kolorowanki są świetnym sposobem na nudę!

 

Nuda może nas dobić w pochmurny dzień, wakacyjny wieczór czy zimowe popołudnie. Dotyka nas także podczas męczącego wykładu na studiach lub w trakcie podróży pociągiem. Najlepszym sposobem na jej zwalczenie mogą być kolorowanki, które posiadają wiele różnorodnych elementów i szczególików. To również oderwanie od rutyny, która coraz częściej nas dotyka. Kolorowanie przywraca spokój i odprężenie. Stworzenie idealnie pomalowanego obrazka może być niezwykle pobudzające. Istnieje możliwość, że czynność ta dla niektórych osób stanie się także pasją, bez której takie osoby nie będą mogły żyć. W każdym z nas może narodzić się prawdziwy artysta, który będzie chciał pokolorować swoimi marzeniami cały świat. Przygoda z kredkami i ołówkami jest również okazją do spędzenia czasu z dziećmi, które zarazimy pasją.

 

2. Kolorowanki podwyższają naszą samoocenę

 

Budowanie naszej osobowości powinniśmy rozpocząć od nas samych. Niskie poczucie naszej wartości wpływa na życie codzienne. Składa się ono z mniejszych i większych sukcesów, dlatego też kolorowanie można obrócić w bardzo pozytywną czynność. Twórcze zamalowywanie potrafi wpłynąć na naszą samoocenę, gdyż każdy końcowy efekt pracy jest jedyny w swoim rodzaju. Nasze kolorowanki są odzwierciedleniem umiejętności, pomysłów oraz pragnień. Finalne dzieło jest potwierdzeniem naszej pracy, gdyż każde ukończenie kolorowanki jest bardzo pracochłonne. Podniesienie samooceny to właściwie podstawowy krok do osiągnięcia własnego szczęścia, akceptacji siebie i zadowolenia z życia. Pewność siebie może także wpłynąć na powstawanie naszych własnych kolorowanek.

 

3. Kolorowanki świetnie odciągają od złych nawyków

 

Jesteś fanem telewizji lub szybko działającego Internetu, a brak dostępu do powiadomień na Facebooku wprawia Ciebie w złość? To oznaka, że należy to jak najszybciej zmienić! W niektórych przypadkach kolorowanki pomagają w radzeniu sobie z naszymi uzależnieniami. Przed snem możemy sięgnąć po kolorowankę i rozwinąć kolejny ułamek zamieszczonej w niej historii. Długotrwałe oglądanie telewizji czy korzystanie z przenośnych, elektronicznych urządzeń powoduje powolne psucie naszego wzroku oraz obniża zawartość melatoniny w naszym mózgu, która jest odpowiedzialna za prawidłowe zasypianie. Odpoczynek w ciągu nocy można również zagwarantować tym, że kolorowanie stanie się naszym wieczornym rytuałem, który będzie bardzo trudny do zastąpienia przez inną czynność.

 Zdjęcie: Archiwum prywatne Klaudii Stępień

 

4. Kolorowanki rozwijają naszą kreatywność i wyobraźnię

 

Na samym początku każdy z nas myśli, że nie posiada wystarczających umiejętności do pomalowania kolorowanki. Powinien być jednak w błędzie! Dobór każdego koloru dla stworzenia idealnego obrazka ma bardzo rozwijający wpływ na naszą kreatywność i wyobraźnię. Regularne kolorowanie rozwija nasze umiejętności artystyczne i wpływa na poprawę zdolności analitycznych. Jeśli nie mamy pomysłu na pomalowanie danego elementu, możemy go zostawić na później lub poeksperymentować z różnymi technikami. Samodzielnie decydowanie o wyborze danego koloru może przynieść super frajdę, w szczególności jeśli kolorujemy wśród innych sympatyków kolorowanek. Na rynku jest wiele różnorodnych produktów, które możemy również dopasować do naszych umiejętności. Zawierają one skomplikowane wzory, postacie lub rośliny.

 

5. Kolorowanki uczą o otaczającej nas rzeczywistości

 

To bardzo ważna cecha, gdyż kolorując poszerzamy naszą wiedzę lub niwelujemy niepotrzebne i niesprawdzone wiadomości. To również istotna informacja dla dzieci, ponieważ młody człowiek uczy się świata fauny i flory, historii danego społeczeństwa bądź uzupełnia swoją wiedzę dotyczącą np. ewolucji i rozwoju dinozaurów. Niektóre kolorowanki posiadają fabułę, dlatego też dopełnianie następnych obrazków umożliwia poznanie zawartych w nich historii. Skończone egzemplarze mogą później służyć dzieciom w poznawaniu świata. Każdy rodzic może przed snem usiąść z dzieckiem i opowiedzieć mu zmyśloną lub dopowiedzianą historię. Ciekawe opowieści w przyjemny sposób budują tożsamość dziecka i rozwijają jego wyobraźnię. Jeśli podopieczny nie zgadza się z Tobą w jakimś elemencie historii, pozwól mu na własne kreowanie jej biegu.

 

6. Kolorowanki redukują nadmiar stresu

 

Wystarczy raz spróbować kolorowania, żeby na własnej skórze przekonać się o jego relaksujących właściwościach. Wypełnianie konturów różnymi kolorami doprowadza do pobudzenia naszych płatów mózgowych. Natomiast dobór barw odwraca naszą uwagę od zbędnych myśli, a więc codziennych obowiązków, pracy oraz wewnętrznych kryzysów. W ten sposób nasza uwaga jest zaprzątnięta przez chęć pomalowania każdego kolejnego elementu kolorowanki - są one bowiem niezwykle uzależniające. Pomalowanie jednego obrazka bardzo często kończy się chęcią rozpoczęcia kolejnego, gdyż nasza ciekawość pozostaje stale niezaspokojona. Redukowanie nadmiaru stresu w przypadku kolorowanek jest bardzo podobne do medytacji, podczas której czujemy się spokojniejsi i uśmiechnięci.

 Zdjęcie: Archiwum prywatne Klaudii Stępień

 

7. Kolorowanki doskonalą naszą koncentrację

 

W życiu przychodzą takie momenty, iż niezbędne są pewne umiejętności, w tym m.in. koncentracja. W szkole nauczyciele zwracają uwagę dzieciom podczas wykonywania pewnych czynności. Koncentracja sprawia młodym ludziom wielką trudności, tym bardziej jeśli są zaabsorbowani jakimiś szalonymi pomysłami lub elektronicznymi gadżetami. Podczas kolorowania dziecko skupia się na obrazie, a pewne jego elementy wymagają precyzji. W dorosłości wiele osób nie potrafi skupić się na swojej czynności, gdyż przez naszą głowę przepływa mnóstwo myśli. Koncentracja jest kluczem do lepszej pamięci i efektywnej nauki. Jej brak staje się coraz większym problemem. Ludzie nie zwracają uwagi na to, jak wygląda ich tryb życia, a więc podejmowane czynności czy spożywane jedzenie.

 

8. Kolorowanki ćwiczą naszą cierpliwość

 

Kolejną zaletą tego hobby jest trening cierpliwości i wytrwałości. Kolorowanki uczą skutecznej organizacji czasu, ponieważ niektóre z nich posiadają mnóstwo szczególików, których nie jesteśmy w stanie dostrzec na pierwszy rzut oka. To również bardzo dobra okazja do zniwelowania naszego stresu, gdyż przenosimy się do świata marzeń i snów. Zyskanie chwili odpoczynku tylko dla siebie pozwala nam odetchnąć i zapomnieć o tym co nas przytłacza. Kolorowanie umożliwia nam również rozwinięcie umiejętności ruchowych, ponieważ niektóre elementy wiją się, wiercą, giną, a także znikają. Kolorowanie jest więc sposobem na ujarzmienie tych wszystkich elementów. Cierpliwość decyduje również o doborze odpowiednich kolorów i odcieni, ponieważ zły humor lub wytrącenie z uwagi może doprowadzić do zniszczenia zamierzonego wcześniej efektu.

 

9. Kolorowanki przywołują miłe wspomnienia z dzieciństwa

 

W dzieciństwie wraz z innymi dziećmi sięgaliśmy po książeczki z obrazkami, w których były umieszczone księżniczki Disneya, dzikie, odległe krainy bądź światy, które musieliśmy odkryć za pomocą łączenia zawartych na stronach kropek. To właśnie wtedy każdy z nas przenosił się do magicznej krainy, która nabierała realności. Także teraz to świetna okazja do przeniesienia się na chwilę do beztroskich czasów dzieciństwa. Pozwala nam to odreagować, gdyż wybranie poszczególnego koloru do wybranej części kolorowanki umożliwia puszczenie wodzów fantazji. Dobór koloru może być podyktowany obecnymi emocjami, porą roku lub chęcią eksperymentowania z barwami. Malowanie dworskiej sukni lub wypełnienie barwami nadmorskich stworzeń może nam przynieść nie lada wyzwanie, gdyż w tym czasie poznajemy nowe kolory.

 Zdjęcie: Archiwum prywatne Klaudii Stępień

 

10. Za pomocą kolorowanek możemy okazać nasze uczucia

 

Kolorowanki to bardzo dobra okazja do pokazania naszych emocji, ponieważ wybierane kolory oraz barwy potrafią odzwierciedlać konkretne uczucia. W ten sposób mamy możliwość dyskretnie pokazać naszym bliskim co czujemy. Kiedy jesteśmy smutni, zaczynamy pokazywać swoje emocje w różny sposób. Niektóre osoby zamykają się w sobie, inne nie potrafią się w pełni uzewnętrznić. Kolorowanie pełni również funkcję terapeutyczną, ponieważ pozwala na twórcze wyrażenie własnej osoby. Ciemne, przygaszone kolory odzwierciedlają stany lękowe, depresję czy smutek, natomiast jaskrawe, jasne barwy mogą pokazywać naszą radość, nadzieję lub szczęście. Podczas takich momentów, kolorowanki stają się świetną okazją do eksperymentowania z barwami. Każda chwila może być pretekstem do twórczego wyrażenia siebie.

 

Kolorowanki są nieodłącznie związane z dzieciństwem, w którym poznawaliśmy świat. Obrazki o różnorodnej tematyce pozwalały nam pozyskać niezbędną wiedzę, która później posłużyła w szkole. Niewątpliwie wpłynęły one na rozwój naszych umiejętności. Kreatywne malowanie obrazków przygotowywało każdego nas do poznawania otaczającej nas rzeczywistości.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska