Keira Knightley – 8 ciekawostek o dziewczynie pirata

 

Keira Knightley, a właściwie Keira Christina Knightley jest jedną z bardziej rozpoznawalnych oraz utalentowanych, brytyjskich aktorek młodego pokolenia. Prawdziwym przełomem dla kariery młodej aktorki okazała się rola pierwszoplanowa w amerykańskim filmie „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”. Film o przygodach żądnych władzy i bogactwa piratów stał się wielkim hitem kasowym. Rola córki gubernatora Jamajki – Elizabeth Swann, okazała się przepustką do wielkiego świata kinematografii Hollywood.

1. Kontynuowanie rodzinnych tradycji

 

Urodzona w Teddington Keira Knightley, od samego początku, aktorstwo miała już w genach. Jej matka Sharman Macdonald jest z zawodu nagradzaną autorką sztuk teatralnych, natomiast ojciec Will Knightley jest aktorem, dzięki któremu Keira zdecydowała się pójść w ślady swojego ojca. Dla młodej Keiry był ogromnym autorytetem, który pokazał jej czym jest aktorstwo i jak nie można się zatracić w filmowym świecie. Na dużym ekranie aktorka zadebiutowała w wieku zaledwie siedmiu lat, rolą w serialu telewizyjnym „Screen One”. Większą rozpoznawalność zdobyła za rolę Amidali w filmie „Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo” w reżyserii George’a Lucasa.

 

2. Czy aktorka uzyskała Oscara?

 

Keira Knightley dotychczas była dwukrotnie nominowana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Pierwszą nominację uzyskała za najlepszą rolę pierwszoplanową w filmie „Duma i uprzedzenie” za rok 2006, pokonała ją jednak Reese Witherspoon, której bezapelacyjnie należał się Oscar za występ w filmie „Spacer po linie”. Niespełna dwa lata później wystąpiła w filmie „Pokuta”, za który otrzymała nominację do Złotego Globu oraz nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej. Aktorka swoją drugą nominację zdobyła za najlepszą rolę drugoplanową w „Grze tajemnic”. Rola Joan Clarke została uznana jako jedna z lepszych ról historycznych w dorobku młodej aktorki.

 

Zobacz także: Kilkukrotni laureaci Oscara. Kto zdobył najwięcej statuetek?

 

3. Działalność charytatywna – znakiem firmowym aktorki

 

Jak większość światowych aktorów i aktorek, Keira, zdecydowała się na udział w różnego typu przedsięwzięciach charytatywnych, które ratują ludzkie życie i umożliwiają poprawienie warunków sanitarnych afrykańskich państw. W 2004 roku aktorka brała udział w misji charytatywnej w Etiopii, która została zorganizowana przez stowarzyszenie Comic Relief, które walczy ze skutkami głodu w Afryce. W 2005 roku Keira Knightley postanowiła ofiarować 10 tys. dolarów oraz nagrodę Variety Personality of the Year organizacji charytatywnej Comic Relief. W tym samym roku wystąpiła w filmie Comic Relief: Red Nose Night Live. Kilka miesięcy później uczestniczyła w kampanii, której celem było przekonanie do pomocy ludziom, którzy nie mają dostępu do czystej wody. W 2018 roku za wkład w sztuki dramatyczne oraz działalność charytatywną angielska królowa Elżbieta II uhonorowała aktorkę Orderem Imperium Brytyjskiego. Nagrodę odebrała wraz z innymi aktorami Tomem Hardy i Emmą Thompson. Tym samym aktorka stała się osobą, która może posługiwać się tytułem oficera (odpowiedniej klasy orderu po nazwisku).

 

4. Wygrane plebiscyty

 

W 2003 roku Keira Knightley otrzymała 1. miejsce jako „Najbardziej obiecująca młoda gwiazda Hollywood” według magazynu „Film Review” oraz 1. miejsce jako „Najbardziej obiecująca gwiazda filmowa Hollywood” według magazynu "Entertainment Weekly”. Już rok później znów zdobyła 1. miejsce, lecz tym razem w kategorii „Najlepsza aktorka filmowa” według magazynu „Glamour” oraz 1. Miejsce jako „Najseksowniejsza gwiazda filmowa wszech czasów” według magazynu „Empire”. W grudniu 2005 roku The Daily Mirror nadał jej tytuł Aktorki Jutra. W 2006 roku znów zdobyła tytuł „Najseksowniejszej kobiety świata” według magazynu „FHM”, a także 1. miejsce jako „Najseksowniejsza gwiazda filmowa wszech czasów” według magazynu Empire.

 

 

5. Ambasadorka marki Chanel

 

Współpraca pomiędzy marką Chanel i aktorką Keirą Knightley to historia, która trwa nieprzerwanie od 2007 roku. Jako nowa twarz perfum zastąpiła na tym miejscu brytyjską modelkę Kate Moss. W 2018 roku aktorka została twarzą nowych perfum Chanel Coco Mademoiselle eau de parfum intense autorstwa, kreatora zapachu, Oliviera Polge’a. Zapach jest kontrastującą kompozycją zapachową, która łączy świeżość owoców cytrusowych z mocnym zapachem tropikalnej paczuli. Jako ambasadorka Chanel wspiera również kolekcje biżuterii i ekskluzywnych ubrań, i dodatków.

 

Zobacz także: Co zawdzięczamy Karlowi Lagerfeldowi?

 

6. Życie prywatne brytyjskiej aktorki

 

Wraz ze wzrostem popularności, wszyscy zainteresowali się życiem prywatnym aktorki. Keira Knightley była zaręczona z irlandzkim modelem – Jamiem Dornanem, który jest najbardziej rozpoznawalny dzięki roli Christiana Greya z trylogii filmowej „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, Jamesem Rightonem – muzykiem zespołu Klaxons. Aktorka spotykała się także z Rupertem Friendem, którego poznała na planie filmu „Duma i uprzedzenie”. Nie od razu jednak przypadli sobie do gustu. Aktor musiał się najpierw przekonać, czym sobą prezentuje młoda aktorka, natomiast ona gdy dowiedziała się, że Rupert poddaje ją próbie, obraziła się i przez wiele miesięcy nie odzywała się do niego. Od 2013 roku jest szczęśliwą żoną Jamesa Rightona, któremu dwa lata po ślubie urodziła córeczkę.

 

7. Jakie role aktorka odrzuciła?

 

Aktorka wybiera jedynie role historyczne, ponieważ jak podkreśla, to właśnie w nich najbardziej uwidacznia się wyjątkowość ról kobiecych. Tym samym odrzuca wiele ról filmowych, które nie przypadają jej do gustu. Keira Knightley miała wystąpić w filmie „Ghost Seeker: Genesis”, jednakże zrezygnowała z roli, z powodu rozpoczęcia zdjęć do innego filmu „Piraci z Karaibów: Na krańcu świata”. Odrzuciła również rolę Mary Boleyn w „Kochanicach króla”, na rzecz innego filmu. Ostatecznie jej rolę uzyskała Scarlett Johansson – obecnie jedna z najbardziej znanych amerykańskich aktorek, która wcieliła się w rolę Black Widow w Uniwersum Marvela. Keira odrzuciła także rolę Anny w filmie „Wieczór”, ponieważ w obecnym czasie miała napięty harmonogram. Rolę ostatecznie otrzymała Claire Danes. Aktorka porzuciła  rolę Elizy Doolittle w filmie „My Fair Lady” oraz rolę Katie w filmie „Bezpieczna przystań”, na rzecz „Zacznijmy od nowa”.

 

8. Dlaczego Keira?

 

W wielu wywiadach aktorka zdradziła, że tak naprawdę miała nazywać się Kiera. Ale dlaczego? Ojciec gwiazdy był ogromnym fanem i wielbicielem radzieckiej łyżwiarki figurowej – Kiery Ivanovej, która zdobyła brązowy medal olimpijski w 1984 roku, srebrny medal świata w 1985 roku. Sportsmenka była również czterokrotną europejską srebrną medalistką i trzykrotnym mistrzem ZSRR. Podczas rejestracji imienia matka Keiry źle przeliterowała imię dziecka. I choć imię Keira i Kiera to dwa różne imiona to aktorka nie ma żalu do swojej matki.

 

Zobacz także: Wybitne role filmowe, które na trwałe zapisały się w pamięci kinomaniaków

 

Keira Knightley to wyjątkowa aktorka o barwnej osobowości i wielkiemu talentowi. Swoją popularność zawdzięcza ciężkiej pracy i twardemu charakterowi, który wielokrotnie był wystawiany na próbę (kilka razy aktorce zarzucano anoreksję). Aktorka wybiera jedynie charakterystyczne role, tym samym gra zarówno w rolach wysoko- jak i nisko budżetowych. Brytyjski show-biznes pilnie przypatruje się jej życiu osobistemu, ponieważ niechętnie wypowiada się o nim. Keirę można kochać lub nienawidzić, ponieważ wcielając się w różne role filmowe, nadal pozostaje jedną z wielu zagadek brytyjskiej kinematografii.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska