Kiedy dzieci powinny przestać wierzyć w Mikołaja?

06/12/2017

 

Zima coraz bliżej, pierwszy śnieg przełamał już lody i zaszczycił (choć dość nieśmiało) swoją obecnością nasze tereny. Czapki i szaliki wyciągnięte z szafy, reklamy świąteczne w coraz większym nasileniu, witryny sklepowe pełne światełek, gwiazdek i mikołajów – nikt nie ma wątpliwości – witaj grudniu! Zanim jednak pogrążymy się w świątecznej gorączce oraz ubierzemy choinkę, czekają nas jeszcze odwiedziny ubranego na czerwono pana z siwą brodą – samego świętego Mikołaja!

6 grudnia już nadchodzi,

Radość w sercach nam się rodzi,

Duży, mały myśl swą snuje,

Mikołaja oczekuje.

Każdy – chłopiec i dziewczyna,

Wszystkich łączy jedna mina,

Uśmiech i wyczekiwanie,

Na prezentów otwieranie.

 

Tradycja wiary w św. Mikołaja jest równie znana, jak znane są pełne rozczarowania i smutku twarze dzieci, do których z całą brutalnością dociera fakt, iż pan stojący w drzwiach to tata - jego strój nie jest efektem współpracy z elfami, wąsy są doklejone, a na dworze nie ma śladu po reniferach. W takim momencie chce się zapytać o sens opowieści o przechodzeniu przez komin, straszenia rózgą za złe zachowanie i współtworzenia z maluchami listów do świętego Mikołaja.

 

Drogi Mikołaju Święty,

Co przynosisz nam prezenty,

Proszę o zamek księżniczki,

Lalkę, misia, rękawiczki.

 

Mikołaju grzeczny byłem,

Prawie z nikim się nie biłem

Przynieś dla mnie tor z autami

No i zestaw z planszówkami.

 

Dzieciństwo bez wiary w świętego Mikołaja? To nie byłoby prawdziwe dzieciństwo! Jednak w takim razie kiedy nastaje właściwy moment, w którym należy uświadomić swoje pociechy o roli rodziców w tej wielowiekowej tradycji? Odpowiedzi próżno by szukać. Zamiast tego warto zwrócić uwagę dziecka na ideę istnienia św. Mikołaja – a więc charakteryzującą go bezinteresowną pomoc. Ten wyjątkowy człowiek chętnie zatrudni pomocnika, którym może być przecież każdy z nas!

 

6 grudnia to czas przez większość dorosłych wspominany  z rozrzewnieniem. Kojarzy się on z beztroską, radością z  drobiazgów i wiarą w dobry, kolorowy świat, w którym dobro zawsze zwycięża. Może więc warto podjąć „ryzyko” i nie przekłuwać za szybko ulotnej bańki szczęścia zwanej dzieciństwem?

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska