Kilkukrotne laureatki Oscara. Kto zdobył najwięcej statuetek?

 

Oscar jest powszechnie uznawany za najważniejszą nagrodę filmową, którą przyznaje Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej. Pierwsze statuetki zostały rozdane w 1929 roku, a ówczesna gala trwała jedynie 15 minut. W miarę upływu czasu Oscary zyskały miano pożądanych zarówno przez aktorów, jak i twórców filmowych, m.in. reżyserów czy kostiumografów.

Edith Head – zdobywczyni rekordowej ilości amerykańskich nagród

 

Czarodziejka, projektantka, dama… Nie sposób nazwać uroku i dorobku amerykańskiej kostiumograf, która uzyskała najwięcej Oscarów w kategorii najlepsze kostiumy. Edith Head zdobyła aż osiem statuetek, a także najwięcej nominacji w tej kategorii (35). Jej kariera zawodowa trwała 58 lat, w trakcie której zyskała powszechne uznanie oraz wiele znaczących nagród.

 

Artystka ukończyła Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, a stopień magistra otrzymała z języków romańskich w 1920 roku na Uniwersytecie Stanforda. Edith Head nie skupiała się jedynie na projektowaniu kostiumów do filmów. Obok pracy nad filmami pisała dużo artykułów do gazet i magazynów oraz projektowała dla pisma „Vogue”. Organizowała trasy wyjazdowe po całym kraju z pokazami mody Hollywood, umożliwiając tym samym obejrzenie jej sławnych kreacji filmowych. Projektantka kostiumów ubierała wszystkie sławne aktorki „Złotej ery Hollywood” – Ingrid Bergman, Bette Davies, Jane Fondę, Sofię Loren, Shirley McLaine, Marilyn Monroe czy Elisabeth Taylor. Artystka była również odpowiedzialna za ikoniczne wizerunki Audrey Hepburn i Grace Kelly. Stworzyła kreacje do „Śniadania u Tiffany'ego”, „Rzymskich wakacji”, „Sabriny” czy „Portu lotniczego ’77”. Za zasługi dla rozwoju kinematografii Edith Head otrzymała gwiazdę na Bulwarze Hollywoodzkim w 1974 roku.

 

Katharine Hepburn legenda „Złotej Ery Hollywood”

 

Amerykańska aktorka jest uznawana przez wiele osób za najlepszą aktorkę wszech czasów, która zyskała sobie to miano dzięki zdobytym czterem Oscarom w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Jej pierwszą wyróżnioną rolą był występ w „Porannej chwale” z 1934 roku. W wieku 61 lat zdobyła drugiego Oscara za grę w „Zgadnij, kto przyjdzie na obiad”, a rok później za rolę królowej Eleonory w „Lew w zimie”. Co ciekawe, nagrodę uzyskała wraz z Barbarą Streisand („Zabawna dziewczyna”). Zdziwienie przybyłych gości było niemałe, ponieważ to jedyny przypadek w historii, kiedy dwie aktorki dostały jednego Oscara. W 1981 r. zagrała w filmie „Nad złotym stawem”. Film przyniósł jej czwartego i ostatniego Oscara, którego odebrał za nią Jon Voight. Żadnej spośród tych czterech nagród nie odebrała osobiście. Amerykańska aktorka uzyskała ponadto dwanaście nominacji w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa.

 

Katharine Hepburn była bliską przyjaciółką Vivien Leigh, której najsłynniejsza rola to kreacja Scarlett O’Hary w filmie „Przeminęło z wiatrem”. Nie przepadała za Audrey Hepburn, ponieważ debiutująca aktorka odmówiła zmiany nazwiska z Hepburn na pierwotne nazwisko Ruston. W 1999 r. została uznana przez Amerykański Instytut Filmowy za najlepszą aktorkę spośród 50 największych legend kina.

 

Ingrid Bergman – szwedzka zdobywczyni trzech oscarowych statuetek

 

Bez wątpienia Ingrid Bergman była jedną z największych gwiazd kina amerykańskiego. Wielokrotnie nagradzaną aktorkę uznano za ikonę światowej kinematografii, która przyczyniła się do promowania kina narodowego. Grała zarówno w filmach, jak i na deskach teatru. W ciągu całej kariery udało jej się zdobyć trzy Oscary, cztery Złote Globy oraz trzy nagrody Emmy.

 

Podobnie jak Katharine Hepburn, została uznana przez Amerykański Instytut Filmowy za jedną z najważniejszych aktorek wszech czasów. W 1941 roku zagrała u boku Humphreya Bogarta w legendarnej „Casablance” Michaela Curtiza. Film odniósł zaskakująco wielki sukces, który zapewnił aktorce pozycję prawdziwej hollywoodzkiej gwiazdy. W 1943 roku za występ w adaptacji hemingwayowskiej powieści „Komu bije dzwon” otrzymała pierwszą nominację do Oscara. Dwa lata później dostała statuetkę Oscara i Złoty Glob za rolę Pauli w dramacie psychologicznym „Gasnący płomień”. Kolejny Złoty Glob i nominację do Oscara przyznano jej za rolę zakonnicy w „Dzwonach Najświętszej Marii Panny” w 1945 roku. W 1956 roku otrzymała kolejnego Oscara i Złoty Glob za grę w historycznym dramacie „Anastazja”. Jej występ w filmowej adaptacji książki „Morderstwo w Orient Expressie” Agathy Christie w reżyserii Sidneya Lumeta wyróżniono Oscarem i nagrodą BAFTA. Ingrid Bergman została uhonorowana Honorowym Césarem za całokształt twórczości w 1976 roku. Była matką znanej aktorki i modelki Isabelli Rossellini.

 

Meryl Streep – ikona amerykańskiej i światowej kinematografii

 

Dla wszechstronnie utalentowanej aktorki kariera zawodowa cały czas oznacza, że „kobiety całe życie muszą grać. A gra to nie tylko udawanie. To także zdolność wyobrażenia sobie czegoś, co nie istnieje, ale jest możliwe”. Te słowa trafnie obrazują wybitną aktorkę, którą jest Meryl Streep.

 

Odnajduje się zarówno w filmie, telewizji, jak i w teatrze. Aktorka otrzymała łącznie 21 nominacji do Oscara oraz 31 nominacji do Złotego Globu. Na swoim koncie ma trzy oscarowe statuetki oraz osiem Złotych Globów. Meryl Streep zdobyła także dwie nagrody Emmy, dwie nagrody Gildii Aktorów Ekranowych, nagrody na Festiwalach Filmowych w Cannes i Berlinie, sześć nagród Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych oraz wiele innych. Jest jedyną aktorką, która otrzymała tak dużo wyróżnień.

 

W 1980 roku uzyskała pierwszego Oscara za rolę drugoplanową Joanny Kramer w filmie „Sprawa Kramerów”. Trzy lata później zdobyła statuetkę w filmie „Wybór Zofii” za rolę polskiej imigrantki Zofii Zawistowskiej. Na kolejną musiała czekać do 2012 roku. Meryl Streep została uhonorowana za rolę w „Żelaznej Damie”. Film przedstawia historię życia trzykrotnej premier Wielkiej Brytanii – Margaret Thatcher. Meryl Streep umiejętnie wciela się w każdą postać, która jest nietuzinkowa i wyróżnia się na tle wszystkich innych kreacji aktorskich.

 

Colleen Atwood – czterokrotna laureatka Oscara

 

Amerykańska kostiumograf jest jedną z najczęściej nominowanych i honorowanych osób, które znacząco przyczyniły się do zmiany postrzegania charakteryzacji bohaterów filmowych. Artystka otrzymała cztery Oscary oraz osiem nominacji do tej nagrody.

 

Colleen Atwood jest wszechstronnie utalentowana, ukończyła m.in. Cornish College of The Arts, New York University School of Film w Nowym Jorku oraz Seattle Washington. Od 1984 roku projektantka nieustannie tworzy kostiumy do hollywoodzkich produkcji. Jest najbardziej znana ze współpracy z Timem Burtonem, do jego filmów zaprojektowała niezapomniane stroje. Ich długoletnia przyjaźń rozpoczęła się na planie „Edwarda Nożycorękiego”, który otrzymał nagrodę Hugo w kategorii najlepsza prezentacja dramatyczna w 1991 roku. Colleen Atwood ma na swoim koncie kostiumy do takich filmów jak: „Chicago”, „Wyznania gejszy”, „Milczenie Owiec”, „Osobliwy dom Pani Peregrine”, „Ed Wood”, „Tajemnice lasu” czy „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. W wieku 54 lat odebrała swojego pierwszego Oscara za kostiumy do filmu „Chicago”. Trzy lata później powtórzyła sukces – tym razem statuetkę dostała za kostiumy do „Wyznań Gejszy”. W 2011 roku odebrała nagrodę Oscara za kostiumy do „Alicji w Krainie Czarów”. Ostatnim dotychczasowym filmem artystki, który został nagrodzony Oscarem za kostiumy Colleen, jest spin-off cyklu o czarodzieju Harrym Potterze – „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”.

 

Oscar to największe wyróżnienie w kinematografii. Obecnie nagroda ta jest przyznawana w 24 kategoriach, ciesząc się wielkim uznaniem oraz rozgłosem. Corocznie gala rozdania Oscarów to szeroko komentowane wydarzenie kulturalne oraz rozrywkowe, które przyciąga wielką uwagę odbiorców. Zaproszone osoby zakładają szykowne i najdroższe stroje wieczorowe, a atmosfera imprezy wzbudza respekt wśród przybyłych gości.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska