Psie kolczatki

 

Właściciele psów marzą o tym, by ich pies był poukładany i grzeczny. Wymagań jest sporo i coraz częściej idzie się po linii najmniejszego oporu. Takim przykładem jest stosowanie kolczatek, chociażby przy nauce poprawnego chodzenia psa na smyczy. Jest to sposób kontrowersyjny, budzący skrajne emocje w psim środowisku. Co to jest i dlaczego nie powinno się używać kolczatki?

 

Kolczatka, czyli obroża wykonana najczęściej z metalu, z charakterystycznymi wystającymi pręcikami czy ćwiekami wewnątrz. Jej idea z założenia jest prosta: pomoc właścicielowi w korygowaniu niepożądanych zachowań u psa. Najczęściej jednak posiadacze psów nieumiejętnie korzystają z tego narzędzia, które w ogóle nie powinno ujrzeć światła dziennego.
Poprzez stosowanie kolczatek pies staje się sfrustrowany. Wyobraź sobie, że podczas spaceru Twój pies pociągnie do przodu a obroża, którą ma na sobie, zada mu niewyobrażalny ból.
Owszem, uzyskasz pożądany efekt, ale kosztem zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego Twojego psa. Wystarczy jedno szarpnięcie, a pies naprawdę może nabawić się poważnych kontuzji.

Niestety nieświadomość ludzka w tej kwestii jest naprawdę duża. Wystarczy udać się do sklepu zoologicznego, by tam sprzedawca na problemy na spacerach zalecił właśnie kolczatkę.

 

 

Błędnym jest myślenie, że psia szyja jest mniej podatna na ból i mniej wrażliwa. Nic bardziej mylnego, pod względem anatomii psia szyja przypomina ludzką. Co więcej, kolczatki powinna używać wyłącznie osoba, która posiada doświadczenie w szkoleniu psów, czyli profesjonalista jakim jest np. behawiorysta. I robi to tylko wtedy, kiedy uzna za stosowne.
Kolczatki stosowane przez laików przyniosą odwrotny do zamierzonego skutek, pies może odczuwać nie tyle dyskomfort, co nawet strach.
Skrajną głupotą jest również nakładanie kolczatki psom kolcami na zewnątrz. Podczas zabawy z innymi czworonożnymi może dojść do poważnych skaleczeń i obrażeń innych psów.

 


Świadomość w pozytywnym szkoleniu psów rośnie, ale niestety ciągle słyszymy o właścicielach, którzy nieumiejętnie wychowują swoje psiaki. Być może nie są świadomi, dlatego warto zwrócić uwagę, wytłumaczyć i podzielić się wiedzą na ten temat.

Alternatywą dla kolczatek mogą być chociażby szelki czy obroża uzdowa. Kluczem do sukcesu w prawidłowym wychowaniu psa jest konsekwencja i cierpliwość.

 

 

 

 

Korekta: Olga Miziuk

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska