Kolacja wigilijna dla przyszłej mamy i mamy karmiącej

23/12/2019

 

Kolacja wigilijna dla kobiety w ciąży może być sporym problemem. Na pewno każda z was słyszała, że wiele wigilijnych potraw nie jest wskazanych dla przyszłej mamy. Czy naprawdę nie wolno jeść śledzi? Karpia? Kapusty czy potraw, które zawierają mak? Są na to medyczne dowody czy to tylko mity?

Wpisując w internecie, co można jeść będąc w ciąży podczas wigilii, wyskoczy wam pełna lista potraw zakazanych lub niewskazanych. Podobno nie wolno jeść śledzi, karpia, grzybów, a nawet kapusty. Jednak każdy lekarz powie wam jasno. Nie ma takiej potrawy wigilijnej, która zaszkodziłaby kobiecie w ciąży! Można jeść wszystko!

Nie wolno jeść surowych ryb - co więc ze śledziami?

Faktem jest, że przyszła mama nie może spożywać surowych ryb. Dlatego wigilijny śledź budzi kontrowersje. Jednak podczas wigilii, spożywany śledź nigdy nie jest surowy. Zazwyczaj ta ryba przyrządzana jest w zalewie octowej lub solnej albo po prostu jest smażony. Więc śledzia w tej postaci można śmiało jeść, bez żadnych wyrzutów sumienia.

 

 Fotografia:pinterest.ru


Sałatka warzywna, przez majonez może być groźna.

W trakcie ciąży groźne mogą być jaja w surowej postaci. I potraw, które tak owe zawierają absolutnie jeść nie można. Co w takim razie z majonezem? Można jeść dania, które zawierają majonez, pod jednym warunkiem. Musi być to majonez sklepowy, a nie taki, który sama przyrządza wasza babcia.

 

 Fotografia:pinterest.com


Grzyby i kapusta

Ciężko znaleźć jakiś logiczny powód dla którego, ta potrawa mogła trafić na internetowe listy potraw zakazanych. Grzybów nie powinny spożywać dzieci, które nie ukończył 7 roku życia. Jednak dla przyszłej mamy nie ma żadnych przeciwwskazań. Więc przy wigilijnym stole i będąc w ciąży, możesz jeść kapustę z grzybami w każdej ilości, jak tylko masz na to ochotę.

 

Fotografia:pinterest.ru


Barszcz czerwony i kompot z suszu

Te dania, są wręcz zalecane. Po pierwsze ze względu na swoje zdrowotne właściwości. Ponadto znacznie poprawiają pracę jelit, która u kobiety w ciąży może być zaburzona, przez większy poziom hormonów w organizmie.

 

Fotografia:pinterest.ru 


Mak to „narkotyk”

Gdyby faktycznie tak było, nikt nie mógłby go kupić w sposób legalny. Nie dajcie się sobie wmówić, że potrawy zawierające mak, są niezdrowe i zakazane. Będąc w ciąży, możesz śmiało jeść makowca, kutię czy makaron z makiem. W końcu to jedne z najlepszych wigilijnych deserów!

 

 Fotografia:pinterest.es


Kobieta w ciąży może jeść wszystko, a co z mamą karmiącą?

Będąc mamą karmiącą, pewnie usłyszałaś już pełną listę rzeczy, których nie możesz jeść. Są kobiety, które karmiąc piersią trzymają ścisłą dietę. Tylko drób i pieczywo! Serio. Mitów na temat karmienia piersią jest chyba więcej niż tych na temat ciąży. Karmiąc można jeść wszystko, jednak należy unikać przejadania. Lepiej częściej a mniej. Mleko wytwarzane jest z krwi. Żadna potrawa czy przyprawa nie ma wpływu na jego smak, czy właściwości. Jedyne czego nie wolno to alkohol! Więc jeśli jesteś mamą karmiącą, podczas wigilii nie musisz odmawiać sobie niczego! Pamiętaj jednak by zachować umiar, zdecydowanie unikaj przejedzenia. Ostatnie czego potrzebujesz, to niestrawność i ból żołądka.

 Fotografia:pexels.com

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska