Keratynowe prostowanie włosów – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

07/02/2019

 

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg fryzjerski budzący skrajne emocje. Ten sposób na szybką regenerację włosów ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Często jednak obawa przed stosowaniem keratyny wynika z niewiedzy. Poznaj zatem istotne fakty o keratynowym prostowaniu włosów, których prawdopodobnie nie znałaś.

Marzysz o tym by twoja czupryna codziennie po umyciu i wysuszeniu była gładka i lśniąca, a kosmyki proste? Dziś w ciągu paru godzin możesz uzyskać ten długotrwały efekt. Obecnie większość salonów fryzjerskich oferuje zabieg keratynowego prostowania włosów.

 

Keratyna – co to jest?

 

Keratyna to inaczej białko włókienkowe, które znajduje się we włosach, skórze i paznokciach. Substancja ta stanowi podstawowy budulec naszych kosmyków, które dzięki niej są zdrowe, miękkie i sprężyste. Niestety przez wiele czynników składnik ten jest często wypłukiwany z organizmu. Wpływa na to światło słoneczne, zbyt intensywna stylizacja włosów przy pomocy suszarki lub prostownicy, a nawet zmiana stylu życia. W rezultacie twoja czupryna może stać się przesuszona, pozbawiona połysku i być podatna na zniszczenia.

 

Zobacz także: Proste triki na zdrowe i piękne włosy

 

Keratynowe prostowanie włosów – na czym polega?

 

Celem zabiegu keratynowego, inaczej zwanego brazylijskim prostowaniem włosów, jest wypełnienie ubytków keratyny, czyli odbudowanie włosów. To skuteczna i natychmiastowa regeneracja kosmyków dzięki wprasowaniu utraconego białka w pasma. Ten typ regeneracji można wykonać na włosach zniszczonych, poddanych wcześniejszej koloryzacji, a nawet na tych rozjaśnianych.

 

Wykonanie keratynowego prostowania jest pracochłonne, gdyż trwa zazwyczaj od dwóch do pięciu godzin, co zależy głównie od gęstości i długości pasm.

 

Fryzjer wykonuje zabieg krok po kroku, stosując profesjonalną metodę. Początkowo stylista myje klientce głowę, używając do tego celu specjalnego szamponu oczyszczającego. W ten sposób wypłukuje włosy z pozostałości kosmetyków i ewentualnych osadów.

 

Następnie kosmyki zostają wysuszone suszarką, aby móc pozbyć się z nich wilgoci i wetrzeć w nie keratynę. Fryzjerka powinna nakładać tę substancję, starając się omijać skórę głowy.

 Fotografia: www.pinterest.com

 

Kiedy już zostanie nałożona odpowiednia ilość keratyny, należy poczekać aż wystarczająco przeniknie ona do włosów.

 

Na końcu pasma należy ponownie wysuszyć i wówczas fryzjer może przystąpić do kluczowej czynności, czyli wielokrotnego wprasowywania keratyny w kosmyki posługując się żelazkiem fryzjerskim. Musi być ono nagrzane do wysokiej temperatury 230 stopni Celsjusza. Dzięki nagrzanym płytkom urządzenia stylista otwiera, a następnie zamyka łuski włosów i wówczas keratyna z łatwością przenika do pasm.

 Fotografia: www.pinterest.com

 

Efekty zabiegu zależą jednak od typu włosów klientki – od ich grubości, struktury, porowatości oraz stopnia ich zniszczenia. Dlatego, aby uzyskać jak najlepszy rezultat keratynowego prostowania włosów fryzjer przede wszystkim powinien wcześniej dobrać odpowiedni roztwór do kosmyków.

 

Właściwie wykonana regeneracja z keratyną da ci efekt zdrowych i gładkich włosów, o jakich marzyłaś. Poza tym zapomnisz o swoich kręconych pasmach lub skręt stanie się o wiele bardziej subtelny.

 Fotografia: www.pinterest.com

 

Keratynowe prostowanie włosów... i co dalej?

 

Po zabiegu keratynowym nie wolno myć włosów przez co najmniej 48 godzin oraz należy unikać jakiejkolwiek wilgoci. Poza tym nie można odkształcać pasm – ugniatać ich, zakładać za ucho oraz wiązać gumką i spinać spinkami. Nie każdy zdaje sobie też sprawę z tego, iż po tej intensywnej regeneracji nie można farbować włosów przez minimum dwa tygodnie. Wszystko po to by wprasowane wcześniej składniki mogły spokojnie wchłonąć się w kosmyki.

 

Po pierwszym umyciu pasm ważne jest rozpoczęcie świadomej pielęgnacji dopasowanej do potrzeb twoich włosów. Po pierwsze zainwestuj w szampon, który nie zawiera siarczanów, silnych detergentów SLS i SLES oraz soli, ponieważ składniki te mogą skrócić cudowny efekt na twoich włosach.

 

Tuż po wykonanym keratynowym prostowaniu włosów w twojej kosmetyczce powinny znaleźć się odżywki i maski zawierające keratynę, aby co jakiś czas dostarczać pasmom jej niewielką ilość. Pamiętaj jednak, aby kosmetyki te nie zawierały silikonów. Unikaj także alkoholu szczególnie, który szczególnie często występuje w produktach do stylizacji.

 

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji będziesz mogła cieszyć się efektem zdrowych i prostych włosów przez nawet sześć miesięcy.

 

Zobacz także: Domowe maseczki na włosy – te sposoby naprawdę działają

 

Keratynowe prostowanie włosów – opinie

 

Istnieje wiele opinii na temat keratynowego prostowania włosów. Są to zarówno pozytywne, jak i negatywne głosy. I choć zabieg ten nie ma skutków ubocznych, to często w kosmetykach wykorzystywanych do wykonywania tego typu regeneracji, można znaleźć szkodliwy formaldehyd co może niepokoić.

 

Ten chemiczny składnik, zwany inaczej aldehydem mrówkowym to gaz, który jest bezpośrednio wdychany podczas wykonywania zabiegu keratynowego. Składnik ten może powodować problemy z oddychaniem, łagodne podrażnienia, wysypkę lub infekcję skóry oraz przede wszystkim łzawienie, oraz pieczenie oczu. Obecnie jednak fryzjerzy wybierają produkty, w których znajduje się niewielka ilość formaldehydu lub nie ma go wcale.

 

Keratynowe prostowanie włosów – cena

 

Cena keratynowego prostowania włosów zależna jest od grubości i długości kosmyków. W zależności od salonu fryzjerskiego i wielkości miasta, w jakim wykonywana jest usługa. Koszt takiego zabiegu waha się od 150 do 1000 złotych.

 Fotografia: www.pinterest.com

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska